Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak pomalować pokój ze skosami na poddaszu?

Odważne kolory w pokoju ze skosami - to rozwiązanie sprawdzi się, gdy przez okna wpada dużo światła.

Masz pokój ze skosami i zastanawiasz się, jak go pomalować? Niezależnie od tego, czy jest to salon, sypialnia, łazienka czy też pokój dziecięcy, stoisz przed nie lada wyzwaniem. Poddasze to przestrzeń, która wymaga przemyślanej aranżacji i uwzględnienia wielu różnorodnych czynników podczas jej projektowania i urządzania. W naszym poradniku podpowiadamy, jak pomalować pokój na poddaszu i jak łączyć kolory, by ściany ze skosami jak najlepiej się prezentowały.

Światło na poddaszu

Tradycyjne poddasze to miejsce, które jest uważane za trudne do aranżacji. Dlaczego? Dzieje się tak za sprawą skośnych ścian oraz nietypowych okien, przez które zazwyczaj dociera mniej światła niż przez te w pomieszczeniach bez skosów. Światło dzienne, wpadające przez niewielkie okna na poddaszu, często nie jest w stanie oświetlić całej przestrzeni – również dlatego, że napotyka na przeszkody architektoniczne, takie jak filary czy poręcze schodów. Nie dzieje się tak jednak zawsze. W nowoczesnych budynkach lub tych, które przeszły gruntowny remont, często spotyka się duże okna dachowe, które wpuszczają wiele światła. Jeśli urządzasz poddasze z takimi właśnie oknami, pamiętaj, że mimo niezaprzeczalnych zalet, duże okna mają one też pewne wady – wpadające przez nie światło latem może przepuszczać zbyt dużo słońca i nagrzewać pomieszczenie, a zimą duże okna dachowe bywają przyczyną szybkiego wychładzania się poddasza. Warto wówczas zadbać o odpowiednią izolację i wentylację lub klimatyzację.

Nowoczesna łazienka z dominującą czerwienią - przy dużych oknach mocne kolory na ścianach ze skosami doskonale się prezentują.

Skosy na biało czy w kolorze?

Czy malować skośne ściany na biało? Większość fachowców – architektów i wykonawców remontów – na to pytanie odpowie twierdząco. Przyjęło się, że skośne ściany maluje się na biało lub ewentualnie w innych jasnych kolorach, takich jak beżowy czy kremowy. Tymczasem odpowiedź jest bardziej złożona: owszem, skosy na poddaszu można pomalować na biało i to rozwiązanie zawsze się sprawdzi, ale w niektórych przypadkach część skośnych ścian (albo jedną z nich) warto pomalować na inny kolor. Może to być szary, pomarańczowy, a nawet ciemnoniebieski lub inna jeszcze barwa. Jej wybór i intensywność zależą nie tylko od preferencji właściciela przestrzeni, ale też od tego, ile światła słonecznego dociera na poddasze – a więc czy są tam niewielkie okienka czy nowoczesne, duże okna. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest powierzchnia pokoju ze skosami. Generalna zasada jest taka, że im więcej metrów kwadratowych ma pomieszczenie i im większą powierzchnię mają okna na poddaszu, tym odważniej można się posługiwać ciemnymi barwami, malując ściany ze skosami.

Piękna sypialnia na poddaszu ze ścianą w odcieniu kawy z mlekiem.

Jak zaaranżować pokój na poddaszu?

Możliwości jest naprawdę wiele. Jeśli chcesz postawić na kolory, pomyśl o połączeniu jasnych z ciemniejszymi. Na biało pomaluj ściany z oknami, a na ciemniejszą barwę zdecyduj się na tej ścianie, która znajduje się naprzeciwko okien – z całego pomieszczenia to ona jest najlepiej doświetlona i na niej ciemniejszy kolor farby będzie wyglądał najlepiej. Jeżeli pomieszczenie na Twoim poddaszu jest przestrzenne, a okna duże, możesz zdecydować się na kolory (inne niż biały) na wszystkich ścianach lub na większości z nich, zwłaszcza jeśli będą to barwy dosyć stonowane – w tej roli na pewno sprawdzi się modny w ostatnich latach szary, a w dziecięcych pokojach dobrze będzie wyglądał delikatny róż lub spokojny błękit. W pokojach ze skosami świetnie sprawdzają się też połączenia jasnych kolorów na ścianach z oknami oraz ścian wyłożonych drewnianymi deskami, cegłą albo tapetą. Każde rozwiązanie daje inny efekt i należy je dobrać do wielkości pokoju ze skosami, powierzchni okien oraz upodobań właściciela poddasza.

Jasny róż to dobry wybór w pokoju dziewczynki na poddaszu. Takim kolorem można pomalować wszystkie ściany.