Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak pozbyć się szerszeni?

Jak pozbyć się szerszeni?

Chyba każdy z nas spotkał kiedyś na swojej drodze szerszenia. Szerszeń jest największym owadem z rodzin osowatych występującym w Polsce. W Polsce oprócz szerszenia europejskiego spotykamy także dużo groźniejszego szerszenia azjatyckiego.

Bardzo często szerszenie zakładają swoje gniazda w pobliżu ludzkich siedlisk. Gniazda szerszeni możemy spotkać na strychach stodół, na poddaszach domów, w oborach lub też na drzewach. Użądlenie szerszenia jest bardzo bolesne i może być nawet śmiertelne dla osób uczulonych na jad szerszenia. Nie sposób nie rozpoznać szerszenia ze względu na jego wielkość. Długość królowej może osiągać 25/35 mm długość samca 21/ 23 mm. Szerszeń ma rudo-czarną głowę, odwłok żółty w czarne pasy. Szerszenie przeważnie żywią się owocami oraz sokami z niektórych drzew. Pożerają też inne owady. Szerszeń bywa pożyteczny, ponieważ żywi się szarańczą. Niestety szerszenie nie lubią pszczół, dlatego tak bardzo tępione są przez pszczelarzy. Ulubionym pokarmem szerszeni są owoce i ich sok, dlatego też szerszenie potrafią wyrządzić sporo szkód w sadzie owocowym. Ukąszenie przez szerszenia jest bardzo bolesne. Pojawia się obrzęk i zaczerwienienie. Do zabicia człowieka potrzeba kilkunastu użądleń.

Jak rozpoznać gniazdo szerszenia?

0
W gnieździe szerszeni może mieszkać nawet kilkaset osobników.

Gniazdo szerszenia ma bardzo charakterystyczny wygląd. To duża przypominająca papier bryła o owalnym kształcie. Szerszeń buduje duże gniazda. Mogą one osiągać nawet pół metra. Ulubionym miejscem na budowanie gniazd są drzewa, dziuple, strychy i poddasza. Jeżeli już znajdziemy gniazdo szerszenia powinniśmy zachować jak największą ostrożność i nie usuwać go samemu. W gnieździe szerszeni może mieszkać nawet kilkaset osobników, które rozdrażnione mogą zaatakować człowieka. Należy pamiętać, że przy usuwaniu gniazda szerszeni ucierpieć mogą także osoby postronne szczególnie dzieci i osoby starsze. Najlepiej wezwać specjalistę lub w przypadku zagrożenia życia i zdrowia straż pożarną.

Wiele porad dostępnych w internecie wymaga co najmniej korekty. Ze względu na bezpieczeństwo lepiej ich nie stosować. Palenie gniazda szerszeni. Palenie gniazda to jeden z najniebezpieczniejszych sposobów na usunięcie szerszeni. Gniazdo szerszeni wykonane jest z przypominającej papier celulozy, przez to jest niezwykle łatwopalne. Próba spalenia takiego gniazda może doprowadzić do pożaru. Podczas takiego sposobu zniszczenia gniazda szerszenie w nim przebywające mogą wpaść w szał i dotkliwie pożądlić osoby postronne.

Zalanie wodą gniazda szerszeni. Ten jakże sposób na pozbycie się szerszeni niezwykle mało skuteczny. Podobnie jak przy próbie palenia gniazda występuje niebezpieczeństwo zniszczenia domu, mieszkania czy poddasza. Zalanie gniazda to czynność nie dość, że mało skuteczna to dodatkowo drażni szerszenie co może spowodować ich atak. Strącanie gniazda szerszeni. Usuwanie gniazda szerszeni za pomocą jakiegokolwiek przedmiotu jest jednym z najgłupszych pomysłów na usunięcie gniazda, ponieważ ta metoda naraża najbardziej na atak rozwścieczonych szerszeni. Podrażnione drganiami i broniące swego gniazda szerszenie mogą dotkliwie pożądlić osobę próbującą w taki sposób usunąć gniazdo.

Aby skutecznie pozbyć się szerszeni trzeba do tego odpowiednio się przygotować

Jeżeli sytuacja zmusza nas do samodzielnego pozbycia się gniazda postarajmy się wykonać tą czynność w nocy. Szerszenie w tym czasie odpoczywają więc są mniej aktywne. Postarajmy się założyć odzież ochronną chroniącą ręce, tułów i przede wszystkim twarz. Szerszeń oprócz tego, że dotkliwie żądli potrafi także strzykać jadem.

Kontakt oczu z jadem szerszenia może być bardzo bolesnym doświadczeniem

Podczas wykonywania czynności usuwania gniazda szerszeni należy zabezpieczyć teren i jak najdalej od źródła zagrożenia odsunąć dzieci, osoby starsze i zwierzęta. Na rynku występuje wiele preparatów chemicznych w postaci gaśnicy na szerszenie lub preparatów w spreju, które skutecznie pozwolą zneutralizować agresywne owady. Użycie takich preparatów, silnie toksycznych, wymaga szczególnej ostrożności. Dobrze mieć wcześniej przygotowany worek na śmieci z grubej folii, w który zawiniemy gniazdo szerszeni. Następnie taki worek umieszczamy w pojemniku, który możemy szczelnie zamknąć. Wszystkie powyższe czynności radzimy zlecić profesjonalistą, gdyż ryzyko utraty zdrowia i życia przy tych czynnościach jest bardzo duże.

0
Szerszeń oprócz tego, że dotkliwie żądli potrafi także strzykać jadem.