Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak pozbyć się myszy z domu?

Jeśli myszy już zalęgły się w Twoim domu lub w budynku gospodarczym, możesz je po prostu złapać, ale niekoniecznie zabić.

W Polsce żyje 8 różnych gatunków myszy. Najpopularniejsze i najbliższe jednocześnie człowiekowi są takie gatunki jak: mysz polna, mysz zaroślowa, a przede wszystkim mysz domowa, która najbardziej lubi przebywać w bezpośrednim otoczeniu człowieka, wszędzie tam, gdzie może znaleźć łatwo dostępne pożywienie. Zastanawiasz się, jak pozbyć się myszy? Oto sprawdzone sposoby!

Dlaczego myszy nie są mile widziane w naszych domach?

Mysz domowa przeciętnie żyje tylko pół roku.

Mysz domowa przeciętnie żyje tylko pół roku, ale może się rozmnażać już po dwóch  pierwszych miesiącach życia. Gdy tylko osiągnie wiek reprodukcyjny, co trzy tygodnie rodzi nawet dwanaścioro młodych, co oznacza, że w krótkim czasie możesz mieć na swoim strychu czy w piwnicy spore stadko myszy.
Choć generalnie myszy to sympatyczne stworzonka i częste bohaterki dziecięcych bajek, ich obecność w domu może nastręczyć sporo różnych kłopotów. Myszy są ciekawskie i bardzo sprytne, bez problemu znajdą różne ścieżki i dróżki, aby dobrać się do Twoich domowych zapasów. W szybkim tempie zniszczą i zjedzą wszystko, co ich zdaniem do zjedzenia się na daje. A że mysz musi jeść nawet 20 razy dziennie, nawet pojedyncza sztuka potrafi zrobić prawdziwe spustoszenie w spiżarni. Dotyczy to zwłaszcza okresu od października do lutego, kiedy myszy wędrują do domów ludzkich w poszukiwaniu ciepłych miejsc.

Co gorsza, myszy mają ogromną potrzebę ścierania swoich zębów, które rosną im całe życie. Łupem ich ostrych ząbków bywają różne wykładziny, meble, tkaniny, a przede wszystkim przewody elektryczne, co może grozić pożarem domu. 

Kolejną wadą tych gryzoni jest ich intensywny zapach oraz pozostawiane przez nie odchody, które zanieczyszczają podłogi i stwarzają ryzyko różnych chorób. Z tych wszystkich powodów wynika, że myszy należy odstraszać lub w ostateczności eliminować, aby Twój dom był bezpieczny. Tylko jak pozbyć się myszy z domu, spiżarni, piwnicy czy garażu?

Jak pozbyć się myszy? Sposób humanitarny, czyli odstraszacze 

Najbardziej ekologicznym sposobem na pozbycie się myszy jest skorzystanie z różnego rodzaju odstraszaczy. Jak pozbyć się myszy naturalnie czy może raczej zapobiegać ich obecności w pobliżu domu? Posadź w ogrodzie i wokół domu rośliny, których myszy nie lubią, np. miętę czy rumianek, albo wyłóż suche kwiaty i łodygi wrotyczu.

Jeśli chcesz skuteczniejszego środka, w sklepach znajdziesz specjalne odstraszacze działające za pomocą ultradźwięków. Emitują one dźwięki, które denerwują i straszą myszy, a dodatkowo mikrodrgania i specjalne światło, które sprawi, że myszy opuszczą Twój dom. 

Jak pozbyć się myszy bez zabijania? Wybierz pułapki na myszy

Jeśli myszy już zalęgły się w Twoim domu lub w budynku gospodarczym, możesz je po prostu złapać, ale niekoniecznie zabić. Jak pozbyć się myszy w taki sposób? Rozłóż w miejscu ich przebywania lepy na gryzonie. To specjalny rodzaj pułapki na myszy, zaopatrzony w przynętą oraz mocny klej. Złapaną w taki sposób mysz możesz, zamiast ją zabijać, wynieść do lasu czy do ogrodu. 

Inną pułapką, która nie zabija gryzonia, jest tzw. żywołapka, czyli pudełko z otworem, które więzi mysz w środku. Złapane zwierzątko możesz wynieść w odległe miejsce i wypuścić. 

Mniej humanitarnym rodzajem pułapki jest klasyczna „łapka na myszy” z zapadką i mechanizmem sprężynowym, który uderza mysz w kark i zabija ją. 

W ostateczności – trutka na myszy

Trucizna, która po zjedzeniu przez mysz zabije ją, to rozwiązanie bardzo skuteczne, ale powinno być stosowane tylko wtedy, gdy inne sposoby zawiodły. Trutka to specjalny preparat, który nasącza się specjalnym, trującym środkiem, a także przynętą, mającą zwabić mysz. W sklepach znajdziesz granulki, kostki, płyn czy piankę. Trutkę w postaci stałej trzeba wyłożyć w miejscach, które odwiedza mysz, trutką w postaci płynnej nasącza się jedzenie, które pozostawia się dla myszy, a pianką uszczelnia otwory, aby mysz zebrała ją w trakcie przeciskania się i zjadła w czasie wylizywania futra. 

Trutka na myszy to naprawdę ostateczność. Jest nieekologiczna, uśmierca zwierzątka w niehumanitarny sposób, a ponadto jest dużym zagrożeniem dla zwierząt domowych, a przede wszystkim dla małych dzieci, które mogą jej dotknąć lub, co gorsza, niechcący zjeść z katastrofalnym dla zdrowia skutkiem. Nie doradzamy jej tym, którzy zastanawiają się, jak pozbyć się myszy z domu. Lepiej skorzystać z bardziej humanitarnych i ekologicznych sposobów.

Inną pułapką, która nie zabija gryzonia, jest tzw. żywołapka, czyli pudełko z otworem, które więzi mysz w środku.