Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak pozbyć się kuny z poddasza? Czego nie lubi kuna?

Kuna domowa jest pod ochroną i nie można jej zabijać. 

Kuba domowa to sprytne i mądre zwierzę z rodziny łasicowatych. Choć jest sympatycznie wyglądającym zwierzątkiem, potrafi narobić ogromnych zniszczeń w domu, na poddaszu czy w garażu. Czego nie lubi kuna? Jak pozbyć się kuny domowej, jeśli już polubiła Twój dom lub budynek gospodarczy? Przedstawiamy sprawdzone pomysły!

Kuna domowa

0
Kuba domowa to sprytne i mądre zwierzę z rodziny łasicowatych.

Szukając bezpiecznego schronienia dla siebie i swoich młodych, kuny coraz częściej wkradają się do zabudowań gospodarczych, na poddasza czy do garaży. Zakładają tu swoje gniazda i wychowują w nich potomstwo, stąd wyprawiają się na poszukiwanie pożywienia, oczywiście wśród naszych zapasów, a nawet ptaków domowych, takich jak kury czy gołębie. Jak pozbyć się kuny? Najpierw musisz dowiedzieć się, co preferuje, a czego nie lubi kuna

Kuna domowa – preferencje, sposób życia i pożywienie. Czego nie lubi kuna?

Dzięki swojej budowie i sprytowi kuna z łatwością wdrapuje się po pionowych ścianach, rynnach, rurach czy innych elementach budynku. Preferuje małe i ciasne pomieszczenia, będzie więc szukać niewielkich otworów, by założyć w nich swoje gniazdo. Aby je dodatkowo ocieplić, jest w stanie zniszczyć wełnę mineralną, wygryźć spore fragmenty tapicerki w samochodzie, a nawet pogryźć kable elektryczne. Po kilku miesiącach z kuną miejsce, gdzie założyła gniazdo, nadaje się remontu. 

Niestety kuna domowa znaczy także teren wokół swojego gniazda kałem i moczem. Pozostawia przy gnieździe resztki pożywienia, którym są małe zwierzątka, takie jak myszy czy żaby. Kuna jest także zwierzęciem hałaśliwym. Bez dwóch zdań – jeśli zaprowadziła się pod Twój dach, koniecznie musisz ją odstraszyć. Pamiętaj tylko, że to zwierzę pod ochroną i nie można go zabijać. 

Czego nie lubi kuna? Dużych zwierząt – może więc odstraszyć ją duży pies biegający przy posesji. Nie podobają jej się także określone zapachy – na jakiś czas ucieknie, gdy rozłożysz odstraszacze z nielubianym zapachem, choć po ich zwietrzeniu natychmiast wróci. 

Jak pozbyć się kuny? Dobry sposób – odstraszacze

Skutecznym sposobem na pozbycie się kuny jest specjalny odstraszacz emitujący ultradźwięki. Możesz kupić różne rodzaje tego urządzenia w zależności od tego, gdzie problem z kuną występuje – do samochodu, pod dach lub na zewnątrz domu. Odstraszacze emitują nielubiane przez kuny dźwięki, różne modele mają różne zakresy częstotliwości i obszar działania, a niektóre są dostępne na baterie, aby mogły działać nawet bez konieczności podłączenia do prądu. 

Do fal ultradźwiękowych kuna się niestety z czasem przyzwyczaja, dlatego dobrym pomysłem będzie zakup urządzenia, w którym częstotliwość się zmienia. 

Pułapka na kunę – złap ją i wywieź do lasu

Jeśli odstraszacz nic nie dał, nie pozostaje Ci nic innego jak złapać niesfornego szkodnika i wywieźć go w odległe miejsca. Do złapania kuny służy specjalna żywołapka. To sprytna pułapka, która ma prostą budowę i solidną, metalową konstrukcję. Żywołapka zamyka zwierzę w środku, gdy kuna daje się namówić na wejście do niej – potrzebna będzie odpowiednia przynęta. Tak złapaną kunę trzeba wywieźć w bezpieczne miejsce, nie bliżej niż 10 km od Twojego domu. 

Jak zabezpieczyć dom, aby kuna do niego nie wróciła?

Pozbyłeś się już uciążliwego lokatora? Musisz teraz koniecznie zabezpieczyć dom, aby kuna domowa (ta sama lub zupełnie inny osobnik) nie powróciła. Jak to zrobić? 

Po pierwsze, uszczelnij wszystkie otwory i dziury, którymi kuna dostawała się do środka. Po drugie, w specjalistycznych sklepach znajdziesz specjalne maty ochronne, które uniemożliwiają zwierzęciu przedostanie się np. przez dach. Dobrze sprawdzą się też kątowniki, które możesz zamontować na dachu, płocie czy belkach konstrukcyjnych. 

Jeśli kuna przedostawała się np. na strych, wspinając się po rynnie, kup specjalne kolce na kuny. Montuje się je na pionowej rynnie i uniemożliwia w ten sposób wspinaczkę zwierzęciu. 

Jak pozbyć się kuny domowej na dobre? Najlepszym rozwiązaniem jest miks różnych sposobów – i fizyczne zabezpieczenie domu przed atakiem zwierzaka, odstraszacze, a w ostateczności żywa pułapka i wywiezienie kuny daleko od Twojej posesji. 


0
Szukając bezpiecznego schronienia dla siebie i swoich młodych, kuny coraz częściej wkradają się do zabudowań gospodarczych, na poddasza czy do garaży.