Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak poukładać w szafkach kuchennych?

Dobrze urządzona kuchnia jest przede wszystkim funkcjonalna.

Organizacja kuchni jest jednym z najtrudniejszych elementów każdej przeprowadzki. W wielu polskich domach i mieszkaniach kuchnie charakteryzują się niewielkimi rozmiarami. Jest to duże utrudnienie, ponieważ ciężko ulokować gadżety kuchenne tak, aby wkomponowały się w otoczenie. Stąd pojawia się pytanie, jak poukładać w szafkach kuchennych rozmaite akcesoria, aby były uporządkowane, a co najważniejsze – zawsze były pod ręką?

Podstawowe porady – jak poukładać w szafkach kuchennych?

Ciekawym rozwiązaniem jest też wyposażenie kuchni w nowoczesny system cargo.

W każdej kuchni wiele się dzieje. Przygotowywanie posiłków nie sprzyja zachowaniu porządku. Dlatego też warto już na etapie organizacji po kupnie lub wynajmie mieszkania pomyśleć nad systemem organizacji wszystkich przyborów i wyposażenia kuchennego. Na to, jak poukładać w szafkach w kuchni, nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od rozmiarów pomieszczenia, ilości wyposażenia, a także innych czynników, takich jak preferencje domowników. Istnieją jednak bardzo uniwersalne porady organizacyjne, które warto wykorzystać w swojej kuchni, aby utrzymać porządek i wiedzieć, że każdy element wyposażenia ma swoje specjalne miejsce. 

Jak wygląda dobrze urządzona kuchnia?

Dobrze urządzona kuchnia jest przede wszystkim funkcjonalna. Powinna wymagać od nas jak najmniejszego wysiłku podczas przyrządzania potraw. Produkty, urządzenia i przybory, których używa się najczęściej, powinny zostać umieszczone jak najbliżej blatu kuchennego, gdzie przygotowuje się jedzenie. Natomiast produkty i wyposażenie rzadziej używane można trzymać, na przykład, na wyższych półkach szafek. 

Najwięcej miejsca w kuchennych szafkach zajmują garnki, patelnie, naczynia żaroodporne czy tortownice. Wszystkie te elementy wyposażenia cechują się dość dużymi rozmiarami, dlatego warto przemyśleć, jak poukładać w szafkach kuchennych akcesoria do gotowania i pieczenia tak, aby było to możliwie najbardziej praktyczne. Podczas remontu kuchni warto dopasować wielkość szafek przewidzianych na wyposażenie kuchenne do sprzętu, którym dysponujemy.

Funkcjonalne systemy cargo

Ciekawym rozwiązaniem jest też wyposażenie kuchni w nowoczesny system cargo, czyli dopasowane specjalnie do danej kuchni półki, kosze lub szafki wysuwane z zabudowy meblowej. Mogą być one doskonałym uzupełnieniem dla klasycznych szafek. Skrojony na miarę danej przestrzeni system cargo w kuchni, umożliwia łatwe ułożenie wszystkich garnków, patelni i innych przedmiotów.

Poza tym organizując kuchnię, warto pamiętać o tym, aby każda szafka miała swoje konkretne przeznaczenie. Jeśli zaplanujemy to, gdzie zamierzamy trzymać garnki, a gdzie suche składniki spożywcze, o wiele łatwiej będzie ustalić nam, jak poukładać w szafkach kuchennych wszystkie potrzebne przedmioty. Stały podział pomaga w tym, aby mimo codziennego gotowania i powstającego przy tym bałaganu wciąż utrzymywać porządek. 

Jakie akcesoria do porządkowania wybrać?

Bardzo przydatnymi dodatkami w kuchni są różnego typu organizery, kosze i pudełka. Dzięki nim odpowiedź na pytanie, jak poukładać w szafkach kuchennych, staje się o wiele prostsza. Podstawowe akcesorium, które przydaje się w każdej kuchni, to specjalny organizer na sztućce. Popularne są pionowe i poziome wersje pojemników, gdzie można rozdzielić widelce, noże, łyżki i inne sztućce. 

Kolejnym popularnym sposobem na to, jak poukładać w szafkach, jest korzystanie ze słoików na przyprawy. Można przesypać je z saszetek do specjalnie przygotowanych słoiczków lub innych opakowań z etykietą, dzięki czemu można łatwo znaleźć każdą potrzebną przyprawę. To dodatkowo sposób na zachowanie czystości w kuchni, bo dzięki szczelnym słoikom przyprawy nie będą się wysypywać.

Warto też zakupić do swojej kuchni pojemniki na kawę, płatki, makarony czy kasze. Dzięki nim można nie tylko mieć wszystkie produkty pod ręką, ale też wykorzystać praktyczne i ładne pojemniki jako element wystroju.

Najwięcej miejsca w kuchennych szafkach zajmują garnki, patelnie, naczynia żaroodporne czy tortownice.

Kreatywne wykorzystanie szafek narożnych

W przypadku kuchni z szafkami narożnymi warto wykorzystać ich potencjał. Należy pamiętać o tym, aby korzystać z całej dostępnej w nich przestrzeni. Jeśli tył szafki narożnej jest trudno dostępny, można umieścić tam rzadko używane urządzenia. Przy planowaniu kuchni warto rozważyć umieszczenie w szafkach narożnych półek obrotowych, które umożliwią wykorzystanie wszystkich zakamarków. Dzięki nim kuchnia stanie się bardzo funkcjonalna oraz uporządkowana, przez co zyska także na estetyce.