Zaaranżowanie funkcjonalnego pomieszczenia nie zawsze jest prostym zadaniem i wymaga czasochłonnego przygotowania. Niekiedy trzeba sięgać po rozwiązania niekonwencjonalne, zwłaszcza w przypadku niewielkich łazienek, które trudno urządzić w komfortowy i przemyślany sposób. Jednym z nich jest stosowanie płytek ze spadkiem. Dlaczego jest to sposób uważany za jeden z najlepszych i jak układać płytki ze spadkiem do kratki?
Gdzie wykorzystujemy płytki ze spadkiem do kratki?
Płytki ułożone spadkiem w kierunku kratki wykorzystuje się najczęściej w łazienkach. To rozwiązanie konieczne w przypadku pryszniców typu walk-in, które nie są wyposażone w brodzik. Dzięki zamontowaniu płytek ze spadkiem w kierunku kratki możliwe jest sprawne odprowadzanie wody podczas kąpieli. Takie rozwiązanie umożliwia właśnie stworzenie pryszniców bez brodzika, które stają się coraz popularniejsze.
Ich ogromną zaletą jest nowoczesny, minimalistyczny wygląd – pasują do wnętrz utrzymanych w najnowszych trendach. Jednocześnie są też bardzo praktyczne, również dla osób starszych lub ludzi z problemami z poruszaniem się, gdyż nie muszą pokonywać wysokiego brodzika.
Płytki ze spadkiem do kratki są wykorzystywane jednak nie tylko w łazienkach. Podobne rozwiązania można znaleźć również w garażach i na tarasach, gdzie wykorzystuje się je do odprowadzania spływającej wody. W zależności od przeznaczenia oraz typu odpływu płytki ze spadkiem do kratki mogą być układane z jednej lub kilku stron.
Elegancki i funkcjonalny prysznicy typu walk-in
Łazienka z prysznicem walk-in to praktyczna i zarazem elegancka aranżacja. Rozwiązanie takie popularnie z języka angielskiego zwane „walk-in” (wchodzić) harmonijnie łączy podłogę z kafelkami ściennymi. Ta bardzo minimalistyczna w wyglądzie kabina, jeżeli będzie dodatkowo wykonana ze szkła hartowanego i zaopatrzona w dyskretne zawiasy sprawi, że w naszej łazience zagości elegancja, szyk i nowoczesność. Łazienka z prysznicem walk-in powinna posiadać odpowiedni odpływ oraz solidne zabezpieczenia podłogi przed wilgocią. Taki prysznic dodatkowo optycznie powiększy niewielką przestrzeń łazienki i doda jej niepowtarzalnego nowoczesnego wyglądu.
Jakie narzędzia i materiały są potrzebne do układania płytek ze spadkiem?
Przed przejściem do tego, jak układać płytki ze spadkiem do kratki, warto wiedzieć też, jakie narzędzia są potrzebne do wykonania tego typu prac. Nie można zapominać również o przygotowaniu odpowiednich materiałów. Na początek należy wybrać odpowiednie płytki, które powinny charakteryzować się wysoką jakością. Dzięki temu można wykorzystać je do ułożenia pod prysznicem typu walk-in czy na tarasie bez obaw o ich zniszczenie przez wodę lub ścieranie się. Kolejnym krokiem jest przygotowanie wszystkich potrzebnych narzędzi, między innymi przycinarki do glazury. Wykorzystuje się specjalistyczne modele z diamentową tarczą, zapewniającą bardzo cienkie, równe linie cięcia. Co więcej, niezbędny jest również specjalistyczny klej do układania płytek.
Jak układać płytki ze spadkiem do kratki?
Przed przejściem do tego, jak układać płytki ze spadkiem do kratki, należy odpowiednio przygotować powierzchnię. To pierwszy krok, który jest niezbędny do tego, aby wykonana praca poskutkowała wykonaniem prysznica typu walk-in lub innej powierzchni doskonale spełniającej swoje zadania przez długie lata. Oczyszczenie zaczynamy od odtłuszczenia podłoża. Warto pamiętać również o tym, że przygotowana powierzchnia powinna być w pełni sucha. Następnie należy pokryć ją preparatem zwiększającym przyczepność, a także zadbać o ochronę przed wodą. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalistycznych środków, takich jak uszczelnienie rogów i styków podłogi z płytkami ściennymi za pomocą taśm do hydroizolacji. Na całą powierzchnię można użyć na przykład tak zwanej folii w płynie.
Po przygotowaniu powierzchni czas przejść do układania płytek
Po dokładnym przygotowaniu powierzchni można w końcu przejść do tego, jak układać płytki ze spadkiem do kratki krok po kroku. Prace należy zacząć od pokrycia powierzchni grubą warstwą kleju stanowiącą mocowanie, na którym zostaną umieszczone płytki. Należy zadbać o to, aby nie pozwolić na stworzenie się pustych przestrzeni między płytkami, bo w przyszłości mogą być one powodem obluzowania się, a nawet pękania płytek podczas eksploatacji. Po wylaniu odpowiednio grubej warstwy kleju należy zacząć układać płytki, wcześniej odpowiednio przycięte przy użyciu specjalnych narzędzi. Pomiędzy każdymi dwiema należy umieścić krzyżyk izolacyjny. Po ułożeniu płytek należy przystąpić do fugowania za pomocą odpowiedniej fugi, która musi być odporna na wilgoć, dzięki czemu szczeliny między płytkami będą zabezpieczone przed grzybami i pleśnią.
Gdy wiesz już, jak układać płytki ze spadkiem do kratki, możesz samodzielnie przystąpić do tego typu prac remontowych. Warto pamiętać o zadbaniu o odpowiednią jakość materiałów i przygotowanie powierzchni pod prace, co umożliwia eksploatację przestrzeni pokrytej płytkami ze spadkiem do odpływu przez lata.