Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak postarzyć metal - postarzanie blachy ocynkowanej, aluminium, stali?

Moda na postarzane meble czy elementy dekoracyjne wykonane z metalu to trend szczególnie chętnie wybierany przez zwolenników aranżacji wnętrz w stylu rustykalnym oraz nowoczesnym industrializmie.

Postarzane elementy dekoracyjne oraz wyposażenia wnętrz z każdym rokiem zyskują na popularności. Nic dziwnego, skoro styl retro w pomieszczeniach dodaje całej aranżacji szlachetności oraz klasy. Możesz oczywiście postawić na zakup starych mebli, które „dojrzały” do upragnionego efektu. Mamy jednak inne rozwiązanie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak postarzyć metal dzięki wykorzystaniu profesjonalnych środków lub domowymi metodami.

Postarzanie metalu – chwilowy trend czy coś więcej?

Widok patyny czy korozji na metalowych elementach dodaje całej aranżacji szyku oraz klasycznej szlachetności.

W sieci pojawia się coraz więcej filmów i tutoriali poświęconych jednemu tematowi: „jak postarzyć metal?”. Wbrew pozorom osiągnięcie satysfakcjonujących efektów nie musi trwać latami, a może zająć kilka chwil. 

Moda na postarzane meble czy elementy dekoracyjne wykonane z metalu to trend szczególnie chętnie wybierany przez zwolenników aranżacji wnętrz w stylu rustykalnym oraz nowoczesnym industrializmie. Zafascynowanie łączeniem „starego” z „nowym” w unikatowych kompozycjach nie spowalnia, a z roku na rok wręcz rośnie. 

Dlaczego tak chętnie sięgamy po postarzany metal? Widok patyny czy korozji na metalowych elementach dodaje całej aranżacji szyku oraz klasycznej szlachetności. Ponadto, decydując się na świadome postarzanie elementów z metalu, wybieramy produkty nowe, które posłużą nam jeszcze wiele lat – nie stare, zardzewiałe próchno mogące w każdej chwili ulec zniszczeniu.

Jak postarzyć metal domowymi sposobami?

Zaczniemy od przyspieszonego dodawania lat przedmiotom wykonanym z metalu przy wykorzystaniu domowych składników. Nie wiesz, jak postarzyć metal bez użycia skomplikowanych środków chemicznych? Możesz w kilka minut doprowadzić do przyspieszonego rdzewienia metalowych elementów przy użyciu tylko 3 składników:

  • nadtlenku wodoru (wody utlenionej),

  • octu oraz

  • soli kuchennej.

Woda utleniona dostępna w aptekach jest zbyt słaba – potrzebujesz roztworu 35%. Pamiętaj, że ten preparat jest niebezpieczny, dlatego stosuj środki bezpieczeństwa i zachowaj ostrożność. Jeszcze jedna uwaga – do tego procesu nie wykorzystujemy elementów z blachy ocynkowanej. Efekt rdzy najlepiej prezentuje się na stali.

W pierwszej kolejności dokładnie oczyszczasz powierzchnię, którą zamierzasz postarzyć. Użyj do tego acetonu – odczekaj kilka godzin, aż podłoże wyschnie, a aceton wyparuje. Spryskaj powierzchnię octem i pozostaw na minimum 12 godzin – pojawi się rdza. Następnie stwórz roztwór 100 ml wody utlenionej z 1 łyżeczką soli kuchennej. Preparat najlepiej umieścić w rozpylaczu. Zabezpiecz się przy tym dokładnie – gogle na oczy, rękawice i fartuch. Rozpyl substancję na podłożu i pozostaw na 24 godziny.

Postarzanie metalu przy użyciu profesjonalnych środków

My zdecydowanie polecamy patynowanie metalu przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych preparatów. Chcesz wiedzieć, jak postarzyć metal przy użyciu farby? Wystarczy wybrać się w odpowiednie miejsce i nabyć np. wodorozcieńczalną farbę akrylową do malowania metalu i postarzania przedmiotów metalowych. 

Dlaczego naszym zdaniem to lepsze rozwiązanie niż postarzenie metalu domowymi metodami? Ponieważ nie doprowadzasz w ten sposób do zniszczenia materiału. Wykorzystanie farby do patynowania pozostawia gładką powłokę malowanej powierzchni, a jednocześnie nakładamy w ten sposób zabezpieczenie przed korozją, dzięki czemu postarzany element zyskuje odporność na ścieranie oraz szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

Postarzanie stali, żeliwa, aluminium czy miedzi możesz wykonać przy użyciu przeciwrdzewnej farby poliwinylowej. Patynowanie dzięki zastosowaniu w preparatach nowoczesnych rozwiązań technologicznych pozwala nam na postarzenie metalu na wybrany przez nas kolor lub kilka kolorów – nie tylko turkus patyny, ale również deseń miedziany, srebrny, złoty czy złoto-srebrny.

Warto powierzchnię najpierw pomalować na kolor czarny, pozwala to podkreślić kolor postarzenia. Do nadawania efektu retro przyda się także wykorzystanie specjalnej techniki zdobniczej poprzez malowanie wzdłużne wybranych fragmentów z różnym naciskiem. Małe powierzchnie maluj przy użyciu pędzla, większe – wałkiem lub natryskowo.

Postarzane elementy dekoracyjne oraz wyposażenia wnętrz z każdym rokiem zyskują na popularności.