Najczęstsze potrzeby uzasadniające stworzenie takiej osłony wewnątrz lokalu to wzbogacenie dekoracji lub dodatkowa przestrzeń na drobiazgi. Wbrew pozorom parapety spełniają również praktyczną funkcję, którą jest ochrona przed wilgocią i stratami ciepła. Suma argumentów przemawia więc za ich ewentualnym montażem. Jak przeprowadzić go prawidłowo, bez konieczności poprawek w przyszłości? Największe znaczenie mają określenie poprawnych wymiarów oraz wybór trwałego surowca. Możliwości w tym zakresie jest naprawdę sporo, co ułatwia dopasowanie bazy pod parapet.
Jaki materiał warto wybrać na parapet wewnętrzny?
Połączenie atrakcyjnej estetyki z wytrzymałością struktury są zwykle oczekiwaniami majsterkowiczów zajmujących się stworzeniem i montażem parapetu wewnętrznego. Wśród najchętniej wybieranych materiałów do takich prac są: drewno, granit lub niektóre tworzywa sztuczne. Wszystkie opcje cechują się określonymi zaletami mogącymi wpłynąć na wybór jednej z nich. W przypadku modeli drewnianych niewątpliwym atutem jest ponadprzeciętna elastyczność naturalnego surowca. Jest ono odporne na obciążenia czy potencjalne odkształcenia pod wpływem wilgoci oraz zmiennych temperatur. Z kolei odmiany granitowe wyróżniają się elegancją i świetną trwałością. Jednocześnie świadczą o prestiżowej aranżacji, w której najdrobniejsze elementy są wykończone szlachetnym materiałem.
W odniesieniu do tworzyw sztucznych parapet wewnętrzny może powstać na przykład z PCV. Jest ono lekkie, a przy tym odznacza się niezłą wytrzymałością na pęknięcia albo widoczne zarysowania. Będzie to interesująca propozycja dla klientów budżetowych, którzy nie chcą ponosić wysokich kosztów na taką strukturę. Analizując, jak zamontować parapet wewnętrzny, warto rozpocząć od zakupu właściwych artykułów.
Montaż parapetu wewnętrznego krok po kroku
Stworzenie atrakcyjnej ekspozycji dla roślin doniczkowych lub podstawy dla modnych dekoracji uzasadnia zamontowanie parapetu wewnętrznego. Praca jest dość wymagająca i wieloetapowa, więc należy trzymać się sprawdzonego schematu. Najpierw trzeba zebrać odpowiednie narzędzia, takie jak: poziomica, miarka ręczna, paca oraz ołówek. Potem można już przejść do realizacji zadania polegającego na:
wstępnej obróbce podłoża obejmującej szpachlowanie i wyrównanie powierzchni,
zmierzeniu odległości ościeżnicy od podokiennika,
ewentualnym wykuciu szpar w nowym miejscu pod parapet,
przyłożeniu wstępnej bazy pod okno, która ma być od niego dłuższa,
osadzeniu wsporników,
naniesieniu na podokiennik warstwy substancji łączeniowej, czyli: silikonu, kleju szybkoschnącego lub zaprawy,
dopasowaniu parapetu do danego podokiennika przy użyciu klocków dystansowych,
wyrównaniu i dociśnięciu do momentu wyczuwalnego utwardzenia kleju,
wzmocnieniu osadzenia przez aplikację pianki montażowej pod parapetem,
obklejeniu brzegów specjalną taśmą maskującą,
wypełnieniu szczelin szpachlą gipsową albo zaprawą z cementu.
W przypadku ostatnich wykończeń można też zastosować gotowe profile samoprzylepne.
Najczęstsze błędy podczas montażu parapetu wewnętrznego
Spory stopień złożoności takiej instalacji wraz ze skomplikowaniem pracy może utrudnić zadanie niedoświadczonym monterom. W konsekwencji są oni narażeni na popełnienie błędów, które potem trzeba będzie skorygować. Wśród najczęstszych można wskazać między innymi:
podjęcie wyzwania przy świadomości braku wystarczających umiejętności,
szukanie pozornych oszczędności na materiałach i częściach montażowych,
zły wybór rozmieszczenia dla podokienników skutkujący pęknięciami w parapecie,
klej niedopasowany do specyfiki użytego surowca,
niewłaściwe rozmieszczenie parapetu względem grzejnika,
zbyt szybkie wyciągnięcie docisku przed pełnym związaniem substancji klejącej,
niechlujne osadzenie parapetu, a w konsekwencji zachlapanie części ściany.
Są to jedynie przykładowe błędy, które można popełnić podczas pracy. Rozważając, jak zamontować parapet wewnętrzny, należy wystrzegać się dowolności w określaniu proporcji podstawy względem reszty wnętrza. Może okazać się, że będzie ona wyglądać, jak część doklejona z zupełnie niepasującej formy. W przypadku takich trudności lepiej powierzyć montaż fachowcom.