Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Szare meble jaki kolor ścian?

Dobierając kolor ścian do szarych mebli, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na styl pomieszczenia, którego aranżacji się podejmujemy.

Szary jest kolorem wyjątkowo uniwersalnym, dlatego też często używa się go w aranżacji wnętrz. Odcienie szarości spotyka się zarówno na ścianach, jak i meblach oraz elementach dekoracyjnych i tekstyliach. Dużą popularność zyskują w ostatnim czasie meble w kolorze jasno- lub ciemnoszarym. Trend ten zapoczątkowała przede wszystkim moda na nowoczesne, industrialne oraz loftowe wnętrza, w których taki kolor wyposażenia sprawdzał się doskonale. Obecnie szare meble chętnie wybierane są także do wnętrz w innych stylach, równie skutecznie je ozdabiając. Jaki kolor ścian najlepiej sprawdzi się jako tło do szarych mebli? Nasze podpowiedzi znajdziesz poniżej – zapraszamy do lektury!

Jaki kolor ścian do szarych mebli? Określ swój styl!

0
Szary jest kolorem wyjątkowo uniwersalnym, dlatego też często używa się go w aranżacji wnętrz.

Planujemy wyposażyć nasz dom w szare meble. Jaki kolor ścian będzie pasował do nich najlepiej? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Konieczna jest też odpowiedź na kolejne: Jakim stylem ma charakteryzować się dane wnętrze? Inne kolory pasować będą bowiem do klasycznego wnętrza, inne natomiast do sypialni w stylu skandynawskim, a jeszcze inne do industrialnego salonu. 

W przypadku nowoczesnych wnętrz popularne jest łączenie szarości, między innymi szarych mebli, z intensywnymi kolorami. Jeżeli wnętrze, którego aranżację planujemy, jest przestronne i dobrze doświetlone, mogą to być nieco ciemniejsze tony. Sprawdzą się tu takie duety jak szary i czarny, szary i granat czy szary i ciemna zieleń. Możemy postawić także na monochromatyczny wystrój i zdecydować się na szare ściany, różniące się od mebli jedynie odcieniem czy intensywnością koloru. W nowoczesnych wnętrzach, z szarymi meblami świetnie łączą się także ściany pokryte betonem architektonicznym lub tynkiem imitującym efekt betonu, jak również ściana z cegieł.

We wnętrzach w stylu skandynawskim bardzo często używane są szare meble. Szare kanapy i fotele z drewnianymi nóżkami to jeden z elementów charakterystycznych północnego stylu. W tego typu aranżacjach jako tło do szarych mebli szczególnie dobrze sprawdza się optycznie powiększająca przestrzeń, uniwersalna biel, jasne odcienie beżu oraz delikatny, pastelowy błękit. 

Biel i beże w połączeniu z szarymi meblami sprawdzą się także we wnętrzach w stylu rustykalnym. Innym ciekawym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń z podmiejskim charakterem jest łączenie szarości mebli z jasnym drewnem lub jego imitacją, jak i z szaro-beżowymi kamieniami na ścianie. 

Kolor ścian do szarych mebli – wybierz odcień 

Dobierając kolor ścian do szarych mebli, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na styl pomieszczenia, którego aranżacji się podejmujemy. Nie bez znaczenia jest także odcień samych mebli. W przypadku ciemnoszarych kanapy, stołu czy szafy warto wybrać nieco lżejsze, jaśniejsze kolory. Dzięki temu utrzymamy równowagę wizualną i unikniemy efektu zbyt ciemnego, ciężkiego wnętrza. Wyjątkiem może być minimalistyczne, industrialne wnętrze o wysokim stropie i dużych oknach, które dzięki odpowiedniej ilości światła i dużym gabarytom poradzi sobie z ciemnymi elementami wystroju.

Jasnoszare meble o delikatnym charakterze, warto natomiast ożywić nieco ciemniejszymi, lub intensywniejszymi tonami na ścianach. Aby nie przesadzić z efektem, możemy także ograniczyć mocne barwy do zaledwie jednej ze ścian, pozostałe natomiast  wykończyć w bardziej stonowanych kolorach, takich jak beże czy biel. 

Szare meble – kolor ścian a rodzaj pomieszczenia 

Trzecia istotna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, to rodzaj pomieszczenia, dla którego wybieramy kolor ścian. Pierwotne przeznaczenie wnętrza nierzadko determinuje bowiem jego rozmiar i ukształtowanie. Z poszczególnych pomieszczeń korzystamy w różny sposób i z różną częstotliwością, na co także warto zwrócić uwagę przy wyborze koloru ich ścian. 

Salon to najczęściej jedno z największych pomieszczeń w domu. Przestronny i dobrze oświetlony, a także często używany. Możemy pozwolić sobie tu na nieco ciemniejszy czy bardziej intensywny kolor ścian. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda chociażby w kuchni, gdzie z szarymi meblami powinniśmy łączyć raczej jasne kolory, aby optycznie powiększyć często niewielką przestrzeń tego pomieszczenia. Sypialnia to z kolei miejsce naszego wypoczynku, prywatności; azyl. Tu należy wybrać kolor stonowany, który pozwoli nam na spokojny, swobodny odpoczynek.

W tym wszystkim nie zapominajmy także o własnym guście i upodobaniach. Warto posiłkować się profesjonalnymi wskazówkami, ale także słuchać samego siebie tak, aby w swoim domu czuć się jak najlepiej. 

0
We wnętrzach w stylu loft bardzo często używane są szare meble.