Jeśli przeszło Ci przez myśl, że Twoje drzwi są tak stare i zniszczone, że nadają się tylko na śmietnik, to świetnie trafiłeś! Podpowiemy Ci, jak możesz je pomalować i odnowić, aby nadać im drugie życie. W większości przypadków da się to zrobić przy niewielkim nakładzie pracy, a efekt może być zaskakujący.
Jak odnowić stare drzwi krok po kroku?
Nie podejmuj zbyt pochopnie decyzji o pozbywaniu się starych drzwi czy innych mebli, które nie wydają Ci się już tak atrakcyjne wizualnie. Bądź kreatywny i zaplanuj ich renowację. Możesz to zrobić samodzielnie. Satysfakcja na pewno będzie ogromna.
Zastanów się, czego będziesz potrzebował
W tym celu musisz dokładnie określić stan uszkodzeń Twoich drzwi. Niekiedy wystarczy tylko odświeżyć kolor, aby prezentowały się znowu atrakcyjnie. Kiedy jednak Twoje stare drzwi posiadają rysy czy inne uszkodzenia, musisz przygotować odpowiednie narzędzia i produkty, aby sprawnie przeprowadzić cały proces renowacji. Nie ma chyba nic gorszego, niż stwierdzić w połowie pracy, że zabrakło farby czy papieru ściernego.
Przygotuj drzwi do renowacji
Jeśli jesteś w stanie – zdejmij swoje stare drzwi z ościeżnicy. Zdemontuj wszystkie metalowe elementy, takie jak klamka czy zawiasy, które mogą przeszkadzać podczas wykonywania pracy. Jeśli nie jesteś w stanie ich odkręcić – zabezpiecz je dokładnie taśmą przed zabrudzeniem. Możesz także malować i odnawiać stare drzwi, które są zamontowane. Będzie to tylko nieco bardziej kłopotliwe – ale nie niemożliwe.
Zabezpiecz miejsce wokoło
Z pewnością narobisz nieco bałaganu. Dobrze jest więc zabezpieczyć przede wszystkim podłogę. Wystarczy większy kawałek starej tkaniny, którą podłożysz pod drzwi. Dobrze sprawdzi się także folia malarska.
Oczyść stare drzwi z poprzednich powłok, farb i lakierów
Jeśli Twoje drzwi są w naprawdę kiepskim stanie, a stara farba zaczyna się łuszczyć i odchodzić płatami od ich powierzchni, będziesz musiał się jej pozbyć. Zastanów się też nad efektem, jaki chcesz uzyskać. Jeśli będziesz chciał diametralnie zmienić kolor swoich drzwi i np. uwydatnić ich strukturę lub podkreślić słoje drewna – będziesz musiał pozbyć się poprzednich powłok za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Pomoże Ci on także wygładzić całą powierzchnię drzwi i przygotować je do renowacji. Na koniec sięgnij po drobnoziarnisty papier ścierny. Ten z kolei zmatowi powierzchnię drzwi i przygotuje je do malowania. Jeśli posiadasz szlifierkę elektryczną, zdecydowanie ułatwi Ci ona zadanie.
Oczyść powierzchnię drzwi
Dokładnie umyj całe drzwi, aby pozbyć się pyłu, zacieków czy plam. Taki zabieg pomoże je także odtłuścić. Dzięki temu kolejne warstwy farby czy lakieru, jakie będziesz nakładał na swoje stare drzwi, będą się lepiej trzymały.
Uzupełnij wgniecenia i inne ubytki
Jeśli Twoje drzwi wiele już przeszły i zauważyłeś na nich ubytki, których nie usunął gruboziarnisty papier ścierny, możesz w łatwy sposób uzupełnić je szpachlówką do drewna. Dzięki niej powierzchnia drzwi będzie wyrównana, a zaszpachlowane ubytki staną się mniej widoczne pod nową farbą.
Czas na malowanie starych drzwi
Brudna robota już za Tobą! Teraz przystąp do długo wyczekiwanego momentu, czyli malowania starych drzwi. Zanim się do tego zabierzesz, dobrze wybierz farbę. Zdecyduj się na taką, z której będziesz mógł w łatwy sposób zmyć ewentualne zabrudzenia. Kolor dopasuj do pomieszczenia lub wybierz jakąś inną szaloną barwę, którą zaakcentujesz drzwi. W końcu to Ty decydujesz. Jeśli natomiast chcesz zachować naturalny wygląd drewnianych drzwi, możesz pomalować je warstwą półmatowego lub połyskującego lakieru.
Właśnie dałeś drugie życie swoim drzwiom!
Teraz tylko pozostaje Ci poczekać, aż warstwy farby czy lakieru porządnie wyschną i możesz przystąpić do osadzenia drzwi z powrotem na futrynie. Jest to także dobry moment, aby np. wymienić klamkę. W ten sposób całkowicie odmienisz wygląd swoich starych drzwi. Możesz już cieszyć się wspaniałym efektem.
Nowe życie starych drzwi
Odnowienie i pomalowanie starych drzwi to nietrudne zadanie, które możesz wykonać samodzielnie. Dzięki temu, że dasz im nowe życie – zaoszczędzisz pieniądze i nie przyczynisz się do produkowania dodatkowych śmieci. Może okazać się też, że własnoręczne odnowienie starych drzwi było świetnym impulsem do większych zmian wystroju pomieszczenia. A stąd już tylko krok do dobrej zabawy.