Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak szybko i skutecznie rozmrozić lodówkę? Podpowiadamy!

Rozmrożenie lodówki to proces, na który musisz poświęcić odpowiednią ilość czasu.

Rozmrożenie lodówki to proces, na który musisz poświęcić odpowiednią ilość czasu. Możesz to zrobić sprawnie, ale spiesząc się za bardzo, łatwo jest popełnić błąd, który może Cię kosztować naprawę lodówki. Pamiętaj więc, aby podczas rozmrażania lodówki czy zamrażarki nie polewać ścianek ciepłą wodą. Nie włączaj też suszarki, aby przyspieszyć cały proces. Lodówka i zamrażarka powinny odmrozić się stopniowo. Poczekaj cierpliwie, aż produkty same odmarzną.

Zasady rozmrażania lodówki

Jeśli jakaś żywność przywarła do oszronionej ścianki – nie próbuj oderwać jej na siłę.

Dobrym pomysłem jest przeznaczenie sobie na to dnia, kiedy jesteś w domu i po prostu masz czas. Nie zostawiaj rozmrażania lodówki na moment, kiedy za godzinę musisz wyjść lub kiedy spodziewasz się gości. Postaraj się także, aby rozmrażanie lodówki nie przypadło zaraz po tym, jak wrócisz do domu z tygodniowymi zakupami. Dobrze jest to zrobić, kiedy Twoje zapasy nieco się wyczerpią. Ułatwi to całe zadanie. 

Sprawdź, jak krok po kroku sprawnie i skutecznie rozmrozić lodówkę:

  1. Odłącz ją od prądu

Niektóre modele lodówek można wyłączyć w środku, przekręcając pokrętło. Zawsze jednak bezpieczniej będzie, jeśli wyciągniesz wtyczkę z gniazdka, gdy oczywiście masz do niego łatwy dostęp.

  1. Opróżnij lodówkę i zamrażarkę

Jeśli na rozmrażanie lodówki wybrałeś sobie zimę – masz ułatwione zadanie, ponieważ jedzenie możesz chwilowo wystawić na balkon lub taras. Kiedy jednak nie jest to możliwe – wsadź je to toreb termicznych. Pozwoli to dłużej zachować odpowiednią temperaturę żywności. 

  1. Pozbądź się lodu oraz szronu

Na tym etapie będziesz musiał po prostu poczekać. Pamiętaj jednak, żeby na bieżąco usuwać wodę, która spływa z lodówki. Możesz podstawić pod nią płytką miskę lub rozłożyć chłonne ręczniki. Jest to także dobry moment, aby upewnić się, czy odpływ lodówki, który znajduje się w jej tylnej, wewnętrznej ściance, jest drożny. 

  1. Czyszczenie czas zacząć

Kiedy lodówka już się rozmroziła, możesz przystąpić do jej dokładnego wyczyszczenia. Użyj do tego celu specjalnego preparatu do czyszczenia lodówek. Dobrym i niedrogim rozwiązaniem jest także woda z octem – jeśli nie przeszkadza Ci jego intensywny zapach. Wyciągnij z lodówki wszystkie ruchome półki. Wówczas łatwiej Ci będzie je doczyścić. Zadbaj także o zewnętrzną część lodówki. Umyj jej front i boki wilgotną szmatką.

  1. Gotowe!

Teraz możesz z powrotem włożyć do lodówki wszystkie jej elementy oraz całą żywność. Jest to również dobry moment na przegląd jej zawartości. Aby na dłużej cieszyć się przyjemnym zapachem czystości, możesz umieścić w środku lodówki przekrojoną cytrynę lub niewielką miseczkę z sodą oczyszczoną. Pozwoli to na pochłanianie niechcianych zapachów.

Pamiętaj, aby nie zostawiać odmrażania lodówki i zamrażarki na czas, kiedy widać na ściankach grubą warstwę lodu, a sprzęt przestaje się domykać. Regularne dbanie o lodówkę z pewnością przysłuży się do długiego i bezproblemowego jej użytkowania. Dzięki systematycznemu rozmrażaniu lodówki będzie ona także zużywała mniej energii, dzięki czemu Twoje rachunki za prąd mogą się zmniejszyć.


Lodówka i zamrażarka powinny odmrozić się stopniowo.