Jak odnowić schody pomalowane lakierem - renowacja schodów drewnianych.

Kiedy zauważysz jakieś pęknięcia lub poważne zabrudzenia, czas zastanowić się, jak odnowić schody pomalowane lakierem.

Większość drewnianych schodów maluje się lakierem w celu ich zabezpieczenia przed zabrudzeniem oraz zniszczeniem. Jednak żadna powłoka nie jest idealna i po latach użytkowania, powierzchnia stopni wymaga zazwyczaj odnowienia. W jaki sposób można szybko i łatwo odnowić schody lakierowane? I co zrobić, by przywrócić im pełny blask i dobry wygląd? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć poniżej.

Schody podlegają dużemu obciążeniu użytkowemu

Ciągła praca drewna może prowadzić do uszkodzenia powierzchni lakierowane.

Schody to główny ciąg komunikacyjny w domu. Większość domowników pokonuje je kilkukrotnie w ciągu każdego dnia. Jest to ogromne obciążenie, jakie schody muszą znosić w czasie swojej żywotności. Ciągła praca drewna może prowadzić do uszkodzenia powierzchni lakierowanej, a także samych schodów. Dlatego powinno się je okresowo przeglądać, a w razie potrzeby – odnowić. W ten sposób można przedłużyć ich żywotność oraz zapewnić piękny wygląd przez cały czas eksploatacji.

Jak wygląda odnowienie schodów lakierowanych?

Kiedy zauważysz jakieś pęknięcia lub poważne zabrudzenia, czas zastanowić się, jak odnowić schody pomalowane lakierem. Istnieje kilka etapów takiego procesu. Nie zawsze wszystkie są konieczne. Zależy to w dużej mierze od stanu samych schodów oraz od efektów, jakie mają zostać uzyskane. Natomiast przy dużych zniszczeniach, wszystkie etapy są konieczne, by przywrócić świeży i naturalny wygląd klatce schodowej.

Uszczelnienie drewna

Na początku należy zapewnić sobie dobrą latarkę, z której pomocą będzie można dokładnie sprawdzić stan schodów. Zwracać należy uwagę na wszelkiego rodzaju pęknięcia i głębokie uszkodzenia. Osłabiają one konstrukcję schodów, a jednocześnie wyglądają bardzo nieestetycznie. Dlatego należy wyposażyć się w kit do drzewa, sprzedawany w kartuszach, którym można wypełnić takie uszkodzenia. Gdy masa wypełniająca ubytek wyschnie, można ją szlifować, przycinać, a nawet wiercić, aby uzyskać efekt podobny do pierwotnego.

Przy okazji załatw skrzypiące schody

W czasie renowacji schodów warto zająć się także eliminowaniem denerwujących dźwięków w czasie schodzenia lub wchodzenia. Najczęściej skrzypienie powodowane jest przez luźne śruby mocujące (tarcie metalu i drewna lub ruchome stopnie). Przy dokładnym przeglądaniu schodów warto od razu dokręcać wszystkie poluzowane mocowania. Nie zajmie to dużo czasu, a pomoże przy okazji wyeliminować kolejny problem.

Przygotuj podłoże

W wielu przypadkach konieczne będzie nałożenie świeżej warstwy lakieru. Dzieje się tak, gdy zabrudzenia są bardzo głębokie i nie można ich usunąć. Także mocno uszkodzona powierzchnia lakierowana wymaga wymiany. Jak pozbyć się starej powierzchni farby i lakieru?

  • Ługowanie. Służy rozpuszczaniu starej powłoki malarskiej. Zdecydowanie przyśpiesza to etap pozbywania się wierzchniej warstwy schodów. Jest też znacząco mniej pracochłonne. Ługowanie przeprowadza się z pomocą specjalnych środków chemicznych.

  • Cyklinowanie. Polega na szlifowaniu schodów papierem ściernym. Najlepiej w tej roli sprawdza się szlifierka oscylacyjna. Proces ten przeprowadza się nawet trzykrotnie, stosując papier ścierny o coraz większej gradacji.

Położenie nowej warstwy lakieru

Gdy schody są już całkowicie oczyszczone, można pomalować je lakierem. Warto stosować specjalny lakier przeznaczony do schodów, który zapewni im większą wytrzymałość. W przypadku samych stopni zaleca się położenie trzech warstw lakieru, natomiast na policzki i podstopnice wystarczą z reguły dwie warstwy.

Częste odnawianie schodów pozwala zachować ich dobry wygląd przez długi czas

Już wiesz, jak odnowić schody pomalowane lakierem. Warto często kontrolować stan powierzchni schodów, a w razie czego nie wahać się przed ich odnową. Im szybciej zauważy się pierwsze uszkodzenia, tym mniej pracy będzie trzeba włożyć w przywrócenie schodom naturalnego wyglądu. Ten prosty proces pozwoli zachować naturalny wygląd drewnianych stopni przez długie lata użytkowania klatki schodowej.

Częste odnawianie schodów pozwala zachować ich dobry wygląd przez długi czas.