Aby ogród lub przydomowe tereny okazały się funkcjonalne, muszą zostać zaopatrzone w elektryczność. Najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiedniego i trwałego efektu jest poprowadzenie przewodów dołem – na odpowiedniej głębokości i we właściwy sposób. W tym artykule wyjaśnimy, jak położyć kabel elektryczny w ziemi i powiemy Ci wszystko o wymaganiach oraz wytycznych regulowanych przez polskie prawo. Zapraszamy!
Czy układanie kabli można przeprowadzić samodzielnie?
Jak mówi polskie prawo, przy niskobudżetowych inwestycjach, a więc i tych przeznaczonych do użytku prywatnego, możliwe jest samodzielnie układanie przewodów w ziemi. Wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne, jednak warto podczas jego realizacji kierować się odgórnymi wytycznymi, które znajdziesz w normie N-SEP-E-004. Informuje ona nie tylko o tym, na jakiej głębokości należy poprowadzić przewody, ale również podpowiada, w jaki sposób przeprowadzić prace, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo.
Jak położyć kabel elektryczny w ziemi? Pamiętaj o tym, że zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace, powinieneś dokładnie zaplanować przyszłe działania. Ustal, gdzie mają przebiegać przewody i jaki efekt chcesz uzyskać – dzięki temu nie tylko szybciej osiągniesz cel, ale również unikniesz zniszczeń na swoich przydomowych terenach.
Jak położyć kabel elektryczny w ziemi? Najważniejsze wytyczne
Wspomniana wcześniej norma dokładnie mówi o tym, jak położyć kabel elektryczny w ziemi. Duże znaczenie w tym względzie ma przede wszystkim rodzaj gleby w ogrodzie. Jeżeli jest ona piaszczysta, powinieneś poprowadzić przewody na samym dnie wykopu, ale już w przypadku niejednolitego gruntu należy na samym dnie wykopu ułożyć około 10-centymetrową warstwę piasku, a następnie położyć na niej kabel i zasypać go taką samą ilością piasku. Alternatywą mogą być specjalne masy zgodne z normą N-SEP-E-004, takie jak bentonit.
Bardzo istotne okazuje się również odpowiednie oznaczenie kabli – na całej długości i szerokości trasy ich przebiegu. Możesz do tego zastosować siatkę lub folię (z tworzywa sztucznego) w odpowiednim kolorze. Niebieski będzie właściwy dla przewodów o napięciu do 1kV, zaś czerwony dla kabli o napięciu powyżej 1kV.
Dla bezpieczeństwa oraz niezawodności tworzonej instalacji elektrycznej warto również zadbać o odpowiednie głębokości i miejsca, w jakich układane będą przewody. Jak położyć kabel elektryczny w ziemi?
Kable bez osłony powinny znajdować się na głębokości 70 cm.
W przypadku zastosowania rury osłonowej kable można umieścić płycej – na głębokości około 40 cm.
Jeżeli nad przewodami przebiegać będzie ścieżka wykonana np. z płyt chodnikowych, głębokość również może być mniejsza – około 50 cm.
Warto przy tym pamiętać, by nad kablami nie umieszczać cegieł i kształtek ceramicznych, ponieważ mogłyby one doprowadzić do uszkodzenia ich izolacji. Pamiętaj również o stosowaniu osłon, zwłaszcza w miejscach narażenia kabla na uszkodzenia – mowa tu przede wszystkim o skrzyżowaniach z innymi przewodami, przejściach przez ścianę czy miejscach wprowadzania kabla do budynku. Osłona jest wymagana również w sytuacji, gdy warunki geodezyjne lub środowiskowe uniemożliwiają umiejscowienie przewodu na odpowiedniej głębokości i musi być on położony płycej.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Wiesz już, jak położyć kabel elektryczny w ziemi, jednak warto pamiętać również o innych kwestiach, dzięki którym instalacja elektryczna będzie pracowała bez zarzutu. Mowa tu przede wszystkim o:
zastosowaniu gniazdek elektrycznych z obudową hermetyczną (oznaczoną symbolem IP65) – dzięki temu zyskasz pewność, że będą one odporne na działanie czynników zewnętrznych;
połączeniu punktów poboru energii z główną rozdzielnicą znajdującą się w budynku;
poprowadzeniu kabli w taki sposób, aby nie kolidowały z korzeniami roślin, oczkami wodnymi oraz innymi przeszkodami;
wykorzystaniu odpowiednich kabli – takich, które są przeznaczone do układania bezpośrednio w ziemi.
Zastosowanie się do tych wytycznych pozwoli Ci przeprowadzić prace efektywnie i cieszyć się niezawodnością instalacji elektrycznej na przestrzeni wielu lat.