Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak położyć i z czym połączyć kamień na ścianie?

Kamień w łazience może stworzyć w niej nastrój domowego salonu SPA.

Marmur, granit, kwarcyt, piaskowiec oraz trawertyn – te kamienie dekoracyjne od lat cieszą się dużą popularnością wśród osób urządzających domy i mieszkania. Kamień położony na ścianie jest zawsze modny. Sprawia, że wnętrze nabiera eleganckiego, wręcz luksusowego charakteru. Ponadto jest niezwykle trwały, wygląda bardzo naturalnie i świetnie się komponuje z przeróżnymi innymi materiałami wykończeniowymi, takimi jak drewno, metal, a nawet złocone elementy. Przyjrzyjmy się wspólnie, jak położyć kamień na ścianę, z czym go połączyć oraz jak go wyczyścić.

Z jakimi kolorami łączyć kamień na ścianie

Projektanci wnętrz radzą, żeby kamień dekoracyjny kłaść tylko na jednej ścianie lub na jej fragmencie – w przeciwnym razie wnętrze mogłoby wyglądać przytłaczająco, a za realizację takiego projektu zapłacilibyśmy fortunę. Gdy zdecydujemy się położyć kamień na jednej ze ścian, powstaje pytanie, jak zaaranżować resztę pomieszczenia. Z czym połączyć kamień na ścianie, żeby uzyskać właściwy efekt? Jak zestawić ze sobą kolory i zgrać faktury? Do aranżacji wnętrz prywatnych najczęściej wybierany jest kamień o barwie szarej, a szarości dobrze komponują się z bielą oraz różnymi odcieniami beżu. Gdy zdecydujemy się na kamień brązowy lub beżowy, warto go zestawić na pozostałych ścianach z kolorem białym, żółtym, a nawet jasnopomarańczowym. Jeśli marzą się nam bardziej śmiałe kolory, takie jak np. zielony czy niebieski, będą one też dobrze wyglądać w zestawieniu z kamiennymi ścianami. Warto jednak pamiętać, by zachować umiar i najwyżej jedną ze ścian pomalować w odważnym kolorze, jeśli w tym samym pomieszczeniu znajduje się jeszcze również ściana wyłożona kamieniem. Możemy też pomalować ściany w tym samym kolorze, w którym jest kamień – uzyskamy wówczas stonowane, monochromatyczne wnętrze, które możemy uzupełnić o różne dodatki.

0
Kamień w towarzystwie drewna sprawdzi się we wnętrzach w stylu rustykalnym.

Charakter pomieszczeń z kamieniem

Kamień jako materiał uniwersalny może świetnie się sprawdzić we wnętrzach o różnym charakterze. Ponieważ sam w sobie jest stonowanym kolorystycznie, dosyć surowym materiałem wykończeniowym, będzie dobrym uzupełnieniem wystroju w stylu industrialnym oraz loftowym. Kamień doskonale też pasuje do wnętrz glamour – będzie świetnie się prezentował ze złotymi lub srebrnymi dodatkami. Marmur lub inny szlachetny kamień stanowi doskonałe uzupełnienie aranżacji w stylu art deco – pamiętajmy jednak, że aby otrzymać wnętrze w tym stylu, musimy się trzymać jeszcze innych, ściśle określonych reguł, m.in. uzupełnić je o tkaniny i dodatki najwyższej jakości. Z kolei nieobrobiony, surowy kamień polny, w zestawieniu z drewnem, stworzy niepowtarzalne wnętrze rustykalne. A drobne otoczaki, ułożone w łazience, wyczarują w niej atmosferę domowego SPA, zwłaszcza jeśli zadbamy również o nastrojowe oświetlenie w tym pomieszczeniu.

Jak zrobić oświetlenie kamienia na ścianie

Odpowiednie podświetlenie kamienia, położonego na ścianie, pomoże podkreślić jego urok. We wnętrzach, w których chce się zwrócić uwagę na kamień dekoracyjny, najczęściej stosuje się oświetlenie halogenowe lub ledowe – tu możemy wybierać spośród taśm led lub profili aluminiowych ledowych. Oświetlenie kamienia na ścianie zależy też od tego, w jakim znajduje się on pomieszczeniu. W salonie często wystarcza oświetlenie główne i lampa stojąca, w korytarzu – kinkiety albo właśnie taśmy ledowe. Natomiast jeśli na kamień zdecydujemy się w sypialni, to oprócz oświetlenia głównego, często stosuje się lampki boczne.

Jak położyć kamień dekoracyjny na ścianę

Gdy nie chcemy angażować fachowców, możemy pomyśleć o położeniu kamienia dekoracyjnego we własnym zakresie. Najpierw przygotujmy ściany. Po ich zagruntowaniu rozróbmy klej zgodnie z instrukcją i pokryjmy nim najpierw nie więcej niż 1 m kwadratowy ściany. Teraz należy położyć klej na kamień – z tej strony, którą chcemy przykleić go do ściany. Następnie, z wykorzystaniem poziomicy, przykładamy kolejne elementy kamienia dekoracyjnego, zaczynając od dołu i z brzegu. Sprawdzajmy przy tym, czy kamień nie pobrudził się klejem. Jeśli tak by się stało, należy go szybko zetrzeć z kamienia przy pomocy zwilżonej wodą gąbki. Gdy zdecydujemy się na pewne odstępy między poszczególnymi kamiennymi płytkami, nie zapomnijmy też na koniec o fugowaniu.

Jak wyczyścić kamień

Większość kamieni dekoracyjnych czyści się przy pomocy ściereczki z mikrofibry albo szmatki z wodą, ewentualnie z odrobiną płynu do mycia naczyń. Gdy zabrudzenia są bardziej uporczywe, granit możemy wyczyścić benzyną ekstrakcyjną, która nie uszkodzi kamienia, a dobrze rozpuści wszelkie plamy. Marmur i bazalt czyści się również chemicznymi odplamiaczami, chociaż rzadko jest taka potrzeba – te kamienie są dosyć odporne na zabrudzenia. Natomiast jeśli mamy ścianę wyłożoną piaskowcem, powinniśmy sięgać po specjalne środki do czyszczenia dedykowane do tego właśnie kamienia. Z kolei trawertyn czyści się łagodnymi detergentami, a w razie potrzeby można delikatnie oszlifować miejsca z trudnymi do usunięcia plamami.

0
Oryginalna aranżacja kuchni w wykorzystaniem kamienia.