Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak położyć fugę i ile schnie świeżo położona fuga?

Do popularnych, nowoczesnych fug zaliczamy: elastyczne fugi cementowe, elastyczne fugi epoksydowe, a także fugi z masy silikonowej.

Fugowanie to niezbędny etap każdego remontu kuchni i łazienki. Czasami płytki kładzie się także w korytarzach oraz tarasach, a także wielu innych miejscach. Dlatego zabezpieczenie płyt spoinami jest bardzo ważne, aby zachować ich trwałość na lata. Przed rozpoczęciem prac warto dowiedzieć się, jak położyć fugę w odpowiedni sposób oraz z jakich materiałów należy skorzystać. Ponadto dobrze wiedzieć, ile schnie fuga, gdy zostanie już położona.

Czym jest fuga oraz jaką wybrać?

Fuga schnie pomiędzy 24 a 48 godzin, w zależności od rodzaju zastosowanej fugi oraz jej producenta.

 

Fugi to spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi, które są jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych wykorzystywanych podczas remontowania domów i mieszkań. Mają dwojakie przeznaczenie: po pierwsze, mogą być bardzo estetycznym elementem ściany lub podłogi, ponieważ odpowiednio dopasowane kolorystycznie do płytek, mogą doskonale podkreślić charakter wystroju. Po drugie, fuga spełnia liczne praktyczne funkcje, wśród których możemy wyróżnić między innymi zabezpieczenie płytek przed pęknięciami i luzowaniem. Co więcej, odpowiednio dobrane fugi doskonale zabezpieczają ścianę lub podłogę przed wilgocią, a także rozwojem grzybów i pleśni. Z tego względu powinny być szczelne, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, które mogą być powodowane między innymi przez środki czystości powszechnie używane podczas codziennego sprzątania.

Z tego względu przed przejściem do tego, jak położyć fugę w odpowiedni sposób, warto dowiedzieć się, jakie spoiny najlepiej wybrać. Dziś producenci odchodzą od tworzenia cementowych fug starej generacji, które nie były odporne na uszkodzenia i absorbowały wodę, co okazuje się problematyczne przede wszystkim w łazience i kuchni. Ze względu na rozwój technologii budowlanych wyróżniamy kilka rodzajów trwałych fug, które doskonale sprawdzą się we wnętrzu domu i na zewnątrz, nawet w najbardziej wymagających warunkach.

Do popularnych, nowoczesnych fug zaliczamy: elastyczne fugi cementowe, elastyczne fugi epoksydowe, a także fugi z masy silikonowej. Wszystkie te kategorie mają liczne zalety, do których należą między innymi odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć.

Jak położyć fugę krok po kroku

Wbrew pozorom to, jak położyć fugę, nie jest skomplikowane. Bez problemu można wykonać tę pracę samodzielnie. W przypadku nakładania fugi na ściany bardzo ważna jest precyzja. Do nakładania warto używać pacy gumowej, dzięki czemu zapobiegniemy porysowaniu płytek ceramicznych.

Rozdrobnioną według instrukcji producenta fugę należy nakładać równomiernie w zagłębieniach między płytkami. Należy dbać o to, aby mocno dociskać pacę, dzięki czemu możliwe jest zapełnienie całej wolnej przestrzeni. Co więcej, warto zwracać szczególną uwagę na to, aby nie nakładać zbyt grubej warstwy. 

Po upływie około pół godziny można umyć kafelki i wygładzić masę, a następnie powtórzyć te czynności. Na koniec warto wytrzeć ścianę za pomocą suchej szmatki. W ten sposób postępujemy przy każdej kolejnej powierzchni. 

Nieco inaczej wygląda to, jak położyć fugę między płytkami podłogowymi. Tę czynność można jednak również z powodzeniem wykonać samodzielnie. Na początku należy dokładnie oczyścić podłogę. Następnie wystarczy przygotować zaprawę i, podobnie jak przy nakładaniu jej na ściany, położyć fugę przy użyciu gumowej pacy. Pracę warto rozpocząć od narożnika pomieszczenia. Należy zwracać uwagę na to, aby nie kłaść fugi od razu na podłogę całej kuchni czy łazienki, ponieważ w ten sposób możemy dopuścić do zaschnięcia niedokładnie położonej fugi. Lepiej robić to mniejszymi partiami. Podobnie jak w przypadku fugowania ścian, po położeniu fugi trzeba dwukrotnie umyć podłogę gąbką lub szmatką.

Ile schnie fuga po nałożeniu na ścianę?

Wiesz już, jak położyć fugę w odpowiedni sposób. Po fugowaniu należy poczekać, aż wszystko zaschnie, bo dopiero wtedy można przystąpić do kolejnych prac. W takim razie ile schnie fuga? Najczęściej pomiędzy 24 a 48 godzin, w zależności od rodzaju zastosowanej fugi oraz jej producenta. Z tego względu najlepiej kierować się instrukcją zawartą na opakowaniu. Dzięki temu możemy mieć pewność co do tego, ile schnie fuga, która została przez nas wykorzystana do prac wykończeniowych. Warto pamiętać o tym, że dokładne czyszczenie przeprowadzamy dopiero po wyschnięciu, bo inaczej można doprowadzić do wypłukania fug.

Warto pamiętać o tym, że dokładne czyszczenie przeprowadzamy dopiero po wyschnięciu, bo inaczej można doprowadzić do wypłukania fug.