Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak montować listwy podłogowe, przypodłogowe aby były trwałe?

Najpopularniejsze listwy poliuretanowe i dwupolimerowe są najprostsze w montażu, gdyż używa się do nich specjalnego kleju.

Wiele osób wciąż zapomina, że wybór odpowiednich listew podłogowych jest tak samo ważny, jak położenie dobrze dobranych paneli. Listwy stanowią nieodłączny element wnętrz, są istotnym elementem wykończenia, a także cieszą ludzkie oko, gdyż pełnią funkcję estetyczną. Dlatego warto dowiedzieć się, jak montować listwy przypodłogowe i jak zrobić to samodzielnie w sposób, którego nie powstydziłby się najlepszy fachowiec.

Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

0
Do najpopularniejszych wariantów należą listwy z PCV.

Wybór odpowiednich listew przypodłogowych okazuje się być trudniejszy, niż można byłoby przypuszczać. Na rynku znajduje się kilka popularnych rodzajów tego elementu wykończeniowego, a każdy z nich cechuje się innymi zaletami. Od tego, jaki wybór podejmiemy, zależy również to, jak montować listwy przypodłogowe danego rodzaju. 

Listwy przypodłogowe PCV

Do najpopularniejszych wariantów należą listwy z PCV, które są dość uniwersalnym rozwiązaniem. Przy ich montażu korzysta się najczęściej z dwóch elementów. Jedna część listwy montowana jest na kołkach, druga natomiast zakrywa nieestetyczne mocowanie. Jest to rozwiązanie najtańsze, ale nie cechuje się najlepszą trwałością. Listwy z PCV mogą być jednak dobrym rozwiązaniem w przypadku nierównych powierzchni, gdyż są bardzo elastyczne. 

Listwy przypodłogowe z drewna

Drewniane listwy wyglądają niesamowicie elegancko i są bardzo trwałe, chociaż niestety ich cena jest wysoka, co podczas remontu często okazuje się być przeszkodą. Mogą być one proste, stylizowane, wysokie lub niskie, a także profilowane. Dlatego stanowią wszechstronne rozwiązanie wykończeniowe wnętrz. 

Listwy przypodłogowe poliuretanowe i duropolimerowe

Do najpopularniejszych rozwiązań należą jednak listwy przypodłogowe poliuretanowe i duropolimerowe, charakteryzujące się ogromną wytrzymałością. Są bardzo łatwe w montażu i uniwersalne, ponieważ można je docinać, a także malować na dowolny kolor. Odporne na wilgoć i inne niesprzyjające warunki. 

Listwy przypodłogowe MDF

Popularne są również listwy MDF, które odporne są na uszkodzenia mechaniczne, a niektóre modele chronią również przed wilgocią. Nie są jednak tak proste w skracaniu i malowaniu jak wyżej wymienione listwy poliuretanowe i duropolimerowe. 

Jak dopasować listwy do wnętrz?

Wybór najlepszych listew przypodłogowych nie jest prosty z uwagi na mnogość modeli dostępnych na rynku. Najlepiej dopasować je do swojego wnętrza, a także budżetu. Warto pamiętać też o tym, aby w pomieszczeniach takich jak łazienka i kuchnia montować listwy odporne na wilgoć, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji, jak grzyb czy pleśń na listwach przypodłogowych. 

Miejmy na uwadze estetykę wnętrza i dobierzmy zarówno kolor, jak i wysokość listew do stylu, w którym chcemy urządzić pomieszczenie. W salonie utrzymanym w klasycznym stylu doskonale sprawdzą się drewniane, klimatyczne listwy, ale doskonałym pomysłem mogą być też listwy poliuretanowe i duropolimerowe, bo mogą być pomalowane na identyczny z podłogą kolor. Warto dowiedzieć się, jak montować listwy przypodłogowe.

Jak montować listwy przypodłogowe? Poradnik krok po kroku

To, jak montować listwy przypodłogowe, jest zależne od wybranego rodzaju produktu. Najpopularniejsze listwy poliuretanowe i dwupolimerowe są najprostsze w montażu, gdyż używa się do nich specjalnego kleju. Obecnie to najpopularniejszy sposób montażu również w przypadku listew drewnianych czy listew z MDF, ponieważ ta metoda nie wymaga tworzenia otworów w ścianie. Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego kleju przeznaczonego właśnie do montażu listew to ważna część całego procesu. Klej dobrej jakości umożliwi nam wykonanie pracy w sposób szybki i precyzyjny.

Jeśli nasze ściany są równe, wystarczy punktowo nanieść klej na kolejne listwy i docisnąć listwę. Warto wcześniej sprawdzić, czy ułożenie na pewno jest dokładne, na początku przykładając listwę bez kleju do ściany. W przypadku nierównych ścian lepiej nakładać klej nie punktowo, a zygzakiem. W takim przypadku dobrze jest wybrać klej elastyczny, który dobrze sprawdza się w trudnych warunkach. Należy pamiętać o tym, jak montować listwy przypodłogowe za pomocą kleju tak, aby nie pozostawić trudnych do usunięcia plam z kleju – trzeba robić to w skupieniu i uważać na to, żeby klej nie dostał się nigdzie poza tył listew.

Czy istnieje inna metoda montażu listwy przypodłogowej?

Istnieje jeszcze inna metoda na to, jak montować listwy przypodłogowe. Jest to przykręcanie i przyklejanie za pomocą specjalnej taśmy. Ten drugi sposób można stosować praktycznie w przypadku wszystkich rodzajów listew, jest uniwersalny i szybki. Do tego nie stwarza ryzyka zabrudzenia ściany klejem czy zbyt szybkiego wyschnięcia preparatu. Należy jednak uważać w przypadku montowania listew przy ścianach wykończonych tapetą. W takim przypadku przyklejenie listy będzie wymagało wcześniejszego oderwania jej fragmentu.

Natomiast przykręcanie należy do najbardziej klasycznych sposobów na montaż listew. Przytwierdza się je do ściany za pomocą wkrętów montowanych co kilkadziesiąt centymetrów. Minusem tej metody jest konieczność przewiercania elementów do ściany, jednak coraz popularniejsze stają się specjalne listwy z klipsami montażowymi, dzięki którym montaż staje się łatwiejszy. 

0
Klej dobrej jakości umożliwi nam wykonanie pracy w sposób szybki i precyzyjny.