Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jaki kolor pasuje do granatowej ściany?

Najlepiej sprawdza się połączenie granatu i bieli, która mocno rozjaśnia pomieszczenie.

Kolor granatowy jest dość ciekawym odcieniem niebieskiego. Wyraża wyjątkowość, tajemniczość, ale jednocześnie pozostaje barwą poważną i elegancką. Być może dlatego jest coraz częściej spotykany w aranżacji wnętrz. Jednak większy problem pojawia się, gdy trzeba połączyć granat z jakimś innym, uzupełniającym kolorem. Czym można uzupełnić granatowe ściany w salonie?

Dlaczego granatowy jest ciekawym kolorem?

0
Kolor granatowy jest dość ciekawym odcieniem niebieskiego.

Kolor granatowy ma pozytywny wpływ na samopoczucie domowników, a także pozwala na ciekawą aranżację wnętrza. Przede wszystkim pozwala on uporządkować myśli. Sprzyja koncentracji i buduje poczucie spokoju. Daje pewną kontrolę nad sytuacją. Z tych powodów był on przypisywany mędrcom i nauczycielom, a także znalazł zastosowanie na mundurkach szkolnych. Z drugiej strony, granatowy salon można określić jako tajemniczy, wyjątkowy na swój poważny sposób.

Jednak barwa ta ma swoje minusy. Jeszcze do niedawna był to kolor wykluczony z aranżacji wnętrz ze względu na to, że jest dość ciemny. Aktualnie coraz więcej ciemniejszych kolorów wkracza do domów i ich wystrojów. Jednak pomalowanie ścian na granatowo wymaga pewnej równowagi w kolorach uzupełniających, które pozwolą rozświetlić takie pomieszczenie. Inaczej salon pozostanie zdecydowanie zbyt przytłoczony tą barwą.

Jakie kolory pasują do granatu?

Zatem, z czym łączyć granatową ścianę w salonie? Kolorów pasujących do tej barwy jest całkiem dużo. Najczęściej wykorzystywane są:

 • biały,

 • beżowy,

 • różowy,

 • zielony,

 • złoty,

 • żółty,

 • srebrny,

 • szary.

Najlepiej sprawdza się połączenie granatu i bieli, która mocno rozjaśnia pomieszczenie. Jednak taka para barw kojarzy się mocno ze szkołą, co mocno zniechęca wiele osób. Ciekawe połączenia można uzyskać, dodając do granatu powierzchnie typowo drewniane, w dowolnym odcieniu. Daje to naturalne, a jednak wyrafinowane połączenie, które nawiązuje zarówno do rozwiązań nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych.

Nieco mniej granatowego

Ciemne kolory ścian wymagają odpowiedniej aranżacji wnętrza, aby zrównoważyć nieco ten przytłaczający odcień. Jednak takie rozjaśnienie salonu można uzyskać na kilka sposobów:

 • Dodając więcej światła. Zarówno słonecznego – poprzez odsłonięcie okna – jak i sztucznego. Dodatkowe lampy wolnostojące oraz stołowe doświetlą pomieszczenie.

 • Jasnymi dodatkami. Jest to bardzo mocna broń na ciemne ściany. Jasne firany, czy zasłony mogą w znaczący sposób zmienić odbieranie całego pomieszczenia. Także pastelowe poduszki dekoracyjne stanowią ciekawy akcent i pomagają opanować przytłaczający granat ścian.

 • Jasne meble. Żółte fotele, białe kanapy i inne jasne meble pozwolą szybko zrównoważyć ciemnoniebieskie ściany salonu.

Jednak nie zawsze takie równoważenie jest zgodne z zamysłem domowników. Zamiast zmieniać ogólną koncepcję stylu, czasem warto zrezygnować z pewnych decyzji. Najczęściej nie ma potrzeby malować całego salonu na granatowo. Jedna ściana w tym kolorze może stanowić bardzo ciekawy akcent kolorystyczny, który jeszcze bardziej podkreśli wyjątkowość stylu. W ten sposób też kolor granatowy przestanie być dominującym i stanie się tylko barwą uzupełniającą. Nie będzie problemu z rozjaśnieniem pomieszczenia, a jednocześnie granatowy akcent będzie mocno się wyróżniał.

Eksperymenty w aranżacji wnętrz

Coraz więcej osób próbuje się zmierzyć z ciemniejszym kolorem ścian. Nie przeraża ich myśli o byciu przytłoczonym. Wręcz przeciwnie, próbują zrównoważyć ciemne barwy innymi elementami wystroju. W ten sposób powstają zupełnie nowe aranżacje i inspiracje na wnętrza.

Warto samemu też spróbować dodać coś nowego. Może jakiś nowy akcent? A może spróbować zupełnie odmienić obraz salonu wraz ze zbliżającym się jego remontem? Warto testować i eksperymentować, aby uzyskać najciekawsze efekty. Nie wiesz, z czym łączyć granatową ścianę w salonie? Wypróbuj kilka inspiracji i rozwiązań, aby samemu się przekonać, co da najlepszy efekt. Choć warto kierować się ogólnymi wskazówkami, to szczegóły często są sprawą indywidualną.

0
Coraz więcej osób próbuje się zmierzyć z ciemniejszym kolorem ścian.