Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak podzielić pokój zasłoną? – 5 sprytnych pomysłów

Kotarami można oddzielić salon od sypialni lub kuchni.

Masz duży pokój i chciałbyś go przedzielić, aby wyodrębnić dwie osobne strefy? Rozdzielić przestrzeń na dwie mniejsze można na różne sposoby. Ale jak tanio podzielić pokój, nie robiąc kosztownego remontu, na który trzeba by przeznaczyć nie tylko środki finansowe, ale też sporo czasu? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak podzielić pokój zasłoną. Przedstawiamy 5 inspirujących pomysłów. Sprawdź, który z nich możesz zastosować w swoim domu czy biurze.

1. Jedna duża przestrzeń

W domach, stodołach zaadaptowanych do celów mieszkaniowych lub budynkach poindustrialnych często znajduje się jedna duża przestrzeń, w której trzeba urządzić całe mieszkanie. Połączenie kuchni z salonem jest obecnie bardzo popularne i dobrze się sprawdza również w blokach, ale jeśli na jednym open space ma się znaleźć również sypialnia, a nierzadko też łazienka, zaczynasz się zastanawiać, czy takie rozwiązanie będzie praktyczne. Bywa, że rozdzielenie poszczególnych stref na osobne za pomocą ścianek działowych okazuje się zbyt kosztowne lub skomplikowane, zwłaszcza jeśli wysokość budynku jest wyższa niż standardowa. Dlatego w takim przypadku warto rozważyć podzielenie przestrzeni za pomocą zasłony. Gdy się na to zdecydujesz, możesz na suficie zamontować karnisz lub prowadnicę. Jednak jeśli sufit znajduje się bardzo wysoko, pomyśl o montażu karnisza tylko przy ścianach – wówczas po zasunięciu zasłony będzie rozdzielona jedynie dolna część pomieszczenia, ale taki podział często okazuje się wystarczający.

2. Pokój przechodni

Mieszkasz w starej kamienicy, w której znajdują się pokoje przechodnie? Możesz je oddzielić za pomocą zasłony. To szybki i niedrogi sposób na rozdzielenie dwóch pomieszczeń. Dzięki niemu osoby przebywające w każdym z nich zyskają więcej intymności, a gdy będziesz chciał mieć więcej przestrzeni np. podczas odwiedzin gości, kotary wystarczy rozsunąć. Pamiętaj, że nie musisz montować karnisza na suficie – może się on znajdować również nico niżej. Takie rozwiązanie może być bardzo praktyczne, gdy mieszkasz na poddaszu i masz ściany ze skosami, kiedy sufit ma nieregularny kształt albo gdy dysponujesz ograniczoną liczbą punktów świetlnych i w któryś miejscu (po zasłonięciu zasłony) mogłoby być po prostu za ciemno. Rodzaj kotary dobierz do stylu, w jakim jest urządzony jest twój dom – jasna lub szara sprawdzi się w mieszkaniu w stylu skandynawskim, a ciemnobrązowa będzie się ładnie prezentować przy dębowej podłodze i stylowych meblach.

0
Przy drewnianej podłodze i stylowych meblach ładnie będzie się prezentować zasłona w kolorze brązowym.

3. Gdy nie ma okna

Chcesz oddzielić zasłoną strefę sypialnianą od salonu, ale w miejscu, w którym chcesz postawić łóżko, nie ma okna? Możesz zdecydować się na sprytne, choć nietypowe rozwiązanie: oddziel sypialnię od pokoju dziennego przezroczystą ścianą z przeszklonymi drzwiami, a dodatkowo zamontuj półprzezroczystą kotarę. Co osiągniesz dzięki temu? Do sypialni będzie wpadać światło dzienne, ale osoby, które się w niej znajdą, zyskają intymność. Ścianka i drzwi wyciszą pomieszczenie – może się to okazać szczególnie ważne, jeśli zapragniesz zrobić sobie drzemkę w ciągu dnia, a w salonie w tym czasie będą przebywać inne osoby.

0
Półprzezroczysta kotara przepuści światło. Może okazać się to dobrym rozwiązaniem, jeśli w wydzielonym pomieszczeniu nie ma okna.

4. Przytulny kącik

Chciałbyś mieć w swoim domu teren do pracy lub osobną przestrzeń do czytania książek? Pomyśl o wydzieleniu miejsca na stolik oraz wygodny fotel – i oddzielenie ich od reszty pomieszczenia przy pomocy kotar. Jeśli zdecydujesz się na zasłony w jasnym kolorze, nie będą one mocno pomniejszać optycznie pomieszczenia, a dodatkowo przepuszczą światło słoneczne. Jednocześnie zyskasz intymność, która przyda się, gdy będziesz chciał zająć się swoimi sprawami, niezależnie od tego, co będzie się działo w pozostałej części pokoju.

0
Osobną przestrzeń do pracy lub wypoczynku można oddzielić od reszty pokoju przy pomocy zasłon.

5. Mała sala konferencyjna

Przestrzeń biurowa, która często jest otwarta, stawia przed swoimi użytkownikami wyzwania. Jeśli Twój zespół się rozrasta i potrzebujesz osobnego miejsca na spotkania, możesz niewielkim kosztem stworzyć mini-salę konferencyjną dzięki zasłonom, które oddzielą stół do spotkań w większym gronie od biurek, przy których pracuje się na co dzień. Co prawda kotary nie wyciszą strefy konferencyjnej, ale mogą spełnić swoją rolę dzięki kwestiom wizualnym. Gdy spotkanie się skończy, wystarczy rozsunąć zasłony – i znów cieszyć się przestronną salą.

0
Zasłony sprawdzają się też w biurze.