Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak podłączyć domofon w bloku - podpowiadamy

Podejmując decyzję o samodzielnym podłączeniu domofonu, powinieneś mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo.

Jednym z ostatnich etapów remontu jest podłączenie sprzętu elektronicznego potrzebnego do komunikacji między mieszkańcami a osobami znajdującymi się pod blokiem. Jak podłączyć domofon w bloku? O czym warto pamiętać podczas montażu? Oto kilka praktycznych porad, które pomogą w samodzielnej, bezpiecznej instalacji wolnej od błędów i uszkodzeń urządzenia.

Z czego składa się domofon?

W zależności od tego, czy jest to domofon cyfrowy czy analogowy należy inaczej podłączyć kabelki do unifonu.

Każdy domofon składa się z czterech podstawowych części, w których skład wchodzą:

  • unifon – czyli słuchawka znajdująca się w mieszkaniu umożliwiająca kontakt z osobami znajdującymi się pod blokiem,

  • kaseta – panel znajdujący się w ścianie bloku lub klatki. Jest to urządzenie, przez które osoba z zewnątrz nawiązuje kontakt z mieszkańcami budynku,

  • zaczep elektromagnetyczny – rygiel znajdujący się w drzwiach, który zostaje zwolniony pod wpływem doprowadzonego napięcia; otwarcie drzwi jest inicjowane poprzez naciśnięcie przycisku wewnątrz mieszkania,

  • zasilacz – odpowiedzialny za dostarczenie prądu do wszystkich elementów domofonu. 

Jakie są rodzaje domofonów?

  • Domofon dwuprzewodowy – składa się z dwóch żył. Jedna z nich to masa, która doprowadza prąd. Drugi kabel doprowadza natomiast sygnał z kasety do słuchawki. Jest to jeden z prostszych typów domofonu.

  • Domofon czteroprzewodowy – posiada cztery żyły. Pierwsza z nich to ponownie masa, która jest odpowiedzialna za energię. Trzy pozostałe są odpowiedzialne za mikrofon, głośnik i wywołanie dzwonkiem. 

  • Domofon sześcioprzewodowy – najpopularniejszy typ domofonu, w którym każda żyła odpowiada za inne zadanie. Dwie z nich odpowiadają za obwód otwierania zamka. Do tego masa, mikrofon, głośnik i wywołanie dzwonkiem.

Podłączenie domofonu w bloku – instrukcja krok po kroku

Podejmując decyzję o samodzielnym podłączeniu domofonu, powinieneś mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo. Z tego powodu wszystkie działania powinny być wykonywane przy odpowiednim oświetleniu i z użyciem właściwego sprzętu, który posiada certyfikaty i atesty uprawniające do stosowania ich przy urządzeniach elektrycznych.

Krok 1. Wyłączenie bezpieczników

Wszystkie prace elektryczne powinny być wykonywane po odłączeniu zasilania. Chcąc upewnić się, że prąd już nie płynie, warto skorzystać z próbnika. Dioda umieszczona na jego końcu po przyłożeniu do kabla wystającego ze ściany nie powinna się świecić. Wszystkie te czynności pozwolą na bezpieczne wykonywanie wszystkich dalszych prac.

Krok 2. Podłączenie do obwodu elektrycznego

W zależności od tego, czy jest to domofon cyfrowy czy analogowy należy inaczej podłączyć kabelki do unifonu. Pierwszy wariant jest bardziej nowoczesny i łatwiej go podłączyć. Jest to wariant dwużyłowy, którego schemat podłączenia jest niezwykle prosty i można go dokonać na zasadzie prób i błędów. Istnieją tylko dwie opcje, dlatego można niezwykle szybko dokonać instalacji. Kabelki oznaczone są znakami plusa i minusa. Ostatnim etapem jest zaprogramowanie swojego numeru mieszkania przy pomocy specjalnych nasuwek.

Domofon analogowy jest nieco bardziej skomplikowany w budowie. Najczęściej można spotkać wariant czterożyłowy i sześciożyłowy. W tym przypadku również można zastosować metodę prób i błędów. Najlepiej, jeśli ma się do pomocy jeszcze jedną osobę, która będzie testerem połączenia pod blokiem. W pierwszym kroku należy podłączyć masę, która jest odpowiedzialna za prąd. Następnie warto podłączyć głośnik, by słyszeć dźwięki z zewnątrz. W kolejnym etapie należy zająć się mikrofonem i wywołaniem dźwięku. Na sam koniec można odpowiednio podłączyć przewody odpowiedzialne za zwolnienie rygla otwierającego drzwi.

Świetnym rozwiązaniem jest też opieranie się na schemacie podłączenia domofonu znajdującego się u sąsiada. Metoda spinania kabli jest analogiczna dla wszystkich mieszkańców klatki, co pozwala na szybkie scalenie wszelkich kabelków w odpowiednich miejscach. Tę samą zasadę można zastosować przy wymianie domofonu. Mając stary aparat nadal zainstalowany do ściany, warto wykorzystać istniejące złącza do prześledzenia schematu ich łączenia i zastosowania go w nowym urządzeniu.

Krok 3. Instalacja obudowy

Po upewnieniu się, że kable są poprawnie podłączone i wszystkie funkcje domofonu działają, można przystąpić do instalacji obudowy do ściany. Do tego celu wystarczy zwykły kołek rozporowy. Istotne jest, by obudowa była przymocowana stabilnie i równo. Dzięki temu aparat będzie służył przez kolejne lata użytkowania. 

Domofon służy do komunikacji między mieszkańcami a osobami znajdującymi się pod blokiem.