Jaka cegła na komin - pełna czy dziurawka?

Cegła pełna zapewnia kominowi całkowitą szczelność i chroni przed jakimikolwiek przeciekami.

Komin jest jednym z najbardziej istotnych elementów każdego budynku, dlatego też jego budowa powinna opierać się na najlepszych materiałach, takich jak cegła. Dzięki temu okaże się on wytrzymały, funkcjonalny i elegancki, a do tego przez wiele lat nie będzie wymagał jakichkolwiek remontów, które mogłyby okazać się niezwykle kosztowne. Jednak przed rozpoczęciem budowy warto odpowiedzieć sobie na bardzo istotne pytanie – jaka cegła na komin? Oto kilka wskazówek, dzięki którym wybierzesz właściwie.

Jaka cegła na komin? Pełna lub klinkier!

Komin jest jednym z najbardziej istotnych elementów każdego budynku.

Choć w dzisiejszych czasach największą popularnością cieszą się kominy systemowe, cegła wciąż znajduje zastosowanie i pozwala stworzyć rozwiązanie trwałe na przestrzeni dziesięcioleci, a także niezwykle eleganckie. Jednak to, czy komin będzie funkcjonalny i w pełni sprawny, zależy od rodzaju zastosowanych materiałów. Jaka cegła na komin – pełna czy dziurawka?

Zdecydowanie ta pierwsza. Okazuje się bowiem, że cegła pełna zapewnia kominowi całkowitą szczelność i chroni przed jakimikolwiek przeciekami. Powinna być zastosowana na całej jego długości, a nie tylko na dole, co jest częstym błędem mniej doświadczonych specjalistów. Oczywiście należy przy tym pamiętać o właściwym spoinowaniu – spoiny między cegłami muszą być pełne, bo w niewypełnionych miejscach może gromadzić się woda deszczowa, co z kolei będzie miało negatywny wpływ na trwałość całej konstrukcji.

Jaka cegła na komin poza tą pełną? Najlepszą alternatywę zdecydowanie stanowi klinkier, który odznacza się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi i zapewni niezawodną pracę komina na przestrzeni wielu lat. Jeżeli nie chcesz stosować go na całej długości, możesz wykończyć nim wyłącznie wystającą górę komina – dzięki temu niestraszne będą jej nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne.

Dlaczego więc cegła klinkierowa, pomimo lepszych parametrów, jest wykorzystywana rzadziej niż cegła pełna? Wynika to przede wszystkim z ceny – klinkier może być nawet kilkukrotnie droższy, a do tego wymaga zastosowania specjalnej zaprawy, która pozwoli na uniknięcie niepożądanych wykwitów.

Dlaczego nie cegła dziurawka?

Wiesz już, jaka cegła na komin będzie najlepsza, dlatego czas powiedzieć więcej o tym, z czego warto zrezygnować. Przede wszystkim z dziurawki. Niestety, jest ona wciąż bardzo powszechnie wykorzystywana do budowy kominów, co wynika przede wszystkim z niewiedzy albo chęci uzyskania oszczędności na budowie. To bardzo duży błąd, który może w przyszłości doprowadzić do licznych problemów z kominem, a co za tym idzie – dodatkowych kosztów. Z czego to wynika?

Cegła dziurawka posiada puste komory, w które – pod wpływem działania wiatru – może wnikać woda deszczowa. Wypełniając je, wypływa po jakimś czasie na zewnątrz i spływa w dół, co może doprowadzić do wnikania wody pod pokrycie dachowe i niszczenia izolacji cieplnej. Co więcej, w przypadku budowy całego komina z cegły dziurawki na ścianach może zacząć pojawiać się wilgoć. To szczególnie niebezpieczne, gdy komin znajduje się w ścianach nośnych budynku – z czasem prowadzi to do zawilgocenia tynku i odpadania farby.

Warto więc zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę, zwłaszcza że z zewnątrz dziurawka może wyglądać identycznie jak cegła pełna!

Pamiętaj o wysokiej jakości cegły!

Jaka cegła na komin będzie najlepsza? Polecamy pełną, która jest dostępna w przystępnej cenie i pozwoli zbudować konstrukcję trwałą oraz odporną na przenikanie wody. Warto jednak zwrócić uwagę na jej jakość – nie wszystkie wyroby dostępne na rynku sprawdzą się bowiem do budowy komina.

Polecamy przede wszystkim cegły pełne klasy 15, które posiadają proste oraz gładkie powierzchnie boczne. Warto również zwrócić uwagę na to, czy cegła posiada jednolitą barwę – jeżeli tak, będzie to świadczyło o jej wyższej jakości. Tę można sprawdzić również za pomocą młotka murarskiego. Kiedy uderzysz w cegłę kilka razy, powinieneś usłyszeć metaliczny i czysty odgłos. Będzie on świadczył o wysokiej jakości wyrobu i o tym, że można wykorzystać go do budowy komina. Jeżeli chcesz mieć pewność zakupu odpowiednich rozwiązań, korzystaj z oferty sprawdzonych i cenionych na rynku producentów.

Przed rozpoczęciem budowy warto odpowiedzieć sobie na bardzo istotne pytanie – jaka cegła na komin?