Jak podłączyć gniazdko w domu?

Absolutną podstawą we wszelkich pracach związanych z instalacją elektryczną jest odłączenie prądu w mieszkaniu lub domu.

Istnieje bardzo wiele drobnych prac w domu, których nie podejmujemy się ze względu na brak wiedzy czy doświadczenia. Tymczasem spora część z nich nie wymaga zatrudniania fachowców i poradzą sobie z nimi nawet osoby, które dotychczas nie miały styczności z pracami remontowymi. Jednym z takich zadań jest wymiana gniazdka elektrycznego – możesz zrobić to samodzielnie i to w zaledwie kilka minut. Jak podłączyć gniazdko? Oto kilka wskazówek, dzięki którym poradzisz sobie z tym bez najmniejszych problemów.

Wymiana gniazdka elektrycznego – kiedy jest niezbędna?

Jeżeli prąd został odłączony, możesz już zdjąć stare gniazdko.

Zanim podejmiesz decyzję o wymianie gniazdka elektrycznego, powinieneś mieć pewność, że jest to konieczne. O problemach z popularnym kontaktem świadczą przede wszystkim:

  • niepokojące dźwięki dochodzące z gniazdka,

  • iskry, które pojawiają się np. podczas podłączania lub odłączania urządzeń,

  • ślady przypalenia na obudowie gniazdka,

  • odstawanie gniazdka od ściany,

  • wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, jakie pojawiły się na obudowie.

Wymiana jest niezbędna, ponieważ dzięki niej unikniesz ryzyka porażenia prądem, a także uszkodzenia sprzętu, z którego korzystasz. Jak podłączyć gniazdko? Wbrew pozorom jest to bardzo proste!

Jak podłączyć gniazdko? Instrukcja krok po kroku

Absolutną podstawą we wszelkich pracach związanych z instalacją elektryczną jest odłączenie prądu w mieszkaniu lub domu. W tym celu wystarczy wyłączyć lub odkręcić bezpiecznik. Dla bezpieczeństwa możesz skorzystać z testera napięcia (zakupisz go za kilkanaście złotych), dzięki czemu upewnisz się, że w gniazdku, które chcesz wymienić, nie płynie prąd. Teraz wystarczy, że zaopatrzysz się w śrubokręt – inne narzędzia nie będą Ci potrzebne.

Warto wiedzieć nie tylko, jak podłączyć gniazdko, ale również kiedy. Prace najlepiej przeprowadzać w dzień, ponieważ pomieszczenie jest dobrze oświetlone. Wieczorem, po wyłączeniu prądu, nie będziesz mógł skorzystać z lampki, dlatego Twoje działania mogłyby zostać znacznie utrudnione. Teraz możesz przejść do wymiany.

Krok 1 – Zdemontuj stare gniazdko

Jeżeli prąd został odłączony, możesz już zdjąć stare gniazdko. W tym celu odkręć znajdujące się na jego obudowie śrubki, a następnie ściągnij metalową puszkę, do której zamontowane są przewody. W tym wypadku również niezbędne okaże się skorzystanie ze śrubokręta.

Kable są zwykle mocowane za pomocą specjalnych zacisków albo śrubek. Niezależnie od tego, jak jest w przypadku Twojego gniazdka, najlepiej przed demontażem zrobić zdjęcie układu – dzięki temu będziesz mógł bezproblemowo podłączyć kable w odpowiedni sposób. Najczęściej z lewej strony znajduje się brązowy kabel, z prawej niebieski, a w środku żółto-zielony. Problem jest jeszcze mniejszy w starszych gniazdkach, gdzie najczęściej znajdują się tylko dwa kable.

Krok 2 – Zamontuj nowe gniazdko

Po demontażu można przejść do finału. Jak podłączyć gniazdko? W kolejności odwrotnej do demontażu – najpierw należy podłączyć kable (w odpowiednie miejsca i za pomocą zacisków lub śrubek, w zależności od posiadanego wariantu), a następnie zamocować puszkę i na samym końcu obudowę. Podczas odłączania gniazdka z pewnością zyskasz niezbędne doświadczenie, które pomoże Ci w podłączeniu nowego. 

Jak widzisz, nie jest to skomplikowane i – tym bardziej – czasochłonne, dlatego korzystanie z pomocy fachowca nie będzie potrzebne.

Po zamontowaniu sprawdź działanie gniazdka!

Wiesz już, jak podłączyć gniazdko – jeżeli zakończyłeś pracę i wszystko poszło po Twojej myśli, pozostanie Ci tylko sprawdzenie efektów wcześniejszych działań. Wystarczy, że przywrócisz zasilanie, a następnie za pomocą wspomnianego wcześniej testera sprawdzisz, czy w gniazdku płynie prąd. Możesz też podłączyć urządzenie. 

Jeżeli w kontakcie nie będzie prądu, może to oznaczać podłączenie kabli w złych miejscach albo ich niestaranne przymocowanie – podczas zakładania metalowej puszki mogło dojść do ich odłączenia. W takiej sytuacji niezbędne okaże się powtórzenie całej operacji. Nie przejmuj się, za drugim razem na pewno się uda!

Dla bezpieczeństwa możesz skorzystać z testera napięcia.