Istnieje bardzo wiele drobnych prac w domu, których nie podejmujemy się ze względu na brak wiedzy czy doświadczenia. Tymczasem spora część z nich nie wymaga zatrudniania fachowców i poradzą sobie z nimi nawet osoby, które dotychczas nie miały styczności z pracami remontowymi. Jednym z takich zadań jest wymiana gniazdka elektrycznego – możesz zrobić to samodzielnie i to w zaledwie kilka minut. Jak podłączyć gniazdko? Oto kilka wskazówek, dzięki którym poradzisz sobie z tym bez najmniejszych problemów.
Wymiana gniazdka elektrycznego – kiedy jest niezbędna?
Zanim podejmiesz decyzję o wymianie gniazdka elektrycznego, powinieneś mieć pewność, że jest to konieczne. O problemach z popularnym kontaktem świadczą przede wszystkim:
niepokojące dźwięki dochodzące z gniazdka,
iskry, które pojawiają się np. podczas podłączania lub odłączania urządzeń,
ślady przypalenia na obudowie gniazdka,
odstawanie gniazdka od ściany,
wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, jakie pojawiły się na obudowie.
Wymiana jest niezbędna, ponieważ dzięki niej unikniesz ryzyka porażenia prądem, a także uszkodzenia sprzętu, z którego korzystasz. Jak podłączyć gniazdko? Wbrew pozorom jest to bardzo proste!
Jak podłączyć gniazdko? Instrukcja krok po kroku
Absolutną podstawą we wszelkich pracach związanych z instalacją elektryczną jest odłączenie prądu w mieszkaniu lub domu. W tym celu wystarczy wyłączyć lub odkręcić bezpiecznik. Dla bezpieczeństwa możesz skorzystać z testera napięcia (zakupisz go za kilkanaście złotych), dzięki czemu upewnisz się, że w gniazdku, które chcesz wymienić, nie płynie prąd. Teraz wystarczy, że zaopatrzysz się w śrubokręt – inne narzędzia nie będą Ci potrzebne.
Warto wiedzieć nie tylko, jak podłączyć gniazdko, ale również kiedy. Prace najlepiej przeprowadzać w dzień, ponieważ pomieszczenie jest dobrze oświetlone. Wieczorem, po wyłączeniu prądu, nie będziesz mógł skorzystać z lampki, dlatego Twoje działania mogłyby zostać znacznie utrudnione. Teraz możesz przejść do wymiany.
Krok 1 – Zdemontuj stare gniazdko
Jeżeli prąd został odłączony, możesz już zdjąć stare gniazdko. W tym celu odkręć znajdujące się na jego obudowie śrubki, a następnie ściągnij metalową puszkę, do której zamontowane są przewody. W tym wypadku również niezbędne okaże się skorzystanie ze śrubokręta.
Kable są zwykle mocowane za pomocą specjalnych zacisków albo śrubek. Niezależnie od tego, jak jest w przypadku Twojego gniazdka, najlepiej przed demontażem zrobić zdjęcie układu – dzięki temu będziesz mógł bezproblemowo podłączyć kable w odpowiedni sposób. Najczęściej z lewej strony znajduje się brązowy kabel, z prawej niebieski, a w środku żółto-zielony. Problem jest jeszcze mniejszy w starszych gniazdkach, gdzie najczęściej znajdują się tylko dwa kable.
Krok 2 – Zamontuj nowe gniazdko
Po demontażu można przejść do finału. Jak podłączyć gniazdko? W kolejności odwrotnej do demontażu – najpierw należy podłączyć kable (w odpowiednie miejsca i za pomocą zacisków lub śrubek, w zależności od posiadanego wariantu), a następnie zamocować puszkę i na samym końcu obudowę. Podczas odłączania gniazdka z pewnością zyskasz niezbędne doświadczenie, które pomoże Ci w podłączeniu nowego.
Jak widzisz, nie jest to skomplikowane i – tym bardziej – czasochłonne, dlatego korzystanie z pomocy fachowca nie będzie potrzebne.
Po zamontowaniu sprawdź działanie gniazdka!
Wiesz już, jak podłączyć gniazdko – jeżeli zakończyłeś pracę i wszystko poszło po Twojej myśli, pozostanie Ci tylko sprawdzenie efektów wcześniejszych działań. Wystarczy, że przywrócisz zasilanie, a następnie za pomocą wspomnianego wcześniej testera sprawdzisz, czy w gniazdku płynie prąd. Możesz też podłączyć urządzenie.
Jeżeli w kontakcie nie będzie prądu, może to oznaczać podłączenie kabli w złych miejscach albo ich niestaranne przymocowanie – podczas zakładania metalowej puszki mogło dojść do ich odłączenia. W takiej sytuacji niezbędne okaże się powtórzenie całej operacji. Nie przejmuj się, za drugim razem na pewno się uda!