Jak podeprzeć strop, betonowy, drewniany?

Aby odpowiednio ocenić stan stropu, powinna zostać dokonana ekspertyza konstrukcyjno-wytrzymałościowa.

Strop to istotny element domu. Wszelkie oznaki jego uszkodzenia, takie jak odkształcenia lub pęknięcia, stanowią poważne ostrzeżenie, na które należy natychmiast reagować. W przeciwnym przypadku może się on zerwać i uszkodzić wszystkie kondygnacje budynku. Najczęściej problem ten dotyczy stropów drewnianych, jednak spotykany jest też w przypadku stropów żelbetonowych. Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.

Wymiana czy wzmocnienie stropu?

Strop to istotny element domu.

Aby uzyskać odpowiednią nośność, aktualny stan konstrukcji musi być w stosunkowo dobrej kondycji. Przede wszystkim chodzi o belki nośne, które stanowią główny szkielet stropu. Jeśli są one całe i wyglądają dobrze, prawdopodobnie będzie można wzmocnić całą konstrukcję. Gorzej, gdy i belki nośne wyglądają bardzo źle. W takiej sytuacji konieczna będzie ich wymiana.

Aby odpowiednio ocenić stan stropu, powinna zostać dokonana ekspertyza konstrukcyjno-wytrzymałościowa. Odpowie ona na pytanie, czy mieszkanie w danym budynku jest bezpieczne. Pozwoli także zdecydować, co dalej zrobić z problematycznym stropem. W końcu ułatwi ustalanie harmonogramu prac.

Usztywnienie konstrukcji stropu

W przypadku domów jednorodzinnych, postawionych na drewnianych konstrukcjach, często wykorzystuje się rozwiązanie stosowane również w kamienicach w centrach miast. Aby nie wymieniać całej konstrukcji stropu, tworzy się dodatkową płytę nośną, która usztywnia całą konstrukcję i wpływa na równomierny rozkład obciążenia.

Przygotowanie do takiego zabiegu polega na usunięciu starych warstw stropu i pozostawieniu tylko belek nośnych. Na nie układa się szalunek tracony. Są to specjalne, profilowane blachy, które pozwalają zalać nową, żelbetonową płytę ze zbrojeniem. Przed zalaniem mocuje się specjalne kotwy spinające, które połączą starą konstrukcję z nowym stropem.

Grubość takiej płyty nie przekracza kilku centymetrów, co powinno zawsze wynikać z obliczeń wytrzymałościowych. W ten sposób ogranicza się wpływ na wysokość podłogi, a także zmniejsza obciążenie konstrukcji ciężarem nowego stropu.

Konieczność wymiany stropu

Po zastanowieniu się, jak podeprzeć strop, często okazuje się, że najlepszym wyjściem będzie jego całkowita wymiana. Dotyczy to przede wszystkim przypadków, gdy konstrukcja nośna jest silnie uszkodzona. Wykorzystując prefabrykowane, drewnopochodne belki stropowe, zastępuje się starą konstrukcję zupełnie nową.

Najczęściej wynika to także ze względu na wytrzymałość ścian nośnych i fundamentów, dla których żelbetonowa płyta byłaby dużym wyzwaniem. W budynkach murowanych, które cechują się większą wytrzymałością, stosować można również elementy nośne metalowe. Są one łatwiejsze w transporcie, montowaniu oraz umożliwiają lepsze wzmocnienie stropu.

Wzmocnienie stropu żelbetonowego

Nieco inaczej wygląda sytuacja przy stropach żelbetonowych. W tym przypadku duże odkształcenie może oznaczać, że obciążenie miejscowe stropu uległo zbyt dużemu zwiększeniu. Najczęściej stropy betonowe zachowują dobrą kondycję i sama wymiana nic nie pomoże. Należy wtedy stosować wzmocnienia:

  • za pomocą poziomej belki żelbetonowej,

  • utworzenie żeber żelbetonowych na spodzie stropu,

  • budowa dodatkowej ścianki, jako wsparcia stropu,

  • postawienie filaru wzmacniającego sufit.

Ogólnie w każdym rozwiązaniu celem jest wzmocnienie wytrzymałości stropu. Budowa ścianki lub filaru często nie ma uzasadnienia, ponieważ może wpływać na sposób poruszania się po budynku, blokując główne korytarze. Dodatkowo, jak podeprzeć strop, to tylko wytrzymałą konstrukcją, co wpływa na jej wielkość. Z drugiej strony jednak takie rozwiązanie zapewnia najlepsze rezultaty.

Mimo to częściej stosuje się wzmocnienie w postaci belki poziomej. Jest to wystarczająco skuteczna metoda, która jednocześnie nie wpływa tak mocno na estetykę danego miejsca. Samą belkę można pomalować na inny kolor, by uzyskać nowy, ciekawy wygląd.

W każdym przypadku nadwyrężony strop powinien zostać jak najszybciej wzmocniony. Względy estetyczne pozostają na drugim miejscu, za bezpieczeństwem domowników.

Aby uzyskać odpowiednią nośność, aktualny stan konstrukcji musi być w stosunkowo dobrej kondycji.