Storczyki to najpopularniejsze kwiatki doniczkowe w naszych domach. Jest mnóstwo odmian storczyków. Na storczyki mówi się też orchidea. Orchidea jest to potoczna nazwa roślin z rodziny storczykowatych. Storczyki to kwiaty o wyjątkowej urodzie, a pochodzenie mają egzotyczne, są dość wymagające w pielęgnacji. Naukowcy zaczęli je masowo rozmnażać ‘’in vitro’’, dzięki temu możemy je uprawiać w naszych domach. Obecnie można je kupić w kwiaciarniach, centrach handlowych, ale też w supermarketach. Pamiętajmy, że storczyki lubią światło. Postawmy je na nasłonecznionym parapecie, bo storczyki lubią słońce i ciepło.
Jakie podłoże do storczyków?
Storczyki lubią wilgotność. Dlatego też podłoże powinno być lekkie, a korzenie powinny mieć ciągły dostęp do powietrza. Obecnie w sklepach ogrodniczych jest już gotowa ziemia do kupienia do przesadzania storczyków. Można też taką ziemię zrobić samemu. Idealne podłoże powinno się składać z: kory sosnowej, mchu torfowego, łupiny orzecha kokosowego, węgla drzewnego, torfu. Pierwsze podlewanie storczyka zaraz po przesadzeniu powinno się odbyć z nawozem. Nawóz kupujemy gotowy w sklepie ogrodniczym. Zazwyczaj są to nawozy do rozrobienia z wodą. Należy postępować wedle instrukcji na opakowaniu.
Jak przesadzać storczyki?
Średnio co 2 lata trzeba naszego storczyka odświeżyć. Zanim zaczniemy przesadzać naszego storczyka zwróćmy uwagę na kondycje jego korzeni. Jeżeli są uschnięte, gnijące i wystają poza donicę to znaczy, że wymagają podcinania i nowego podłoża. Wymieniając podłoże w storczyku trzeba też wymienić doniczkę. Są specjalne donice do storczyków, warto się w nie zaopatrzyć. Taka donica powinna mieć przezroczyste ścianki, najlepiej otwory na dole i na boku. Na dół doniczki wsypmy trochę keramzytu.
Keramzyt to lekkie kruszywo, wypełnione gliną. Keramzyt jest obojętny chemicznie, dlatego stosuje się go do wszystkich doniczkowych kwiatów. Keramzyt tworzy warstwę drenażową.
Jego stosowanie zapobiega gniciu korzeni. Na koniec przesadzania storczyka. Liście oczyszczamy z pyłków i ziemi, która naniosła się na liście, spryskujemy liście zraszaczem i zapewniamy im nowy świeży start.
Jak podlewać storczyki?
W związku z tym, że storczyki lubią wilgotność nie trzeba ich często podlewać. Latem wystarczy raz na 2 tygodnie, a zimą nawet jeden raz na trzy tygodnie.
Podłoże storczyków musi być definitywnie suche zanim zaczniemy je podlewać. Najlepszym sposobem na podlewanie jest umieścić doniczkę w misce z lekko ciepłą wodą. Storczyki od dołu w doniczce mają otwory. Dzięki nim pobiorą tyle wody, ile im będzie trzeba. Storczyki w misce nie trzymajmy dłużej niż 20 minut. Pamiętajmy, że raz na jakiś czas można przetrzeć liście wilgotną szmatką, albo użyć zraszacza na liście.
Projektujesz ogród? Sprawdź nasze projekty z kategorii Trawnik w ogrodzie
Jak rozmnażać storczyki?
Rozmnażanie storczyków to bardzo prosta sprawa i można to robić w warunkach domowych. Nowe storczyki pozyskujemy ze starych sadzonek. Oddzielamy fragmenty ukorzenionych pędów i przesadzamy do nowej donicy. Z pędów bocznych też wyhodujemy nowe storczyki. W warunkach domowych niemożliwe jest wyhodowanie tej rośliny z nasion.
Tą metodą storczyki rozmnażać można w specjalnych warunkach laboratoryjnych. Rozmnażanie storczyków z pędu kwitnącego polega na tym, że stare pędy kwiatostanowe tnie się na odcinki 10-15cm, tak aby każdy miał parę śpiących oczek. Sadzonki umieszczamy płasko w skrzyniach w torfowym podłożu i przykrywamy mini szklarnią lub szkłem, codziennie zraszając. Ze śpiących pąków wyrastają nowe pędy i korzenie.