Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak prawidłowo odpowietrzyć kaloryfer, grzejnik?

Jak prawidłowo odpowietrzyć kaloryfer, grzejnik?

Praktyczne sposoby na odpowietrzanie grzejnika. Każdy użytkownik mieszkania lub domu zaopatrzonego w tzw. ogrzewanie centralne co roku boryka się z problemem zapowietrzonych kaloryferów. Co zrobić, gdy pomimo zwiększania temperatury na piecu w naszym domu jest nadal zimno, a z naszych kaloryferów dochodzi dziwny dźwięk bulgotania? Wymienione wcześniej symptomy wyraźnie wskazują na zapowietrzone grzejniki. W naszym poradniku podpowiemy co zrobić, aby nie wzywając hydraulika usunąć tego typu usterkę.

Odpowietrzanie grzejników.

Odpowietrzanie grzejników to dość prosta czynność i można wykonać ją samemu.

Odpowietrzanie grzejników to dość prosta czynność i można wykonać ją samemu. Dobrze jest jednak poznać ogólne zasady bezpieczeństwa towarzyszące wykonaniu tej czynności. Pozwoli nam to uniknąć ewentualnego zalania mieszkania oraz uszkodzenia naszej instalacji grzewczej. Jeżeli z naszych kaloryferów dobywa się dziwny bulgot należy jak najszybciej wypuścić z nich nadmiar nagromadzonego powietrza. Ta usterka może być następstwem nieumiejętnego napełniania instalacji grzewczej, zwanej też c.o. (centralnego ogrzewania) wodą.

Od czego zacząć?

Każdy z grzejników zaopatrzony jest zawór odpowietrzający. Rozróżniamy zawory ręczne i automatyczne. Zawór ręczny zamontowany jest na stałe w części zewnętrznej grzejnika. Wyglądem przypomina „grzybek”, którego odkręcenie usuwa nadmiar powietrza w kaloryferze. Czasami do odkręcenia takiego zaworu może być potrzebny specjalny kluczyk bądź śrubokręt. Inne zawory mają specjalne pokrętło, umożliwiające manualne odkręcenie zaworu. W przypadku automatycznego systemu odpowietrzającego nadmiar powietrza usuwany jest samoistnie. Cały proces odpowietrzania grzejnika jest dość krótki. Może zająć maksymalnie kilkanaście minut.

Odpowietrzanie grzejnika żeliwnego.

Do tej czynności potrzebować będziemy dwa płaskie klucze. Dobrze pod odkręcany zawór położyć mała miskę bądź ścierkę. Następnie należy zakręcić zawór zasilający lub termostat, dzięki temu woda nie będzie wpływała do kaloryfera. Kolejna czynność to odkręcenie śruby/zaworu z ciepłą wodą – należy tę czynność wykonywać powoli i delikatnie. Kiedy usłyszymy syk, a następnie poleci woda należy ponownie zakręcić śrubę/zawór.

Odpowietrzanie grzejnika aluminiowego.

Większość grzejników aluminiowych posiada odpowietrznik. Odpowietrzanie zacznijmy od ustawienia termostatu na wartość 0. Następnie przekręcamy zawór grzejnika w dół. Dla bezpieczeństwa pod zawór podkładamy jakieś naczynie, do którego spłynie woda w przypadku niekontrolowanego wycieku. Teraz wystarczy już tylko przekręcić zaworek odpowietrzający. W chwili, kiedy z zaworka zacznie lecieć woda ponownie zakręcamy śrubę.

Odpowietrzanie grzejnika łazienkowego.

Odpowietrzanie grzejnika łazienkowego, tzw. drabinkowego jest dość prostą czynnością. Należy zaopatrzyć się w ręcznik do zbierania wody. Po odkręceniu śruby odpowietrznika odczekujemy chwilę i ponownie ustawiamy zawór do pozycji wyjściowej. Po kilkunastu minutach grzejnik ponownie powinien ulec rozgrzaniu.

Po odkręceniu śruby odpowietrznika odczekujemy chwilę i ponownie ustawiamy zawór do pozycji wyjściowej.