Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak pasteryzować słoiki? Domowe sposoby na pasteryzację.

Jak pasteryzować słoiki - Aboutdecor.pl

Zacznijmy od wyjaśnienia co to jest pasteryzacja – to technika konserwacji, proces ogrzania produktu spożywczego w opakowaniu, puszce, słoiku do temperatury około 70-95 stopni C przez kilka do kilkunastu minut. W sklepach są dostępne produkty pasteryzowane takie jak mleko, nabiał, wędliny, warzywa, owoce. Technika ta jest chętnie wykorzystywana w domach do konserwacji posiłków czy przetworów. Czas pasteryzacji zależy od kwasowości przetworu i pojemności opakowania.

Po co jest pasteryzacja?

Pasteryzacja hamuje rozwój drobnoustrojów wegetatywnych oraz enzymów. Pasteryzacja nie wpływa na smak, zapach ani na jakość pasteryzowanych produktów. Przedłuża trwałość produktów.

Pasteryzacja jest prosta i można wykonać ją w domu.

Jakie są rodzaje pasteryzacji?

  • Pasteryzacja słoików – jest prosta i można ją wykonywać w domu. Kluczem jest dobrze zamknięty słoik, który wstawiamy do garnka z wodą. Może być zanurzony całkowicie albo tylko trochę. Warto położyć bawełnianą ścierkę na dno garnka, aby słoiki nie hałasowały podczas procesu gotowania.

  • Pasteryzacja warzyw – trwa dłużej niż pasteryzacja owoców. Tutaj zaleca się pasteryzację wieczkiem do góry.

  • Pasteryzacja sucha – polega na pasteryzacji w piekarniku. Pasteryzując słoiki w piekarniku należy pamiętać, aby wypełnić je poniżej 1-2 cm szyjki słoika. Gorące słoiki z dżemem wkładamy do gorącego piekarnika, zaś zimne do zimnego. Konfitury należy ustawić na blaszce tak, aby się nie dotykały, kiedy się pojawią bąbelki, piekarnik należy wyłączyć, a słoiki jeszcze zostawić na około 30 min w środku.

Pasteryzacja jest metodą wykorzystującą utrwalanie żywności wykorzystując podwyższoną temperaturę. Możemy nawet zawekować zupę. Jeżeli, tylko nasza zupa będzie świeżo ugotowana w garnku to od razu taką gorącą przelejmy do dużych słoików, zakręćmy dokładnie i postawmy, np. na zlewie słoik dnem do góry, aby sam się zawekował. Miejsce musi być bezpieczne. Bo jak pokrywka nie złapała to ze słoika może trochę wylecieć i zabrudzić nam, np. blat. Pod wpływem temperatury słoik sam się zawekuje, a świeżą zupę będziemy mogli zjeść za parę dni. Człowiek pracujący nie ma czasu gotować codziennie więc trzeba ułatwiać sobie życie. Najczęściej w słoikach wekuje się zupy albo bigos, coś co jest płynne.

Do pasteryzacji można wykorzystać zmywarkę. Są w zmywarce specjalne programy dopasowane temperaturą do pasteryzacji. Pamiętajmy, aby słoiki ustawić dnem do góry w zmywarce i nie dodawać żadnych detergentów. Po zakończeniu cyklu poczekaj, aż słoiki ostygną i dopiero wtedy wyciągnij je z urządzenia.

Sterylizacja

Sterylizacja różni się od pasteryzacji tym, że zachodzi powyżej 100 stopni C. Sterylizacje stosujemy, gdy pasteryzacja nie wystarcza. Czas trwania procesu sterylizacji to przeciętnie od 3 do 5 min. Dzięki sterylizacji data produktu do spożycia stanowczo się wydłuża. Minusem jest, że podczas sterylizacji więcej składników odżywczych i witamin znika w wysokiej temperaturze.

0
Sterylizacja różni się od pasteryzacji tym, że zachodzi powyżej 100 stopni C.