Wybór odpowiedniego wykończenia tarasu zdecydowanie nie należy do łatwych. Jest to bowiem poważna inwestycja – jak przy każdej podłodze – w założeniu na wiele, wiele lat. Dlatego wiele osób zastanawia się, co położyć na taras betonowy, by był wytrzymały, odporny na różne warunki atmosferyczne, a przy tym estetycznie i ciekawie wyglądający, dopasowany charakterem i wyglądem do budynku i całej posesji. Co sprawdzi się najlepiej na tarasie?
Taras w dobrym stylu
Dobrze zaaranżowany taras to – szczególnie w okresie wiosenno-letnim – idealne miejsce na wypoczynek pod gołym niebem. Stanowi doskonałe przedłużenie domu, mały luksus w słoneczne, ciepłe dni. Dlatego warto zaaranżować go tak, by przebywanie na nim sprawiało przyjemność. Nie chodzi wyłącznie o wybór mebli ogrodowych czy kwiatów ozdobnych, ale także o podłogę. To ona bowiem musi dzielnie znosić mnóstwo kroków, każdą pogodę i wszelkie ciężary. Co położyć na taras betonowy, by robił wrażenie, a zarazem dobrze służył przez wiele lat?
Możliwości jest całkiem sporo. Wiele zależy od prezencji całego budynku i ogrodu. Pewne jest to, że taras jest ich integralną częścią, więc jego styl powinien wtórować całej reszcie posesji.
Betonowa podłoga – co położyć na taras betonowy, by go zabezpieczyć?
Betonowa posadzka, choć wygląda ciekawie – surowo, ale nowocześnie – niestety nie wszędzie dobrze się sprawdza. Przede wszystkim, źle znosi nadmiar wody, więc niezbyt dobrze sprawdzi się na zewnątrz, nawet przy dobrej izolacji. Warto więc zastanowić się, co położyć na taras betonowy, żeby dobrze go zabezpieczyć przede wszystkim przed warunkami atmosferycznymi, uszkodzeniami mechanicznymi i obciążeniem.
Są dwa rozwiązania: można rozważyć zmianę podłogi z betonowej na drewnianą lub wyłożoną gresem czy też deskami kompozytowymi. Jeśli zaś chce się zachować idealną gładkość betonowej posadzki, warto rozważyć wykorzystanie żywicy poliuretanowej.
Co położyć na taras betonowy – kompozyt czy drewno?
Deski kompozytowe to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć spokój na wiele lat. Materiał, z którego są wykonane, to mieszanka mączki drewnianej i PCV, w takich samych proporcjach. Zaletą kompozytu jest jego trwałość, wygoda i estetyka – w przeciwieństwie do drewna cechuje się brakiem drzazg, nie wymaga także zbyt wiele uwagi, np. corocznych konserwacji – wystarczy systematycznie stosować odpowiednie środki do pielęgnacji, a także pilnować, by nie zalegała na nim woda i zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Deski kompozytowe są również odporne na różne warunki atmosferyczne. Czy więc są odpowiedzią na to, co położyć na taras betonowy? Mimo swojej estetyki i funkcjonalności, mają swoje wady. Przede wszystkim – zmiany koloru pod wpływem słońca czy wody. Po latach kompozyt niestety nie zachwyca już swoją pierwotnym wyglądem, a jego koloru nie da się odzyskać. Poza tym – w upalne dni silnie się nagrzewa i chodzenie po nim bosymi stopami jest sporym wyzwaniem.
Czy więc lepszym rozwiązaniem na to, co położyć na betonowy taras, są drewniane deski? Naturalne drewno wymaga okresowych konserwacji oraz idealnego szlifu, by było bezpieczne i przyjemne podczas chodzenia. Można jednak odświeżać jego kolor, nagrzewa się także mniej od kompozytu. Prawdziwe drewno nadaje też wyjątkowy klimat.
Co położyć na betonowy taras – gres czy żywicę?
Oba rozwiązania są dobre, elegancki i trwałe. Zaletą żywicy jest jej ogromna wytrzymałość i trwałość, możliwość uzyskania idealnego koloru oraz perfekcyjnie gładka powierzchnia, bez fug. To zdecydowanie robi wrażenie, szczególnie na dużych powierzchniach! Także jej nagrzewanie nie stanowi problemu, ponieważ nie jest zbyt mocne. Jeśli jednak chodzi o cenę tego, co położyć na betonowy taras, to niestety – żywica nie jest najtańszym rozwiązaniem.
Jeśli zaś chodzi o gres – jest klasyczny, a jego układanie nie stanowi większego wyzwania dla kogoś, kto ma doświadczenie w domowych remontach. Bez problemu znajdzie się gres przeznaczony do posadzek zewnętrznych. Jest również tańszy niż żywica, a duży wybór wzorów pozwala na znalezienie idealnego. Wadą jest jednak to, że wymaga konserwacji, szczególnie jeśli chodzi o fugi, które mogą porastać np. mchem czy odbarwiać się. Niestety, podobnie, jak kompozyt, gres może się solidnie nagrzewać.
Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, co położyć na betonowy taras, bowiem każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Z pewnością warto dobrze przemyśleć swój wybór, by taras stał się miejscem, na którym z przyjemnością będzie się spędzało czas, bez obaw o nową posadzkę.