Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak odprowadzić wodę z rynny - skuteczne sposoby

Znalezienie odpowiedniego sposobu na to, jak odprowadzić wodę z rynny, zależy również od tego, czy planuje się wykorzystywać wodę deszczową.

Odpowiednie odprowadzanie deszczówki jest niezbędne, by zapobiec zniszczeniom budynku czy podtopieniom, co więcej – jest to konieczność każdego właściciela nieruchomości ustanowiona prawem o niemożności zmiany poziomu wód gruntowych oraz działania na szkodę dla sąsiednich działek. Dlatego należy zadbać o odpowiednią instalację deszczową, dzięki której będzie można zapanować nad rozprzestrzenianiem się wody. Jak odprowadzić wodę z rynny? Co można z nią zrobić?

Woda deszczowa – dlaczego stanowi zagrożenie?

Jest wiele sposobów na to, jak odprowadzić wodę z rynny.

Nikt nie lubi, kiedy deszcz leje mu się na głowę – to oczywiste. Jednak nieuregulowane spływanie wody deszczowej wiąże się nie tylko z nieprzyjemnymi doznaniami – potokami wody spływającymi z dachu i koniecznością chodzenia w kałużach, ale również z jej szkodliwym wpływem na kondycję budynku oraz działki. Woda spływająca po ścianach, stojąca na dachu – w przypadku płaskiej konstrukcji – czy tarasie, a także gromadząca się w ogrodzie może prowadzić do uszkodzeń konstrukcji budynku poprzez zbytnie zawilgocenie ścian czy podmywanie fundamentów. Może być to także powodem powstawania grzybów i pleśni na ścianach wewnętrznych. Ponadto, może dojść do podtopień nie tylko własnej działki, ale również pobliskich terenów poprzez zwiększenie poziomu wód gruntowych – każda ziemia ma bowiem ograniczone możliwości wchłaniania nadmiarów wody. Dlatego konieczne jest, by zadbać o odpowiednią regulację wody deszczowej, zapobiegać jej gromadzeniu w jednym miejscu i działaniu na szkodę nieruchomości.

Jest wiele sposobów na to, jak odprowadzić wodę z rynny. Warto się również zastanowić nad tym, jakie korzyści można z niej mieć. Jak się bowiem okazuje, woda deszczowa to idealny sposób na oszczędność, ale także… ozdobę!

Co można zrobić z wodą deszczową?

Znalezienie odpowiedniego sposobu na to, jak odprowadzić wodę z rynny, zależy również od tego, czy planuje się wykorzystywać wodę deszczową. Zdecydowanie warto to robić, szczególnie, jeśli posiada się spory ogród, który wymaga podlewania, ale nie tylko. Jak można wykorzystać deszczówkę?

  • Jako wodę do podlewania ogrodu;

  • Do zasilania oczka wodnego;

  • Do spłukiwania wody w toalecie;

  • Do wszelkich celów gospodarczych, niewymagających korzystania z wody zdatnej do spożycia (np. mycie samochodu, czyszczenie posesji).

Przy wciąż zachodzących zmianach klimatycznych, które piszą czarne scenariusze, związane także z brakiem wody w kranach, warto zadbać nie tylko o gromadzenie wód opadowych, ale i o ich ponowne wykorzystanie, co pozytywnie wpłynie nie tylko na środowisko, ale również na domowy budżet. 

Jak odprowadzać wodę z rynny?

Jest kilka sposobów na to, jak odprowadzić wodę z rynny. Jednym z nich jest podłączenie do miejskiej kanalizacji deszczowej, do czego potrzebna jest odpowiednia instalacja wodociągowa. Kanalizacja odprowadza wodę z twardych i szczelnych nawierzchni, takich jak drogi, chodniki czy podjazdy. Warto wiedzieć, że odprowadzanie wody deszczowej do kanalizacji sanitarnej jest niezgodne z prawem i zagrożone karą grzywny. 

Kolejnym sposobem na to, jak odprowadzić wodę z rynny, jest jej rozprowadzenie bezpośrednio na nieutwardzony teren. Powierzchnia rozchodzenia się wody musi być jednak odpowiednio duża, by nie stała ona w jednym miejscu. W przeciwnym razie może prowadzić do podtopień, podmywać fundamenty czy zwiększać poziom wilgoci w ścianach.

Jak odprowadzć wodę z rynny najbardziej efektywnie i w sposób najbardziej pożyteczny, umożliwiający jej dalsze wykorzystanie? Tworząc specjalne instalacje na deszczówkę – zbiorniki retencyjne. Mogą być nadziemne lub podziemne, zarówno dyskretne, jak i ozdobne. Pozwolą na ponowne wykorzystanie wody deszczowej, przynosząc wiele korzyści. 

Zbiorniki retencyjne – sposób na zagospodarowanie wody deszczowej

Tworząc zbiornik retencyjny, można wykorzystać konstrukcje nadziemne, stworzone za pomocą specjalnych – przeznaczonych na stojącą wodę – zbiorników ceramicznych lub z tworzywa sztucznego. Powinny mieć objętość dostosowaną do szacowanej ilości opadów oraz posiadać kranik lub też podłączenie do węża ogrodowego, co sprawi, że korzystanie z niego będzie wygodniejsze. Można także zainwestować w drenaż rozsączający, dzięki któremu woda będzie od razu rozprowadzana do gruntu. 

Zbiornik retencyjny może mieć również formę oczka wodnego czy – przy większej powierzchni działki – stawu. Odprowadzana do niego deszczówka sprawi, że zbiornik zawsze będzie atrakcyjnie wyglądał i nie będzie konieczności uzupełniania w nim wody. 

Można także wykonać studnię chłonną, a więc zbiornik wkopany w ziemię, który dzięki otworom będzie rozprowadzał wodę w gruncie. W zależności od rodzaju zbiornika, zgromadzoną wodę z pomocą odpowiedniej instalacji można również wykorzystywać do spłukiwania wody w toalecie. 

Jak widać, sposobów na to, jak odprowadzić wodę z rynny, nie brakuje, a odpowiednie zagospodarowanie wody deszczowej ma same plusy i z pewnością warto zastanowić się nad takim, który umożliwi ponowne jej wykorzystanie. Wtedy nawet zła pogoda nie będzie taka straszna!


Tworząc zbiornik retencyjny, można wykorzystać konstrukcje nadziemne, stworzone za pomocą specjalnych – przeznaczonych na stojącą wodę – zbiorników ceramicznych lub z tworzywa sztucznego.