Choć kanalizacja miejska jest najprostszym i najwygodniejszym sposobem odprowadzania ścieków, to jednak nie w każdym miejscu jest dostępna. Z tego też powodu – ale również ze względu na oszczędność, a także poszanowanie środowiska – wiele osób decyduje się na posiadanie przydomowej oczyszczalni lub szamba, przy którym należy pamiętać o regularnym opróżnianiu, co łączy się oczywiście z kosztami. Ile kosztuje wywóz szamba i jak często to robić?
Jak często opróżniać szambo?
Nie istnieje coś takiego, jak regularność opróżniania szamba. Można przyjąć, że po kilku, 3-4 tygodniach, nagromadzone ścieki zaczynają fermentować, co może powodować nieprzyjemny zapach. Nie oznacza to jednak, że zawsze po takim czasie należy opróżniać szambo. Wiele bowiem zależy od jego wielkości, a także częstotliwości, z jaką zużywa się wodę, w danych okresach w rok. Warto więc co jakiś czas sprawdzać stan szamba lub zainstalować odpowiednie czujniki, które będą informowały o poziomie przepełnienia. Inaczej może dojść do przykrej sytuacji – wybicia nieczystości – o konsekwencjach której chyba nie trzeba nikomu mówić…
Oczywiście, znacznie lepiej jest opróżniać szambo częściej niż rzadziej, jednak wiadomo, że łączy się to z kosztami. Ile kosztuje wywóz szamba? Zależy od tego, z czyich usług się korzysta.
Czy wywożenie szamba jest konieczne?
Wiele osób, wiedząc o tym, ile kosztuje wywóz szamba, zastanawia się, czy jest to konieczne i czy jest jakiś tańszy sposób na pozbywanie się nieczystości. Niestety, prawo mówi jasno, że każdy właściciel szamba jest zobowiązany do posiadania ważnej umowy dotyczącej jego opróżniania, która musi być zawarta z firmą posiadającą uprawienia do wypompowywania oraz transportowania nieczystości. Należy także zachowywać rachunki za wywóz szamba. Niespełnienie tych obowiązków grozi surowymi karami pieniężnymi, może się również skończyć skierowaniem sprawy do sądu i nałożeniem wysokiej grzywny na właściciela nieruchomości. Należy więc korzystać wyłącznie z legalnych firm i usług, a także zawsze pamiętać o tym, by został wystawiony rachunek. Warto posiadać go w dwóch kopiach, kserując na własną rękę, by nie uległ zniszczeniu czy wyblaknięciu.
Kto wywozi szambo?
Opróżnianie szamba można zlecić jednostce gminnej, zajmującej się wywozem nieczystości lub też znaleźć firmę, która prowadzi działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Bez względu na to, ile kosztuje wywóz szamba, nie należy pozbywać się ścieków na własną rękę. Przede wszystkim, w fekaliach mogą znajdować się niebezpieczne dla zdrowia człowieka i organizmów żywych chorobotwórcze bakterie oraz wirusy, a także szkodliwe substancje chemiczne. Dlatego zawartość szamba podlega utylizacji i pozbywać się jej można tylko za pośrednictwem pojazdów asenizacyjnych.
Ile kosztuje wywóz szamba?
Skoro już wiadomo, że jest to konieczność oraz z czyich usług korzystać, warto wiedzieć, jaki jest koszt wywiezienia szamba.
Niestety, nie sposób wskazać konkretne ceny – wiele bowiem zależy od tego, w jakim rejonie się mieszka, jaką firmę się wybierze, z jak odległego miejsca ona jest oraz, co oczywiste, jak duże posiada się szambo. Ceny wahają się od 150zł, za opóźnienie zbiorników do 5m3 do 400zł, za zbiorniki o pojemności do 10 m3.
Ile kosztuje wywóz szamba w poszczególnych regionach polski? Różnice w cenach nie są wielkie i wciąż się wahają. Do najdroższych województw pod względem wywozu nieczystości należą mazowieckie, śląskie, dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, podkarpackie, zachodnio-pomorskie i warmińsko-mazurskie. Koszty wynajęcia pojazdów asenizacyjnych i wywóz nieczystości stale drożeje, dlatego warto porównywać oferty różnych firm ze swojej okolicy.
Tani sposób na utylizację nieczystości
Jeśli to, ile kosztuje wywóz szamba wpływa zbyt mocno na obciążenie domowego budżetu, warto się zastanowić nad zmianą szamba na przydomową oczyszczalnię ścieków. Wprawdzie koszt inwestycji jest dość wysoki, ale jednorazowy, można również uzyskać dofinansowanie. Co najważniejsze – przydomowa oczyszczalnia nie generuje kosztów utrzymania i nie trzeba jej opóźniać, więc wkład finansowy szybko się zwraca.