Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Czym wyczyścić pożółkłe białe meble - czym myć białe meble z Ikei?

Przed użyciem środków czyszczących należy jeszcze ustalić, z jakiego materiału zostały wykonane białe meble.

Wiele osób wybiera białe meble do swojego domu. Są one estetyczne i eleganckie. Moda na nie jest natomiast ponadczasowa - zawsze są trendy. Kolejną ich zaletą jest to, że idealnie komponują się praktycznie z każdym stylem i wystrojem. Szczególnie bardzo rozpowszechniony ostatnio styl skandynawski promuje meble tego koloru. Niestety, z czasem można zauważyć żółknięcie koloru, co znacząco zmniejsza estetykę. Jak temu zapobiec? I jak odświeżyć wygląd białych mebli?

Jak utrzymać nienagannie biały kolor mebli?

Wbrew pozorom nie jest trudno zadbać o biel kupionych mebli.

Wbrew pozorom nie jest trudno zadbać o biel kupionych mebli. Istotne znaczenie ma regularność i odpowiednia profilaktyka. Co kilka dni należy przecierać powierzchnię mebli czystą szmatką oraz stosować preparaty pielęgnacyjne, antystatyczne oraz nabłyszczające. Utrzymując czystość mebli, zapobiega się powstawaniu żółtych przebarwień.

W celu jeszcze lepszej ochrony można usunąć wszystkie czynniki negatywnie wpływające na kolor powłoki mebli. Będzie to każde źródło wilgoci. W łazience – przeciekający kran lub uszkodzona rurka, a w kuchni krople wody pozostawione po myciu naczyń.

Czyszczenie mebli, gdy już dojdzie do przebarwień

Materiały gorszej jakości bardzo łatwo ulegają przebarwieniu. Także tytoń (nawet w postaci dymu), promieniowanie UV czy woda przyczynia się do powstawania żółtych plam. Jeśli jest już za późno na profilaktykę, to czym wyczyścić pożółkłe białe meble?

W celu przywrócenia meblom ich fabrycznej bieli można wyposażyć się w sklepowe środki czyszczące białe meble. Jednak równie dobrze może sprawdzić się zwykła pasta do zębów. Dodatkowo przydatna będzie miękka ściereczka z mikrofibry.

Jaki to materiał?

Przed otwarciem środków czyszczących należy jeszcze ustalić, z jakiego materiału zostały wykonane białe meble. Pozwoli to dobrać odpowiednie środki do tego rodzaju mebla. Także technika czyszczenia zmienia się w zależności od budowy mebli.

  • Lite drewno. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku mleczko do czyszczenia. Alternatywą może być natomiast ocet, płyn do mycia naczyń lub woda bez żadnych dodatków.

  • Płyta wiórowa. Podobnie jak w przypadku litego drzewa, zastosowanie znajdzie tu zarówno mleczko do czyszczenia, jak i ocet, płyn do naczyń a nawet zwykła woda z kranu.

  • Płyta MDF wykończona okleiną. Po raz kolejnym doskonale sprawdzi się mleczko do mycia białych mebli. W tym przypadku należy jednak stanowczo unikać octu oraz płynu do mycia szyb. Nawet duża ilość wody może być bardzo szkodliwa dla płyt MDF.

  • Jeszcze gorzej sytuacja wygląda przy powierzchniach lakierowanych. Do tego typu mebli przygotowane są specjalne preparaty w sprayu. Wymienione wcześniej środki natomiast mogą uszkodzić warstwę lakieru.

Aby uniknąć problemów – zawsze testuj

Przed użyciem jakiegoś środka zawsze powinno wykonać się jego test na mniej widocznym fragmencie. Nie zwalnia to jednak z czytania instrukcji – są tam zazwyczaj zawarte informacje, kiedy można stosować dany preparat. Jednak dla uzyskania jak największej pewności, zawsze warto wykonać dodatkowy test.

Dobrze jest też zaczynać czyszczenie od środków jak najmniej inwazyjnych. Może się zdarzyć, że zwykła woda wystarczy do usunięcia zżółknięć. Nie ma wtedy potrzeby stosowania mocniejszych preparatów, które z pewnością wpłyną na żywotność mebla.

Przy użyciu chemicznych środków powinno się zabezpieczyć także swoje ręce za pomocą kuchennych rękawic z gumy. Warto też zakryć inne przedmioty i elementy, które mogą ucierpieć przy kontakcie z używanym preparatem.

Meble zawsze białe

Już wiesz, czym wyczyścić pożółkłe białe meble, aby zachować ich piękną, naturalną barwę. Jednak o wiele skuteczniejsza jest zawsze profilaktyka. Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu mebli oraz zabezpieczaniu ich przed stałym kontaktem z wodą. Dzięki temu bez większego wysiłku będą one zawsze czysto białe. Aby jeszcze bardziej zwiększyć szanse na zachowanie bieli, warto kupić nieco droższe meble, ale wykonane z materiałów wyższej jakości, które są dużo bardziej odporne na przebarwienia.


Przed użyciem jakiegoś środka czyszczącego zawsze powinno wykonać się jego test na mniej widocznym fragmencie.