Odpowiednio dobrany kolor ścian jest bardzo ważny nie tylko dla samej aranżacji pomieszczenia i jej estetyki. Konkretne barwy przekładają się na nasze samopoczucie, a także mogą wyznaczać pewne strefy domu. W salonie np. warto zastosować jaśniejsze barwy – tam odbywa się życie dzienne i różne aktywności. Z kolei w sypialni można postawić na przytulne i ciepłe beże czy ciemniejsze barwy, które zachęcają do relaksu. Zatem, jak dobierać kolory ścian w mieszkaniu?
Od czego zacząć dobór kolorów do wnętrza?
Tworząc projekt kolorystyczny pomieszczenia, powinniśmy zastanowić się nad tym, jaki nastrój ma towarzyszyć nam w danym wnętrzu. Osoby, które będą chciały, żeby ich salon emanował ciepłem, postawią na drewno oraz łagodne zestawienia barw. Miłośnikom modernistycznej prostoty bardziej przypadną do gustu odcienie chłodne i biało-czarne, kontrastujące ze sobą zestawienia. Funkcja pomieszczenia jest nieodłącznie związana z tym, na jaką aranżację się zdecydujemy i jak dobierzemy kolor ścian.
Sypialnię możemy urządzić, wykorzystując miękkie i komfortowe meble oraz puszyste dywany. Postawmy też na odprężające kolory. W salonie czy w łazience sprawdzi się awangardowy design, wyraziste linie, surowe materiały oraz chłodne kolory. Urządzając swoją życiową przestrzeń, naszą myślą przewodnią powinny być emocje. Za pomocą narzędzi takich jak kolor, światło i cień nadamy jej wyjątkowego charakteru.
Zasada 60-30-10
Jak łączyć kolory ścian, aby odpowiednio zrównoważyć proporcje poszczególnych kolorów? Z pomocą przychodzi znana i ponadczasowa reguła branży projektowej. Dzięki niej architekci, designerzy i projektanci graficzni mogą uzyskać odpowiedni balans kolorystyczny. Liczby 60, 30 i 10 oznaczają proporcję między kolorami.
60% w odcieniu dominującym – ściany, podłogi, sufity;
30% w kolorze wtórnym – meble, dywany, tkaniny, wykończenie;
10% w kolorze akcentującym – dekoracje, detale, ozdoby, poduszki, koce i małe przedmioty.
Zasada ta nie oznacza, że w każdym przypadku należy się jej kurczowo trzymać. Wnętrze ma przede wszystkim spełniać nasze potrzeby. Najbardziej odpowiednie będzie posiłkowanie się tą metodą i podążanie za swoimi preferencjami.
Uniwersalne i ponadczasowe rady, jak dobierać kolory ścian ?
Wybór zestawień kolorystycznych rządzi się własnymi prawami. Warto pochylić się nad kilkoma zasadami, zanim podejmiemy decyzję, w jakim kolorze będą nasze ściany. Nie unikniemy podczas tworzenia aranżacji wyboru jednej, głównej barwy dominującej. To właśnie ona podporządkuje sobie resztę wystroju. Ta decyzja musi być zatem gruntownie przemyślana.
Ważny jest wybór koloru ściany zgodny z przeznaczeniem pomieszczenia. Trzeba zwrócić uwagę na zróżnicowanie barw i przepływ koloru. Wyraziste i ciekawe połączenia kolorystyczne otrzymamy, gdy zestawimy ze sobą kolory dopełniające. Ułatwić może nam to „koło barw”. Kolory dopełniające znajdują się na nim naprzeciwko siebie. Tę zasadę dobrze stosować wybierając akcenty pasujące do ścian. Gdy chcemy ciekawie łączyć kolory ścian, lepiej postawić na kolory pokrewne, czyli te, które na „kole barw” leżą obok siebie. Dla przykładu, delikatny kolor lawendowy pięknie skomponuje się z pudrowym różem.
Najmodniejsze trendy w 2022 r.
W 2022 roku we wnętrzach będzie królowało „piękno natury”. We wnętrzach mocno widoczne będą inspiracje darami przyrody, takimi jak: kora, szyszki, owoce, orzechy i liście. Kolory będą miały na celu wprowadzenie nas w optymistyczny, spokojny nastrój. Wśród nich wyróżnić trzeba: jasno i ciemnozielony, jagodowy, wszelkie brązy oraz kamienną szarość.
Radosne motywy roślinne oraz poetycki, optymistyczny styl, będzie wyrażał się w mysiej szarości, zmąconej bieli, romantycznych różach i niebiańskich błękitach. Hitem będzie kolor ciemnego topazu i nienasycone rdzawe odcienie.
Co więcej, w 2022 roku, duży nacisk będzie kłaść się na motywy związane z zero waste i recyklingiem. To bardzo ciekawy kierunek w trendach wnętrzarskich. Oznacza on łączenie wyrazistych barw z melanżami poddanego recyklingowi papieru. Ponadto modne będą desenie charakterystyczne dla lat 60., a także barwy emanujące pozytywną energią, takie jak m.in. morska zieleń, ognista czerwień, karmelowy brąz, ultrafiolet, kukurydziana żółć czy wyblakła róża.