Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Co położyć na ściany w korytarzu, przedpokoju aby było praktycznie?

Na ogólny charakter, jak i optyczne odczucie przestrzeni pomieszczenia, zwłaszcza tak niewielkiego jak korytarz, ogromny wpływ na wygląd jego ścian.

Przedpokój to część domu lub mieszkania, która bardzo często traktowana jest po macoszemu – nierzadko używany do przechowywania przedmiotów i drobiazgów, na które nie możemy znaleźć miejsca gdzie indziej. Tymczasem dobrze zaaranżowana i zagospodarowana przestrzeń w korytarzu może sprawić, że będzie on pomieszczeniem estetycznym i praktycznym. Wystarczy wybór odpowiednich mebli do przedpokoju, ale także dopasowanie koloru ścian oraz rodzaju ich pokrycia i elementów dodatkowych.

Praktyczne ściany na korytarzu – od czego zacząć?

0
Jeżeli pragniemy udekorować korytarz roślinami, powinniśmy starannie wybrać ich umiejscowienie.

Przedpokój to najczęściej niewielkie, wąskie pomieszczenie. Dlatego też kluczową kwestią w jego odpowiedniej aranżacji jest praktyczne i estetyczne zagospodarowanie ścian. Przede wszystkim warto uzmysłowić sobie, że ściany w korytarzu nie muszą pozostać gołe; możemy bowiem zdecydować się na robioną na zamówienie, wysoką szafę, w której bez problemu pomieścimy wszystkie buty, a także okrycie wierzchnie. W szafę możemy także wkomponować niewielką ławkę umożliwiającą zakładanie oraz zdejmowanie butów w wygodnej pozycji. Jeżeli nie mamy miejsca na wielkogabarytową szafę, możemy także zdecydować się na wąską szafkę na buty z uchylnymi szufladami, przystosowanymi do niewielkich, wąskich przestrzeni. 

Aby uporządkować przestrzeń w przedpokoju, powinniśmy również zamontować przynajmniej jedną praktyczną półkę, na której znajdzie się miejsce na pocztę, parasole czy smycz i obrożę dla psa. Nad półką warto dodatkowo powiesić ozdobną i praktyczną skrzynkę na klucze, które – pozbawione miejsca stałego pobytu – lubią zaszyć się w trudno dostępne miejsca. 

Co na ściany na korytarz? Sprawdzone materiały

Na ogólny charakter, jak i optyczne odczucie przestrzeni pomieszczenia, zwłaszcza tak niewielkiego jak korytarz, ogromny wpływ na wygląd jego ścian. Przedpokój jest bowiem nie tylko typowo praktycznym pomieszczeniem, ale także pierwszym miejscem, które dostrzegają goście po wejściu do naszego domu. Bardzo ważne jest więc, aby w spójny sposób łączył w sobie te dwa aspekty. 

Aby uzyskać pożądany efekt, warto zdecydować się na jeden z materiałów, które najlepiej sprawdzi się w niewielkim, intensywnie eksploatowanym przedpokoju. Oczywistym rozwiązaniem może tu być klasyczna farba. Pozwala ona na szybkie, trwałe i estetyczne pokrycie wszystkich ścian, jak również sufitu w przedpokoju. Dobrze sprawdzają się farby ceramiczne oraz lateksowe, które charakteryzują się wysokim poziomem odporności na zarysowania i wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne.   

Alternatywą dla tradycyjnej farby jest tapeta. Obecnie na rynku znaleźć możemy wysokiej jakości grube tapety winylowe, o wyjątkowej trwałości i niebanalnej estetyce. Możemy także zdecydować się na połączenie farby z elementami ozdobnymi, wykonanymi z tapety. 

Ciekawym rozwiązaniem jest również boazeria angielska, która nie tylko skutecznie ochroni dolną część każdej ściany w przedpokoju, ale także ozdobi ją i nada eleganckiego charakteru i prawdziwego szyku. Boazerię angielską możemy nabyć w kilku różnych kolorach lub przemalować nabyte już elementy. Co więcej, montaż boazerii angielskiej jest niezwykle prosty, dzięki czemu można wykonać go zupełnie samodzielnie, bez konieczności zatrudniania ekipy fachowców. 

Co jeszcze sprawdzi się na ścianach w przedpokoju? Trwałym rozwiązaniem, które odznacza się również dużą trwałością, są różne rodzaje tynków dekoracyjnych – ciągniony, mozaikowy, strukturalny oraz zacierany. Dekoracyjne tynki regularnie zyskują na popularności w ostatnich latach. Powstają poprzez połączenie suchej mieszanki bądź pasty z wodą. Całość nakładamy na ścianę i nadajemy jej wybranego koloru oraz stylu, poprzez odciskanie wybranych wzorów lub przecieranie mokrego jeszcze tynku. 

Co na ściany w przedpokoju? Elementy dodatkowe

W wąskim pomieszczeniu takim jak korytarz bardzo ważne jest także odpowiednie oświetlenie, które skutecznie powiększy optycznie przestrzeń wnętrza. Wybrany rodzaj światła warto dopasować do stylu i ogólnego charakteru pomieszczenia, jak również całego domu czy mieszkania. Możemy zdecydować się na klasyczne lub nowoczesne kinkiety, plafony sufitowe lub ścienne bądź listwy ledowe o wybranym odcieniu i temperaturze światła. Rozwiązaniem, które pozwoli uzyskać wyjątkowy klimat pomieszczenia, jest umieszczenie taśm ledowych wokół szafy w korytarzu, jak i wewnątrz niej, pod poszczególnymi półkami.  

Jeżeli pragniemy udekorować korytarz roślinami, powinniśmy starannie wybrać ich umiejscowienie tak, aby nie zabierały one cennej przestrzeni. Ergonomicznym i praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie ozdobnych roślin w doniczkach lub flakonach na półkach lub wykonanie kompozycji ze specjalnych doniczek ściennych, które w atrakcyjny sposób uatrakcyjnią wygląd pomieszczenia, jednocześnie nie ograniczając jego przestrzeni. 

0
Aby uporządkować przestrzeń w przedpokoju, powinniśmy również zamontować przynajmniej jedną praktyczną półkę.