Mogłoby się wydawać, że w dobie ogromnej liczby sklepów, w tym także tych oferujących artykuły wyposażenia wnętrz, nie ma możliwości, by nie znaleźć swojego wymarzonego produktu. A jednak bywa, że mimo ogromnego wyboru nic nie spełnia oczekiwań – nie pasuje do stylu, aranżacji, ma zbyt jasny czy ciemny kolor lub nie jest po prostu TYM! Dlatego coraz więcej osób decyduje się na nadawanie rzeczom drugiego życia poprzez samodzielną renowację np. mebli, w tym tak popularnych – i jakże funkcjonalnych – pufów. Jak obić puf samodzielnie, by przywrócić mu świetność?
Dlaczego warto mieć w domu puf?
Ni to fotel, ni podnóżek – puf to mebel, który albo przestawia się z kąta w kąt i nie potrafi znaleźć dla niego odpowiedniej funkcji, albo wręcz przeciwnie – to coś, bez czego trudno się obejść! I zdecydowanie druga opcja jest znacznie częstsza – puf jest bowiem niezwykle pożytecznym przedmiotem, który warto mieć w domu. Dlaczego?
Może posłużyć jako podręczny stolik w nagłych sytuacjach. Wystarczy położyć na nim tacę, by móc swobodnie odłożyć miskę czy kubek. Idealnie sprawdzi się na imprezach!
Stanowi dodatkowe siedzisko.
Można go wykorzystać jako podnóżek – wygodny fotel + puf pod nogi to przepis na idealny relaks!
Jeśli puf ma funkcję schowka, świetnie sprawdzi się w przedpokoju! Można na nim usiąść, by wygodnie założyć buty, a w środku trzymać torby na zakupy, czapki lub inne niezbędniki.
W razie konieczności można na nim stanąć, by sięgnąć na wyższe półki.
Ze względu na niewielkie rozmiary wszędzie znajdzie się dla niego miejsce i pasuje do każdego pomieszczenia w domu!
Niestety pufy, ze względu na swoje szerokie zastosowanie, dość szybko ulegają zniszczeniu. Jednak ich samodzielna renowacja jest banalnie prosta, a może sprawić, że mebel nabierze zupełnie nowego charakteru. Jak obić puf, by wyglądał jak nowy?
Jak tapicerować puf? Sprawdź, czego potrzebujesz!
Aby nadać pufowi nowe życie, niezbędnych będzie kilka przedmiotów:
nowy materiał,
watolina tapicerka lub gąbka na siedzisko,
guziki (w zależności od tego, jaką formę ma mieć siedzisko),
zszywacz tapicerski i klej do materiałów,
rozszywacz .
Jeśli puf jest w dobrym stanie – nie wymaga zmiany stelaża. Jeśli jednak okaże się, że któraś z jego ścian jest pęknięta – należy ją wymienić. Wystarczy płyta meblowa lub odpowiednio gruba sklejka, docięta zgodnie z wymiarem pufa.
Dla uatrakcyjnienia można dorobić krótkie nóżki lub kółka, co nie tylko zmieni bryłę mebla, ale i funkcjonalność, szczególnie w przypadku kółek.
Jak obić puf krok po kroku
Zmiana tapicerki na pufie nie jest niczym trudnym, ale wymaga nieco cierpliwości. Przede wszystkim – lepiej ściągnąć stare obicie, szczególnie jeśli puf służył już przez wiele lat. Obijanie go nowym materiałem na stary nie tylko będzie trudniejsze, ale także niehigieniczne – stary materiał może być źródłem roztoczy i innych drobnoustrojów. Należy więc pozbyć się go, by odświeżenie mebla miało po prostu sens i by „nowy” puf nie stała się źródłem problemów.
Aby przygotować puf pod nowe obicie, należy ściągnąć materiał zarówno z siedziska, jak i boków. Przy usuwaniu starych zszywek pomocny będzie rozszywacz lub śrubokręt. Z siedziska należy wypiąć guziki – jeśli na nim były – a także wyjąć starą watolinę (lub inny materiał, który nadawał jej miękkości). Rozebrany stelaż należy wyczyścić – warto przemyć go wilgotną szmatką, w zależności od tego, z czego jest zrobiony. Jeśli jest drewniany, można zastosować środek do pielęgnacji drewna, który je dodatkowo nieco zakonserwuje. Ważne, by pozostawić powierzchnie idealnie suche.
Jak tapicerować puf nowym materiałem? Przede wszystkim – wymierzona tkanina powinna być większa niż powierzchnia ścianki, aby swobodnie ją pokryć, łącznie z brzegami. Powinna także zachodzić do środka, tworząc estetyczne zakładki. Brzegi materiału warto podszyć, by się nie strzępiły. Należy pamiętać, by materiał solidnie naciągnąć na wszystkie ściany. Wszelkie pofałdowania sprawią, że puf nie będzie wyglądał dobrze. Wybierając tkaninę ze wzorem, warto mieć na uwadze jego rozmieszczenie.
Jak obić puf na siedzisku?
Obijanie siedziska nie jest niczym trudnym. Nową warstwę watoliny należy umieścić na płycie i dokładnie pokryć ją materiałem, tworząc – tak samo jak przy stelażu – zakładki do środka. Jeśli chce się przymocować guziki, by stworzyć atrakcyjne pikowanie, można nawiercić drobne dziurki w płycie, a następnie przeciągnąć przez nie oraz warstwy watoliny i nowego materiału sznureczki z nawleczonych guzików (można wykorzystać stare guziki, owijając je nowym materiałem). Następnie należy odwrócić płytę i mocno przyciągnąć guziki, zawijając pętelkę np. z małym drewnianym klinem. Jeśli gąbka lub watolina nie są zbyt grube, można także zszyć materiał takerem w pożądanym miejscu i na nim naszyć guziki. Im mniej widoczne będzie szycie, tym bardziej estetyczny, lepszy efekt.
Jak widać to, jak tapicerować puf, nie jest trudne, a rezultaty mogą być naprawdę zaskakujące! Liczy się jednak dokładność i cierpliwość. Z pewnością jednak warto się skusić na odnowę starych mebli – przyniesie to i satysfakcję, i nowy, atrakcyjny gadżet!