Garaż to idealne miejsce nie tylko na parkowanie samochodu, ale także swobodne majsterkowanie. Nie zawsze jednak chętnie się z niego korzysta, szczególnie kiedy aura nie sprzyja, a garaż jest oddalony od domu i solidnie wychłodzony. Czy to jednak oznacza, że zimą należy go zamknąć i nie korzystać? Nic bardziej mylnego! Wystarczy odpowiednio zadbać o to, by w garażu było ciepło i przyjemnie. Jak ogrzać garaż wolnostojący, by chętnie z niego korzystać niezależnie od pogody?
Zalety i wady garażu wolnostojącego
Garaż to jedno z tych pomieszczeń, które zdecydowanie warto mieć i przyzna to każdy, kto choć raz zmagał się z odśnieżaniem auta zimą. Garaż doskonale sprawdza się do przechowywania wszystkiego, na co nie ma miejsca w domu. Jest także idealnym miejscem na drobne roboty naprawcze, szczególnie te, które wiążą się z brudem czy stosowaniem np. chemikaliów. Najlepszym rozwiązaniem jest garaż znajdujący się w bryle budynku, jednak także wolnostojące cieszą się popularnością. Dlaczego?
Czasem nawet przy solidnie zamkniętych drzwiach z domu do garażu nie sposób uniknąć zabrudzeń. Z garażu wolnostojącego żadne pyły i zabrudzenia nie przedostają się do domu.
Garaż wolnostojący nie niesie ze sobą ryzyka włamania do domu, tak jak może się zdarzyć, kiedy zapomni się zamknąć drzwi.
Można go swobodnie rozbudować, bez konieczności ingerencji w bryłę budynku.
Hałasy generowane w garażu wolnostojącym nie są słyszalne w domu tak mocno, jak w przypadku garażu znajdującego się w bryle budynku.
Jeśli zaś chodzi o wady garażu wolnostojącego, należy do nich przede wszystkim odległość od domu, która może być uciążliwa w przypadku jesienno-zimowych miesięcy, przy brzydkiej pogodzie. Wadą jest też temperatura – zimą w takim garażu może być naprawdę nieprzyjemnie, chyba że zadba się o jego odpowiednie ocieplenie. Jak ogrzać garaż wolnostojący w skuteczny sposób?
Jak ogrzać garaż wolnostojący tanio, ale efektywnie?
Jeśli w garażu wolnostojącym nie przebywa się przez większość dnia – nie ma sensu montowania w nim zaawansowanego systemu ogrzewania. Będzie to bowiem zbędny wydatek, a czas potrzebny do nagrzania pomieszczenia może być dłuższy niż ten, który się w nim spędzi. Dlatego warto zainwestować w przenośny piecyk typu farelka lub też gazowy, działający przy udziale butli, które szybko nagrzeją pomieszczenie.
Najbardziej ekonomicznym sposobem na to, jak ogrzać garaż wolnostojący, jest piecyk na butlę gazową – zakup pełnej butli nie jest dużym wydatkiem (dostępne są zarówno w punktach wymiany i sprzedaży butli gazowych, jak i w niektórych marketach budowlanych). Przy okresowym grzaniu taka butla spokojnie wystarczy na kilka tygodni. To także idealne rozwiązanie, jeśli w garażu nie ma dostępu do prądu. Z kolei ogrzewanie grzejnikiem elektrycznym będzie nieco droższe, ale za to wygodniejsze – takie piecyki są mniejsze, wyglądają także dość estetycznie i łatwo je przenosić, dla wielu są również bezpieczniejszą opcją. Można znaleźć urządzenia kompatybilne z akumulatorem lub zapalniczką samochodową.
Jeśli w garażu przebywa się codziennie, po kilka godzin, koszty ogrzewania – niezależnie od tego, który sposób się wybierze – będą oczywiście droższe. W takiej sytuacji warto zastanowić się, jak je zminimalizować.
Ogrzewanie garażu węglem
Warte przemyślenia, jeśli chodzi o to, jak ocieplić garaż wolnostojący, jest postawienie w nim pieca typu „koza”, w którym można palić drewnem i węglem. Taki piecyk nie zajmuje wiele miejsca, choć potrzebuje przestrzeni wokół siebie oraz, oczywiście, wentylacji i odpowiedniego systemu odprowadzania spalin na zewnątrz. Nie jest to, niestety, najbardziej ekologiczny sposób, choć zamiast węgla i drewna można wybrać ekogroszek. Taki sposób ogrzewania jest dość wydajny i przede wszystkim skuteczny – dobrze rozgrzany i przypilnowany piec zapewni ciepło na kilka godzin. Należy jednak pamiętać, że nagrzewa się cały piec, dlatego jego montaż wymaga miejsca, a obsługa wyjątkowej ostrożności.
Ocieplenie garażu wolnostojącego
Niezależnie od tego, jak ogrzewa się garaż wolnostojący, żadne źródło ciepła nie zapewni długofalowego nagrzania, jeśli sam budynek garażu będzie nieocieplony. Dlatego warto się zastanowić nad termoizolacją. Solidna warstwa odpowiedniego styropianu, tynk i szczelne drzwi oraz okna w pomieszczeniu z pewnością zapobiegną uciekaniu temperatury z wnętrza, a także przenikaniu chłodu z zewnątrz. Zwiększy to także efektywność ogrzewania, które się zastosuje.