Jak naprawić spłuczkę podtynkową?

Aby dostać się do środka spłuczki podtynkowej, najczęściej wystarczy tylko usunąć przycisk oraz płytkę.

Woda cieknąca ze spłuczki wymaga szybkiej interwencji. Zakręcenie dopływu wody jest rozwiązaniem tymczasowym. Co jednak robić dalej? W przypadku spłuczki podtynkowej jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się wezwanie fachowca. Jednak nie jest to jedyne wyjście. Można również samodzielnie spróbować naprawić uszkodzony element. Sprawdź sam, jak naprawić spłuczkę podtynkową, do której jest ograniczony dostęp.

Najczęściej występujący objaw zepsutej spłuczki

Woda cieknąca ze spłuczki wymaga szybkiej interwencji.

W przypadku niewłaściwie działającej spłuczki najczęściej woda cały czas z niej wypływa. Wbrew pozorom, może to bardzo szybko podwyższyć najbliższy rachunek za wodę – pozostawienie uszkodzonej spłuczki na kilka dni spowoduje utratę ogromnej ilości wody. Dlatego należy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania.

Warto wiedzieć też, że głównym powodem tego typu awarii jest brud, który zebrał się w środku spłuczki. Utrudnia on poruszanie się ruchomych części, przez co zawór spłukujący nie może się domknąć do końca, a woda wycieka do muszli.

Jak naprawić spłuczkę podtynkową, gdy jej elementy są trudno dostępne? Mechanizmy ukryte wewnątrz nie różnią się mocno od siebie. Dlatego wystarczy dostać się do środka, aby po prostu oczyścić zabrudzone elementy i przywrócić im prawidłowe działanie. W innym przypadku może być konieczne wymienienie dodatkowo jakichś uszczelek. Tylko w niektórych sytuacjach awaria okazuje się poważniejsza i wymaga bardziej zaawansowanych prac. Jednak, aby to ocenić, także trzeba najpierw dostać się do środka spłuczki.

Demontaż spłuczki podtynkowej

Aby dostać się do środka spłuczki podtynkowej, najczęściej wystarczy tylko usunąć przycisk oraz płytkę. To ona osłania cały stelaż. W ten sposób otrzymuje się dostęp do środka w postaci niewielkiego otworu w ścianie. Jednak konstrukcja całej spłuczki jest tak przemyślana, aby zapewnić dostęp do wszystkich istotnych elementów w środku po zdjęciu płytki z przyciskiem.

Zanim jednak wyciągnie się mechanizm, który uległ awarii, należy zastanowić się, co nie działa prawidłowo. W większości rozwiązań istnieją dwa elementy ulegające dość często awarii. Jednym z nich jest mechanizm spłukujący, natomiast drugi to mechanizm napełniający. Winowajcę problemów łatwo poznać po objawach awarii. Wystarczy spłukać wodę. Jeśli woda zacznie cieknąć od razu, winowajcą jest mechanizm spłukujący. Natomiast w przypadku, gdy woda wycieka dopiero po napełnieniu się spłuczki, awarii uległy elementy odpowiedzialne za napełnienie spłuczki.

Jak naprawić spłuczkę podtynkową?

Gdy udało się ustalić winowajcę, można przystąpić do naprawy. Ogranicza się ona do prostych czynności, jakie można bez problemu wykonać samemu:

  • W przypadku zaworu napełniającego należy oczyścić jego membranę. Nie zawsze przyniesie to jednak pożądane skutki. Jeśli mechanizm nadal będzie działał nieprawidłowo, konieczna będzie wymiana całego zaworu.

  • Gdy winowajcą jest mechanizm spłukiwania, należy dokładnie oczyścić  wszystkie jego elementy. Nie można przy tym zapominać o przewodzie spłukującym oraz uszczelce. W trudniejszych wypadkach może być konieczna wymiana uszczelki na nową.

  • Warto sprawdzić także regulację. Z czasem elementy te potrafią się przestawić, co skutkuje złym ustawieniem poziomu wody, przy którym zawór zostanie zamknięty. Regulacja czasem okazuje się najłatwiejszym rozwiązaniem problemu.

  • Na czas pracy warto również pamiętać o zakręceniu zaworu z dopływem wody. Ułatwi to demontaż poszczególnych elementów, szczególnie że dyspozycji jest tylko niewielki otwór po płytce z guzikiem.

Nie zawsze wezwanie fachowca jest konieczne

Gdy wiesz już, jak naprawić spłuczkę podtynkową, zauważysz, że wzywanie fachowca w takich sytuacjach nie tylko nie jest konieczne, ale często bywa niepotrzebnym przedłużaniem awarii w czasie. Demontaż płytki z guzikiem często nie sprawia żadnego problemu, ponieważ jest to jedyny sposób dostania się do środka. Producenci więc umożliwiają ściągnięcie płytki w łatwy i szybki sposób, aby dokonać koniecznej naprawy.

Wyczyszczenie poszczególnych elementów lub założenie nowej uszczelki także nie powinno stanowić problemu. Mechanizm działania spłuczki jest dość prosty i po dokładnym przyjrzeniu się jego konstrukcji, można zrozumieć, za co odpowiadają poszczególne elementy.

Demontaż płytki z guzikiem często nie sprawia żadnego problemu, ponieważ jest to jedyny sposób dostania się do środka.