Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak kłaść panele podłogowe?

Jak kłaść panele podłogowe

Panele podłogowe to nowoczesna i funkcjonalna alternatywa dla parkietu lub desek podłogowych. I co najważniejsze, panele podłogowe są dużo tańsze niż parkiet czy deska podłogowa. Materiał użyty do produkcji paneli podłogowych jest wytrzymały i łatwy w pielęgnacji. W naszym poradniku postaramy się podpowiedzieć jak w prosty w sposób, przy użyciu kilku niezbędnych narzędzi ułożyć panele podłogowe.

Zrób to sam

Układanie paneli podłogowych nie jest czynnością specjalnie skomplikowaną, dlatego każdy z nas może wykonać to zadanie. Wymaga to oczywiście czasu i podstawowej wiedzy z obsługi takich narzędzi jak piła lub wyrzynarka i młotek do układania paneli.

Panele kładziemy na wcześniej przygotowane podłoże.

Narzędzia i przygotowania

Jakich narzędzi potrzebujemy, żeby położyć panele podłogowe? Wystarczy prosta pilarka lub wyrzynarka, brzeszczoty do cięcia paneli, ołówek i kątownik, kliny dylatacyjne i młotek z drewnianym ubijakiem. Przed położeniem paneli podłogowych należy zostawić je w miejscu montażu na co najmniej 48 godzin. Ważne jest, aby w pomieszczeniu temperatura nie była niższa niż 18 stopni Celsjusza, a wilgotność na poziomie 50%-70%.

Technika kładzenia paneli

Podłoże, na którym zamierzamy ułożyć panele podłogowe powinno być suche i czyste. Jeżeli podłoże ma spękania lub nierówności, powinno się uzupełnić braki w podłodze. Następnie na podłodze układamy folię lub piankę izolacyjną która chroni panele przed wilgocią i jednocześnie jest świetną warstwą tłumiącą. Folię układamy równolegle do kierunku układania paneli, zostawiając 10 cm zapas przy ścianach. Układając folie na podłodze zadbajmy o to, aby nie było pomiędzy warstwami przerw, bezpiecznie będzie zastosować 20 cm zakładkę. Miejsce łączeń można dodatkowo zabezpieczyć taśmą klejącą. Następnie na folię kładziemy warstwę korka lub pianki PE, która stworzy nam warstwę izolacyjną i akustyczną.

Jeżeli w pomieszczeniu, w którym kładziemy panel jest okno, wtedy układamy panele prostopadle do okna . Montaż rozpoczynamy od tylnego, lewego rogu pomieszczenia. W pierwszym rzędzie paneli, przy pomocy wyrzynarki usuwamy pióro lub wpust. Wtedy układamy pierwszy rząd równolegle do ściany. Panele kładziemy obciętym piórem do ściany i łączymy i ze sobą stronami czołowymi. Wskazanym jest zostawić szczelinę dylatacyjną około 10mm wzdłuż ściany. Panele tniemy za pomocą wyrzynarki lub piły. Tniemy zawsze od „prawej” strony paneli. Kolejny rząd paneli kładziemy z przesunięciem minimum 40 cm w stosunku do rzędu poprzedniego. Zabieg ten sprawi, że nasze panele będą stabilniejsze i lepiej ze sobą spięte.

Bardzo popularnym systemem łączenia paneli jest tzw. zatrzask. Specjalnie wyprofilowany wpust wzdłuż paneli, wymusza zakładanie paneli podnosząc je delikatnie do góry, a następnie opuszczając w dół. Całość delikatnie dobijamy drewnianym młotkiem, tak aby nie zniszczyć pióra. Ostatni rząd jest najtrudniejszy do założenia. Po wcześniejszym przycięciu paneli dopasujemy je a następnie za pomocą specjalnego metalowego zaczepu klinujemy i łączymy ze sobą panele.

Panele układamy prostopadle do okna.