Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zaplanować, urządzić i ocieplić mieszkanie na poddaszu?

Skosy i elementy konstrukcyjne poddasza warto wykorzystać jako naturalne atuty przestrzeni.

Oryginalne, przestronne, dobrze nasłonecznione, ciekawie urządzone – takie może być mieszkanie na poddaszu. Jednocześnie przestrzeń ze skosami jest uważana za trudną do aranżacji oraz mocno nagrzewającą się latem, a chłodną zimą. Jak wykończyć poddasze, by było dobrze ocieplone i w przemyślany sposób zaprojektowane? Przyjrzyjmy się wspólnie radom fachowców – co trzeba wiedzieć, planując mieszkanie na najwyższej kondygnacji pod dachem, czego unikać i na co zwrócić uwagę, dobierając ocieplenie, wykańczając skosy oraz urządzając pokój czy łazienkę na poddaszu.

Jak wykończyć mieszkanie na poddaszu?

Jeśli chcemy wykończyć poddasze w domu, niezależnie od tego, czy jest on nowo wybudowany czy też stary, najpierw musimy sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Czy poddasze jest użytkowe? Czy nadaje się do zaadaptowania do celów mieszkaniowych, a jeśli tak, to jaki jest zakres prac do wykonania? Poddasze użytkowe to takie, które zaprojektowano, by mogli przebywać w nim domownicy, natomiast nieużytkowe jest tylko przestrzenią wentylacyjną i konstrukcyjną domu – poddasza nieużytkowego nie można przebudować na przestrzeń mieszkalną. Planując prace remontowe na poddaszu użytkowym, musimy się upewnić, czy nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, a będzie tak, gdy zakres prac tego wymaga lub kiedy budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Czasem wystarczy tylko zgłoszenie adaptacji poddasza – jeżeli chcemy je wyremontować, przebudować (bez prac ingerujących w elementy konstrukcyjne budynku) lub wymienić instalację wewnętrzną domu.

0
Remont mieszkania na poddaszu możemy przeprowadzić sami lub skorzystać z pomocy fachowców.

Ocieplenie poddasza

Gdy do tej pory strych był nieużywany, a chcemy przeprowadzić remont i zaadaptować go, warto poradzić się fachowca co do zakresu koniecznych prac. Po sprawdzeniu kondycji dachu, stanu stropu i więźby dachowej, pochylmy się nad kwestiami nowej posadzki, rozbudowy instalacji oraz ocieplenia. Ostatni temat ocieplenia jest szczególnie ważny, ponieważ najwyższe kondygnacje często posiadają minimalną izolację, przez co latem bardzo się nagrzewają, a zimą wychładzają. Przez strych może uciekać do 20-30% ciepła z całego budynku. Dlatego tak ważne jest, żeby przed przystosowaniem strychu do celów mieszkaniowych, odpowiednio go ocieplić. Najczęściej stosowane izolatory to specjalna pianka lub wełna mineralna, które są na tyle plastyczne, że można je ułożyć między krokwiami, tak aby ściśle przylegały do szczelin. Jaka powinna być grubość wełny na poddaszu? Firmy produkujące ten materiał izolacyjny oferują najczęściej maty o grubości od kilku do maksymalnie 20 cm. Tymczasem grubość izolacji strychu w domu energooszczędnym powinna wynosić od 25 do nawet 50 cm, dlatego jeśli zależy nam na naprawdę dobrej izolacji, powinniśmy zastosować co najmniej dwie warstwy wełny mineralnej.   

Jak urządzić poddasze ze skosami?

Gdy zastanawiamy się, jak zaaranżować poddasze, i przemyślimy już kwestie ocieplenia, doprowadzenia instalacji, dodatkowej wentylacji, wymiany okien (i czy warto zrobić nowe otwory okienne), ścianek działowych oraz ewentualnego zamontowania sufitu podwieszanego, przychodzi czas, by opracować koncepcję wystroju wnętrza. Jak zaaranżować poddasze, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń? Zasadniczym tematem w projektowaniu miejsca na strychu są skosy. Pomyślmy, jak je wykorzystać i wyeksponować, by nie przeszkadzały, ale stanowiły o oryginalności tego miejsca. Czy możemy sobie pozwolić na zachowanie przestrzeni otwartej, czy też wolimy podzielić ją na mniejsze pokoje? A może na poddaszu potrzebujemy również łazienki albo aneksu kuchennego?

0
Poddasze to świetne miejsce na domowe biuro.

Podpowiedzi fachowców

Architekci wnętrz radzą, by wykorzystać typowe dla strychu elementy konstrukcyjne i zrobić z nich atut przestrzeni. Można wyeksponować krokwie i urządzić poddasze w stylu loftowym lub rustykalnym. Z takim wnętrzem dobrze komponują się naturalne, drewniane elementy wykończeniowe oraz jasne barwy, które optycznie powiększają przestrzeń. Innym pomysłem jest wykorzystanie przechodzącego przez strych szybu kominowego i zrobienie kominka, który będzie nie tylko elementem dekoracyjnym, ale też pomoże zimą utrzymywać odpowiednią temperaturę. Jeżeli wysokość poddasza na to pozwala, możemy zastanowić się nad wykonaniem antresoli, zwłaszcza gdy całe poddasze nie ma bardzo dużej powierzchni – wówczas możemy je sprytnie powiększyć, robiąc dodatkowe półpiętro np. z sypialnią. Kiedy dodatkowo zaaranżujemy na poddaszu łazienkę oraz aneks kuchenny, może ono stanowić osobne mieszkanie, które będziemy np. udostępniać gościom. Natomiast jeżeli mamy dużą rodzinę, a nasze dzieci rosną i każde z nich potrzebuje przestrzeni dla siebie, na poddaszu możemy urządzić osobne pokoje dla każdego z nich lub wspólne miejsce zabaw.

0
Na najwyższej kondygnacji domu możemy zaaranżować sypialnię, a nawet osobne mieszkanie dla gości.