Ciekawa i ergonomiczna aranżacja przestrzeni jest zdecydowanie łatwiejsza, kiedy mamy do dyspozycji większy metraż. W przypadku mniejszych pomieszczeń sprawa nierzadko staje się nieco bardziej skomplikowana. Konieczne jest znalezienie miejsca na wszystkie potrzebne strefy, do których przynależą także konkretne meble oraz dodatki. W przypadku niewielkich pomieszczeń lub mieszkań typu kawalerka zamieszkiwanych przez więcej niż jedną osobę odpowiedni podział przestrzeni jest kwestią kluczową.
Nietypowy podział pokoju – kiedy szczególnie się sprawdza?
Podział pomieszczenia bez użycia ścian czy ścianek warto wprowadzić w kawalerkach i garsonierach, a także w niewielkich mieszkaniach studenckich. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w dużych pokojach dziecięcych, w których pragniemy wydzielić przestrzeń dla każdego z dzieci lub utworzyć osobne strefy do nauki, zabawy oraz odpoczynku. Podzielić w ten sposób możemy także przestronną przestrzeń dzienną w mieszkaniu lub w domu, tworząc miejsce przeznaczone do spożywania posiłków, miejsce do pracy oraz wspólnego spędzania wolnego czasu.
Jak podzielić pokój na dwa bez ściany – najciekawsze rozwiązania
Nierzadko ergonomicznego podziału wymagają stosunkowo nieduże wnętrza, które po postawieniu masywnej ścianki działowej straciłyby wiele na swojej i tak już ograniczonej przestrzeni. Także w bardziej obszernych pomieszczeniach stawianie ścianki nie zawsze jest rozwiązaniem korzystnym – może ona bowiem ograniczać dostęp oddzielonej części do światła, wyraźnie ją zaciemniając i ujmując jej atrakcyjności.
Na szczęście istnieje kilka ciekawych i atrakcyjnych wizualnie możliwości podziału pomieszczenia, które pozwolą na wydzielenie w nim poszczególnych stref bez wyraźnej utraty przestrzeni.
Podział pomieszczenia za pomocą drzwi przesuwnych
Stosunkowo popularnym rozwiązaniem, często wybieranym w kwestii podziału pomieszczenia, jest wykorzystanie drzwi przesuwnych. Ten skuteczny i klasyczny sposób to możliwość wydzielenia w pokoju kilku stref i zyskania prywatności. Przesuwne drzwi skutecznie i wyraźnie dzielą przestrzeń, jednocześnie nie wpływając negatywnie na jej przestronność. Drzwi mogą być zainstalowane na umieszczonej na suficie ramie lub w bardziej rozbudowanej konstrukcji. Rozwiązanie to szczególnie dobrze sprawdza się w pokoju dziecięcym, w którym konieczne jest znalezienie miejsca dla każdego z jego mieszkańców.
Podział pomieszczenia za pomocą zasłony lub parawanu
Takie rozwiązanie stanowi nieco lżejszą alternatywę. Do umieszczenia w pokoju zasłony konieczne jest jedynie zamontowanie specjalnego drążka lub prowadnicy, natomiast rozwiązanie w postaci parawanu nie wymaga żadnych dodatkowych czynności. Z racji tego zarówno zasłona, jak i parawan stanowią nie tylko skuteczne, ale i proste metody na ergonomiczny podział pomieszczenia.
Podzielenie pomieszczenia zasłoną czy parawanem sprawdzi się chociażby w sytuacji, kiedy pragniemy wydzielić w sypialni niewielką garderobę. Jest to także sposób, który możemy wykorzystać w celu oddzielenia strefy odpoczynku od strefy dziennej w pokoju dziecięcym.
Podzielenie pokoju za pomocą regału lub meblościanki
Meblościanka lub regał to sposób na nieco oryginalniejszy podział pomieszczenia. Takie rozwiązanie pozwala na wydzielenie poszczególnych stref w pokoju, z jednoczesnym zachowaniem połączenia między nimi. Możemy bowiem wybrać dwustronny regał z otwartymi półkami, dzięki któremu optycznie powiększymy każdą z wydzielonych stref. Meblościanka czy regał w roli elementu rozdzielającego dwie części pokoju mają także wyjątkowo praktyczny charakter. Nie tylko dzielą pomieszczenie, ale także pozwalają stworzyć miejsce na książki, dekoracje, dziecięce zabawki czy inne przedmioty, w każdej z jego stref.
Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się zarówno w pokoju dziecięcym, jak i w dziennej części domu czy mieszkania. To także metoda na wykrojenie w salonie lub sypialni niewielkiego gabinetu dla osób pracujących z domu.
Podzielenie pokoju za pomocą kanapy
Ten sposób podziału pomieszczenia spotykamy najczęściej w rozległej strefie dziennej domu czy mieszkania, jak również w niewielkich kawalerkach, w których konieczne jest oddzielenie części sypialnej od aneksu kuchennego. Kanapa w roli elementu dzielącego przestrzeń sprawdza się zarówno pod kątem ergonomii, jak i estetyki. Pozwala na dyskretne wydzielenie poszczególnych części pomieszczenia, bez ich zbędnego zamykania i ograniczania.
Sposób podziału a rodzaj wnętrza
Który sposób na podział wnętrza bez ściany jest najlepszy? Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Każda z metod ma swoje niekwestionowane walory, jak i pewne mankamenty. Warto więc dokładnie przemyśleć jej wybór i starannie dopasować go zarówno do metrażu i charakteru danego wnętrza, jak i do własnych potrzeb oraz oczekiwań.