Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomową oczyszczalnię ścieków tworzy system urządzeń służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to wyjątkowe rozwiązanie dla tych, którzy chcą prowadzić swoje gospodarstwo domowe w zgodzie z naturą, ale nie tylko. Powoli stają się coraz popularniejsze, zapewniając bezobsługowe działanie, przy jednocześnie niskich kosztach eksploatacji. Do tego inwestycja zwraca się wyjątkowo szybko, można również uzyskać dofinansowanie. Doskonale wpasowują się więc w nowoczesne budownictwo i zapotrzebowania tych, którzy cenią wygodę, ale nie są obojętni na dobro środowiska. A jak działa oczyszczalnia ścieków przy domu?

Przydomowa oczyszczalnia – co to takiego?

Działanie przydomowych oczyszczalnie ścieków opiera się na dwóch etapach: beztlenowym i tlenowym.

Przydomową oczyszczalnię ścieków tworzy system urządzeń służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu. Nazywane są również oczyszczalniami biologicznymi, ponieważ bazują na naturalnych procesach rozkładu zanieczyszczeń do prostych związków, które są bezpieczne dla środowiska. 

To, jak działa oczyszczalnia ścieków, jest – niestety – znacznie prostsze od jej instalacji. Przydomowa oczyszczalnia wymaga bowiem odpowiednio dużej przestrzeni, ponieważ zajmuje sporo miejsca, a ponadto prawo dyktuje ścisłe wymogi odnośnie jej odległości od granicy działki lub drogi (nie bliżej niż 2m) oraz budynków mieszkalnych (nie dalej niż 5-6m). Ponadto, nie można jej również budować na terenach okresowo zalewanych wodą. Wymagają także zgłoszenia chęci jej wykonania w starostwie powiatowym, o ile ma będzie miała wydajność mniejszą niż 7,3 metra kwadratowego. Jeśli planuje się większą oczyszczalnię, niezbędne jest pozwolenie na budowę. Załatwianie wszelkich formalności oraz czas oczekiwania na ich akceptację może wynieść około miesiąca. 

Przydomowa oczyszczalnia a szambo

Choć budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się z dość wysokimi kosztami, to mimo wszystko jest to tańsza alternatywa dla szamba, ponieważ nie wymaga okresowego korzystania z usług firmy wywożącej nieczystości. Biorąc pod uwagę, że zaleca się wywóz szamba co około 4 tygodnie i wiąże się to z kosztem – w zależności od wielkości zbiornika – od 150 do 400 zł, łatwo można oszacować, jak oszczędna jest przydomowa oczyszczalnia. Warto więc się zastanowić, jak działa oczyszczalnia ścieków, a następnie przeanalizować, czy możliwe jest jej wykonanie.  

Jak działa oczyszczalnia ścieków przy domu?

Działanie przydomowych oczyszczalnie ścieków opiera się na dwóch etapach: beztlenowym i tlenowym. 

W etapie pierwszym biorą udział bakterie beztlenowe i zjawiska fizyczne, prowadzące do wywołania procesów biochemicznych – fermentacji i rozkładu stałych związków oraz osadów na proste związki, które są rozpuszczalne w wodzie i nierozpuszczalne sole mineralne. Po kilku dniach – zazwyczaj dwóch, trzech – kiedy związki i sole przejdą przez kosz filtracyjny, ich płynna pozostałość, którą nazywa się szarą wodą, przepływa do studzienki rozdzielczej, gdzie rozpoczyna się drugi etap oczyszczania. 

W drugim etapie płynne ścieki poddawane są dalszym etapom oczyszczania, odbywającym się w warunkach tlenowych. Wówczas rozkładane i neutralizowane są toksyczne dla środowiska substancje. Pozostałe po nich składniki mineralne odprowadzane są do np. gruntu, rowu czy rzek i są całkowicie bezpieczne dla środowiska. 

Jak widać to, jak działa oczyszczalnia ścieków przy domu, podyktowane jest zupełnie naturalnymi procesami, które można porównać do rozkładania się biologicznych nieczystości np. w lesie. Biorą w tym udział takie same bakterie, a cały proces odbywa się bez ingerencji środków chemicznych. 

Rodzaje przydomowych oczyszczalni

Decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, można wybrać jeden z trzech rodzajów:

  • drenażową – z drenażem rozsączającym oraz filtrem żwirowym lub piaskowym. To najprostszy i najtańszy rodzaj przydomowych oczyszczalni. 

  • biologiczną – z osadem czynnym (mikroorganizmami działającymi tlenowo), złożem biologicznym (które tworzą np. kamienie lub siatka z polietylenu, na której rozwijają się bakterie żywiące się związkami ze ścieków) lub hybrydową, która łączy oba rozwiązania. Jest to dość droga inwestycja, ale sprawdzi się na każdym gruncie. 

  • roślinną – jest najdroższym rodzajem oczyszczalni, wykorzystującym naturalne procesy oczyszczające zachodzące w glebie za pomocą mikroorganizmów – bakterii żyjących w korzeniach roślin. Taka oczyszczalnia może pełnić ozdobną funkcję, jednak wymaga dość dużej powierzchni.

Jak działa oczyszczalnia ścieków? Niezależnie od rodzaju, każda wykorzystuje do tego naturalne procesy i – można powiedzieć – siłę przyrody. A który rodzaj wybrać? To jest zależne od wielkości i możliwości działki. 

Choć budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się z dość wysokimi kosztami, to mimo wszystko jest to tańsza alternatywa dla szamba.