Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak dobrze wyregulować drzwi balkonowe?

W trakcie regulowania warto na bieżąco sprawdzać płynność ruchów drzwi podczas ich użytkowania.

Balkon to element architektoniczny pożądany zarówno w bloku i kamienicy, jak i w domu jednorodzinnym. Nie tylko w ciekawy sposób urozmaica bryłę budynku, ale także stanowi element zwiększający przestrzeń użytkową domu lub mieszkania. Drzwi balkonowe, podobnie jak okna, wymagają jednak regularnej i prawidłowej konserwacji, aby mogły one w stu procentach spełniać wszystkie swoje funkcje. Jak wyregulować drzwi balkonowe? Prezentujemy potrzebne wskazówki!

Regulacja drzwi balkonowych – dlaczego warto?

Niewyregulowane drzwi balkonowe wpuszczają do wnętrza chłodne powietrze i wilgoć.

Drzwi balkonowe pełnią w naszym domu kilka konkretnych funkcji. Nie tylko umożliwiają wejście na balkon, ale także pozwalają na wpuszczenie do pokoju większej ilości światła, jak i zapewniają odpowiednią izolację termiczną oraz akustyczną. Odpowiednie ich zamontowanie powinno charakteryzować się nienaganną sprawnością i funkcjonalnością. Z czasem ich wysokie parametry ulegają jednak pogorszeniu wskutek regularnej eksploatacji. Nieszczelne drzwi balkonowe mogą skutkować obniżeniem odczuwalnej temperatury w domu, jak i zwiększeniem się poziomu hałasu, co znacznie wpływa także na komfort codziennego życia wszystkich domowników. 

Niewyregulowane drzwi balkonowe wpuszczają do wnętrza chłodne powietrze, ale także wilgoć, która może osadzać się na ścianach i suficie, powodując w przyszłości problemy z pleśnią i grzybami. Zaniedbania w zakresie regulacji stolarki okiennej i drzwiowej mogą skutkować także zwiększeniem się kosztów utrzymania domu.

Wskutek regularnego użytkowania drzwi balkonowe mogą również opadać lub ulegać wypaczeniu. Bagatelizowany problem może narastać, co w przyszłości doprowadzić może do całkowitego zniszczenia ramy drzwiowej, co wiąże się z koniecznością jej wymiany. Właśnie dlatego intensywnie użytkowane i narażone na stałe obciążenia drzwi balkonowe wymagają regularnej konserwacji i regulacji, determinującej ich funkcjonalność i żywotność.   

Jak często należy regulować drzwi balkonowe?

Konserwacja drzwi balkonowych powinna być czynnością regularnie powtarzaną. Po raz pierwszy powinniśmy wykonać ją do pół roku od montażu. Świeżo zainstalowane drzwi, zwłaszcza ciężkie modele, mogą wyraźnie opadać, co skutkuje pogorszeniem się płynności ich ruchu – opadające drzwi zamyka i otwiera się znacznie trudniej, przez co już wtedy może dochodzić do niewielkich nieszczelności. Warto zachować więc czujność i przy pierwszych oznakach, które wskazywać mogą na powyższy problem, dokonać niezbędnej regulacji drzwi. 

Regulacja drzwi balkonowych jest szczególnie wskazana zawsze, kiedy zauważymy ich wyraźną nieszczelność oraz znacznie większy opór podczas ich użytkowania. Prostą wskazówką informującą o konieczności konserwacji drzwi jest również ich nieprzyjemne i zbyt częste skrzypienie. 

Ponadto wskazana jest także tak zwana sezonowa regulacja drzwi balkonowych, polegająca na odpowiedniej modyfikacji położenia i stopnia nacisku ich skrzydeł, dopasowanej do konkretnej pory roku oraz panujących warunków atmosferycznych i temperatur. 

Jak wykonać zimową regulację drzwi balkonowych?

Regulację drzwi można zlecić profesjonalistom, jak również z powodzeniem wykonać ją samodzielnie. Czynność ta nie jest bowiem skomplikowana i wymaga użycia niewielkiej ilości specjalnych narzędzi. Aby wyregulować drzwi, będziemy potrzebować odpowiednio dopasowanego do naszego modelu klucza. 

Proces regulacji rozpoczyna się od uchylenia skrzydła drzwi. Następnie wykonujemy regulację dolnego zawiasu, który determinuje stopień podniesienia skrzydła, jak również jego pozycję – tę możemy zmienić, przesuwając drzwi lekko w lewo lub w prawo. Kolejnym krokiem jest regulacja w zakresie górnych zawiasów, która wpływa na pozycję skrzydła drzwi po przekątnej. Po wykonaniu tych czynności do ustawienia pozostaje także stopień docisku skrzydła. Jest to możliwe dzięki zmianie pozycji rolek ryglujących względem uszczelek drzwi.

W trakcie regulowania warto na bieżąco sprawdzać płynność ruchów drzwi podczas ich użytkowania. Jeżeli zauważymy, że stawiają one zbyt duży opór, powinniśmy nieco zmniejszyć docisk lub zmienić pozycję drzwi o kilka milimetrów. 

Regularna i prawidłowa konserwacja drzwi balkonowych pozwoli na utrzymanie ich pożądanej funkcjonalności oraz przedłużenie żywotności. To także niezawodny sposób na zwiększenie wygody ich użytkowania, a co za tym idzie, także komfortu korzystania z samego balkonu. 

Regulację drzwi można zlecić profesjonalistom, jak również z powodzeniem wykonać ją samodzielnie.