Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Styl rustykalny we wnętrzach – czym jest i jak urządzić mieszkanie w tym stylu?

Drewno i kolory naturalne we wnętrzu w stylu rustykalnym.

Naturalne kolory, drewniane podłogi i meble, wiklinowe oraz rattanowe dodatki, odsłonięte belki stropowe przy suficie, kominek, ludowe wzory na tekstyliach – to cechy charakterystyczne stylu rustykalnego. Kojarzymy go z prostymi formami z naturalnych materiałów oraz wzorowaniu się na tradycji. Wnętrza w stylu wiejskim znajdziemy w mazurskich i podkarpackich chatach, ale też w domach na przedmieściach większych miast, a nawet w apartamentowcach, których właściciele tęsknią za sielskim życiem w zgodzie z naturą.

Początki

Trudno określić dokładne początki stylu rustykalnego, zwanego też wiejskim – zdaje się, że po prostu był on od zawsze. Jednak został nazwany, opisany i sklasyfikowany na przełomie XIX i XX wieku. Choć nie istnieje jedna prosta definicja stylu rustykalnego, można przyjąć, że jego wyróżnikiem jest wyraźne inspirowanie się tradycyjnymi wiejskimi domami. Wyróżnia się co najmniej kilkanaście odmian stylu rustykalnego, m.in.: angielski, bawarski i austriacki, francuski, amerykański, a także nasze rodzime style, np. podlaski, mazurski, kurpiowski czy kaszubski. Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne, ale jest jeden szeroki mianownik wspólny dla wszystkich – materiały, takie jak: drewno, kamień, glina, tkaniny z lnu, bawełny i wełny oraz naturalne kolory z barwnymi akcentami.

0
Wnętrze będące mieszanką stylu nowoczesnego, rustykalnego i eko.

Tradycyjny czy nowoczesny

Styl rustykalny ma swoją tradycyjną i nowoczesną odmianę. Ta druga – zwana z ang. modern cottage – to de facto mieszanka dwóch stylów wnętrzarskich – wiejskiego i nowoczesnego. Jest świetną alternatywą dla osób, które pociągają wielskie klimaty, a jednocześnie cenią sobie komfort, wygodę i nowoczesne rozwiązania. Zmywarka i lodówka z kostkarką w kuchni w stylu wielskim? Ależ tak! A do tego np. stół z tradycyjnym dębowym blatem, ale na metalowych nogach inspirowanych industrializmem. Nowoczesne mieszkanie w stylu rustykalnym to w zasadzie tylko luźna inspiracja stylem wiejskim, która polega na ograniczeniu się do typowych dla niego wykończeń, wzorów, mebli oraz kolorystyki czerpiącej inspirację z folkloru. Nowoczesny styl wiejski jest swoistą mieszanką wygodnych, innowacyjnych rozwiązań oraz sielskiego klimatu. Idealnym ich połączeniem jest np. biokominek, który zastępuje typowy dla tradycyjnych wiejskich domów kominek na drewno albo piec kaflowy.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Aranżacje kuchni w stylu rustykalnym cieszą się dużym zainteresowaniem. Na taki wystrój decydują się również ci, którzy reszcie swojego domu wolą nadać inny charakter, urządzając salon czy sypialnię w stylu toskańskim, eko albo vintage. Kuchnia w stylu wiejskim powinna być jasna i w miarę możliwości przestronna – przecież tradycyjnie na wsi jest ona sercem domu, w którym dużo czasu spędza nie tylko gospodyni, ale też domownicy i goście. To tu kiedyś toczyło się rozmowy i odpoczywało przy piecu. Co prawda nowoczesna kuchnia rustykalna zamiast pieca kaflowego ma piekarnik i płytę grzewczą, ale wciąż – obok salonu – pozostaje jednym z najważniejszych pomieszczeń domu. Kuchnia w stylu wiejskim to drewniane lub kamienne blaty, tradycyjny kredens albo otwarte półki ukazujące naczynia oraz kolekcję ceramiki. Tekstylia, takie jak zasłonki na oknach czy ściereczki, mogą być ozdobione motywami inspirowanymi folklorem. Kluczowe jest to, by cała aranżacja była prosta i funkcjonalna oraz żeby wykorzystywała naturalne materiały.

Salon i sypialnia w stylu rustykalnym

Salon w stylu rustykalnym to przestrzeń, która ma być przede wszystkim wygodna i przestronna. Znajdą się tu na pewno drewniane meble, tradycyjny kominek, koza, lub biokominek, wygodna sofa, a także kufry i wiklinowe kosze. Jednym z centralnych punków salonu w stylu wiejskim powinien być duży drewniany stół oraz krzesła lub ławki. Oprócz mebli dużą rolę odgrywają detale, takie jak: bieżniki, obrusy, tkane dywaniki, stare bibeloty, obrazy z sielskimi pejzażami czy narzuty na kanapę i fotele. Podobne dekoracje można odnaleźć w sypialni w stylu rustykalnym – z tym, że tu kluczowe znaczenie odgrywają tekstylia: ozdobna narzuta na łóżko oraz firanki i zasłony w tradycyjne wzory. Zamiast szafek nocnych możemy ustawić pieńki zabezpieczone impregnatem, a w miejscu komody może znaleźć się tradycyjna toaletka bądź zabytkowy kufer.

Łazienka w stylu rustykalnym

Inspirowana wiejskim klimatem łazienka powinna być wykończona materiałami naturalnymi. Zlew – kamienny, ale też klasyczny ceramiczny – można umieścić na starej odrestaurowanej, drewnianej szafce. Lustro warto włożyć w drewniane ramy, a zamiast stojaka bądź uchwytu na papier toaletowy można przytroczyć do ściany oszlifowany, ozdobny konar drewna, znaleziony na spacerze w lesie. Do łazienki w stylu rustykalnym będzie pasować wanna wolnostojąca na nóżkach lub obudowana drewnopodobnymi płytkami. Drzwi do łazienki możemy zrobić przesuwne na metalowych szynach albo zamykane na charakterystyczny dla dawnych wychodków skobelek.

0
Wygoda i inspiracja tradycją - tak wygląda nowoczesny salon w stylu wiejskim.