Unia Europejska flaga logotyp

Jak urządzić biuro w domu?

Małe biurko, krzesło i wisząca półka - czasem niewiele trzeba, by stworzyć domowe stanowisko pracy.

Pracujesz zdalnie albo hybrydowo i szukasz idealnego miejsca na biurko i laptop? Rozważasz wynajęcie małego biura albo współdzielenie przestrzeni coworkingowej z innymi, ale chcesz mieć dużo swobody i wolisz zaoszczędzić pieniądze, niż wydawać je na wynajem? Pomyśl o zorganizowaniu przestrzeni do pracy w swoim mieszkaniu. Podpowiadamy, jak urządzić biuro w domu i gdzie najlepiej postawić biurko, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie ma na nie miejsca.

Praca zdalna z własnego domu

W obecnej postpandemicznej rzeczywistości praca zdalna nikogo nie dziwi. Coraz więcej firm z wielu branż szuka pracowników z całego kraju, a nawet z różnych części świata, tworząc zespoły, które spotykają się tylko i wyłącznie online. Jednocześnie wzrasta liczba osób, pracujących jako freelancerzy albo zakładających własną działalność. W takiej sytuacji, gdy nie musimy jeździć do żadnego biura, powstaje pytanie, gdzie umiejscowić własne centrum dowodzenia – miejsce, w którym będziemy mogli wygodnie pracować. Mnóstwo osób decyduje się na pracę z własnego domu. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, dzięki któremu zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale i czas na dojazdy.

Tymczasowo przy stole

Żeby przygotować sobie wygodne miejsce do pracy, nie trzeba wiele. Właściwie wystarczy wygodne biurko i krzesło. Niektórzy wykorzystują stół, na którym jada się posiłki – stawiają na nim laptopa i kładą potrzebne dokumenty. Jest to bardzo proste rozwiązanie, ale problematyczne. Bo o ile pozwala nam skorzystać z zasobu, który już mamy, o tyle jest bardzo tymczasowe – na jadalnianym stole nie ustawimy sobie raczej drugiego monitora, z którego wiele osób korzysta, pracując. Poza tym musimy czekać, aż nasz współmałżonek i dzieci skończą jeść śniadanie, zanim będziemy mogli w miarę wygodnie zacząć pracować. I powinniśmy skończyć przed kolejnym wspólnym posiłkiem.

Osobne stanowisko pracy

Im częściej korzystamy z komputera w domu, tym bardziej czujemy potrzebę urządzenia sobie stanowiska pracy, które nie będzie tymczasowe – tak żeby można było korzystać z niego w dowolnym momencie, nie przeszkadzając innym domownikom. Idealnie byłoby, gdybyśmy dysponowali osobnym pomieszczeniem, w którym będziemy mogli urządzić domowe biuro. Jeżeli mamy oddzielny, niewykorzystywany pokój, przeznaczmy go na ten cel. W dobie pandemii wiele osób, które miały pokoje gościnne w domach, przeprojektowało te pomieszczenia właśnie na biura. Duże, wygodne łóżko, z którego na co dzień nikt nie korzysta, stało się mniej potrzebnym sprzętem niż biurko z krzesłem. W osobnym pokoju jest miejsce również na szafki, w których zmieszczą się potrzebne dokumenty albo ulubione drobiazgi, jakie lubimy mieć zawsze w zasięgu naszego wzroku, gdy pracujemy.

Domowe biuro w salonie przy schodach? Czemu nie! To może być bardzo wygodne miejsce do pracy, jeśli je odpowiednio zaaranżujemy.

Wygospodarować przestrzeń

Jednak osobny pokój do pracy to luksus, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Co zrobić, jeśli nie mamy oddzielnego pokoju, w którym moglibyśmy wygodnie skupić się na pracy? Przyjrzyjmy się uważnie swojemu mieszkaniu. Czy małe biurko zmieści się w naszej sypialni? A może korytarz jest na tyle szeroki, żeby stworzyć w nim strefę pracy? A salon? Czy niewielkie biurko zmieści się w pokoju dziennym, jeśli go umiejętnie przeorganizujemy? Czasem wystarczy przesunąć nieco kanapę albo stół, żeby zyskać dodatkową przestrzeń. Zajrzyjmy też do kuchni. A może tu urządzimy nasze biuro? Jeśli jest w niej kawałek blatu, pod którym nie ma szafki, a znajduje się tam pusta przestrzeń, możemy go wykorzystać jak biurko, dosuwając do niego krzesło. Zaś w sąsiednim kredensie zamiast talerzy ustawmy wtedy skoroszyty i książki.

Oprócz biurka

Biurko i wygodnie krzesło z podłokietnikami to podstawa. Bez nich ani rusz. Jednak do codziennej pracy przydadzą się nam jeszcze inne elementy wyposażenia wnętrza. Pomyślmy o odpowiednio dobranej lampce, która w pochmurny dzień doświetli nasze stanowisko pracy albo pozwoli pracować wieczorem. Idealnie byłoby, gdyby nad biurkiem można było powiesić tablicę, na przykład korkową, do której przypina się karteczki z ważnymi informacjami. Jeśli biurko jest na tyle duże, że można ustawić pod nim szafkę lub kontenerek na dokumenty, warto zaopatrzyć się w taki mebel. Pomieści on wiele potrzebnych rzeczy, które nie będą musiały cały czas leżeć na wierzchu.

Maleńkie, domowe biuro koło sofy.