Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Stylowe i eleganckie szare ściany

Szary to kolor bardzo elegancki i klasyczny.

Szary to kolor bardzo elegancki i klasyczny. Ze względu na swoją uniwersalność i neutralny charakter jest idealnym wyborem do wielu aranżacji. We wnętrzu wprowadza poczucie spokoju i równowagi. Szarość zestawiona z meblami i dodatkami we właściwym kolorze, pozwala uzyskać niezwykle estetyczne i gustowne efekty wizualne. Dlatego warto wiedzieć, z jakimi barwami zestawiać szare ściany. Z czym łączyć je, aby osiągnąć estetyczne i oryginalne rezultaty.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na szary kolor ścian?

Szary, jako bardzo uniwersalny kolor, pozwala na wszelkiego rodzaju eksperymenty.

Projektanci i architekci pokochali wszelkie odcienie szarości, począwszy od grafitowych, przez antracyt, po popiel. To, jakie meble, tkaniny i dodatki wykorzystamy podczas komponowania aranżacji, uzależnione jest w dużej mierze od tonacji szarości. Chłodne odcienie z domieszką niebieskiego należy zestawić z zupełnie innymi elementami wnętrza niż tonacje ciepłe z odrobiną żółci. Przy wyborze odpowiedniej barwy do konkretnych pomieszczeń, nie należy zapominać o tym, że na finalny odbiór koloru wpływ będzie miało oświetlenie oraz metraż. 

Słabo doświetlone wnętrze o niewielkiej powierzchni, znacznie lepiej wypadnie w jasnych odcieniach szarości. Wąski korytarz w ciemnej antracytowej barwie, nie jest najlepszym pomysłem. Istotną kwestią jest również połysk. Lśniące wykończenie optycznie powiększy i rozjaśni pomieszczenie, jednak podkreśli ono wszelkie niedoskonałości ściany. Z kolei ściana matowa będzie pochłaniać światło, a w zamian za to uwydatni kolor. 

Szare ściany – z czym łączyć je, aby osiągnąć znakomity efekt? 

Szary kolor to ponadczasowy klasyk, tuż obok bieli i czerni. Mimo iż nasuwa tajemnicze, mgliste skojarzenia, nie musi wcale być ponury! Odpowiedni dobór stylowych dodatków pozwoli przełamać ten kolor i nadać aranżacji bardzo optymistycznego wyrazu. Cudownym i subtelnym zestawieniem jest połączenie szarego z neutralnymi, pastelowymi kolorami. Takie połączenie szarych ścian z pastelowymi meblami i dodatkami nada wnętrzu wiosennej lekkości, radości i uroku. 


Zestawiając bardziej intensywne barwy z szarością, możemy sprawić, że wnętrze zyska charakter nieco bardziej młodzieżowy, męski lub kobiecy. Eksperyment w postaci kanarkowej żółci albo intensywnych pomarańczy, okaże się sukcesem, tylko w przypadku zachowania równowagi i umiaru. Takie odważne zestawienia będą zachwycać, gdy postawimy raczej na modne akcenty i dodatki niż cały zestaw mebli. 

Najbardziej klasycznym i pewnym rozwiązaniem jest połączenie jasnej, kamiennej szarości z kolorami takimi jak biel, beże i brązy. Takie nawiązanie do natury daje przytulny i gustowny efekt. Ciemne brązy to estetyczny dodatek do jasnoszarej ściany. Nie należy jednak przesadzić, by aranżacja nie okazała się zbyt ponura. Lepiej wprowadzić ciemno-brązowe akcenty, wybierając meble w kolorze jasnego drewna. 

W związku z tym, że paleta szarości jest bardzo szeroka, można pozwolić sobie na zestawianie we wnętrzu ciemnej grafitowej szarości z jasnym popielem. Dobrą praktyką jest też łączenie ze sobą tego samego koloru, różniącego się tylko kilkoma tonami. Szare meble na tle szarej ściany, z białymi dodatkami to gwarantowany sukces aranżacji. 

Jakie dodatki dobrać do szarych ścian?

Dodatki są świetnym urozmaiceniem, jeśli chodzi o szare ściany. Z czym łączyć szarość, aby pomieszczenie zyskało oryginalnego stylu? Jeśli chcemy, aby pomieszczenie zyskało niepowtarzalnego charakteru, warto kierować się zasadą kontrastu. Odważne postawienie akcentu pozwoli zapobiec nudzie w neutralnym wnętrzu. W doborze dodatków warto kierować się kreatywnością i wyobraźnią. Szary, jako bardzo uniwersalny kolor, pozwala na wszelkiego rodzaju eksperymenty. 

Żółte dodatki zestawione z modnym turkusowym kolorem, na tle jasnoszarych ścian, z pewnością będą projektowym sukcesem. Szukając bardziej energetycznego połączenia, można sobie pozwolić, na bardzo intensywne czerwone dodatki. Trzeba tylko uważać, by nie przesadzić z ich ilością. Zwolennikom bardziej stonowanych propozycji, którzy unikają nasyconych kolorów, można polecić pudroworóżowe tkaniny, poduszki i dywany – w zestawieniu z ciemnym grafitem wypadną delikatnie i uroczo. Szary kolor kojarzy się z naturalną skałą, dlatego każde nawiązanie do natury będzie świetnym pomysłem. Drewno, ziemiste brązy czy doniczkowe rośliny to znakomity dodatek do szarej ściany.      

Zestawiając bardziej intensywne barwy z szarością, możemy sprawić, że wnętrze zyska charakter nieco bardziej młodzieżowy, męski lub kobiecy.