Wiele osób marzy o tym, by mieć basen w ogrodzie. Wbrew pozorom to nie tylko luksus, ale pewien obowiązek związany z dbałością o czystość tego obiektu. Dysponujesz swoim własnym basenem, ale do końca nie wiesz, jak dbać o wodę w nim? Oto kilka wskazówek, dzięki którym woda w Twoim basenie będzie bezpieczna, a Ty bez obaw o swoje zdrowie będziesz mógł relaksować się w nim.
Wymiana i kontrola wody
Pierwszą rzeczą, o której trzeba myśleć w kontekście tego rodzaju obiektu, jest to, jak dbać o wodę w basenie. Okazuje się, że nie jest to trudne zadanie. Warto jednak mieć na uwadze kilka spraw. Pamiętaj, że 5 proc. wody w basenie należy wymieniać co około 7 do 10 dni. Ta woda, która została wypuszczona może być wykorzystana do oczyszczania filtrów basenowych. Równie istotne jest również przeprowadzanie kontroli czystości wody. Musisz wiedzieć, że pH wody w basenie powinno wynosić około 7,0–7,4. Jeżeli pH wody jest zbyt niskie lub zbyt wysokie, warto zaopatrzyć się w specjalne tabletki, które regulują pH w basenie.
Woda powinna być również wymieniana zawsze wtedy, gdy pojawiły się w niej takie zanieczyszczenia jak zwierzęce lub ludzkie odchody czy np. farba albo inny niebezpieczny środek.
Nie zapomnij o chlorowaniu wody
Dysponując basenem, musisz także co jakiś czas chlorować wodę. Jest to niezbędne, by utrzymać ją w czystości. W basenie pozostają bowiem kurz, martwy naskórek czy np. trawy. Do tego można dodać także wpływ wysokiej temperatury. W efekcie woda staje się niezwykle mętna i brudna. Aby zapobiec jej zabrudzaniu, warto czyścić basen np. za pomocą tabletek chlorowych. Systematyczne czyszczenie basenu chroni użytkowników przed wpływem niebezpiecznych bakterii i drobnoustrojów, które mogą rozwinąć się w tego typu obiekcie. Należy dbać o to, by chlor w basenie był na stałym poziomie. Na 1 litr wody basenowej powinno przypadać od 0,3 do 0,6 mg chloru.
Pozbądź się zanieczyszczeń na dnie basenu
Czy zauważyłeś, że na dnie Twojego basenu pojawiają się zanieczyszczenia? Nie jesteś odosobniony. Nierzadko drobinki piasku czy ziemi lubią pojawiać się na dnie basenu, brudząc go. Dlatego warto pomyśleć o tym, by przed wejściem do wody dokładnie wycierać stopy, by nie dopuścić do przedostania się do basenu zanieczyszczeń. Zdajemy sobie sprawę, że w wielu przypadkach pilnowanie czystości jest wręcz niemożliwe, np. gdy małe dzieci bawią się w baseniku. Dlatego polecamy inne rozwiązanie. Co jakiś czas odkurz dno basenu tzw. odkurzaczem wodnym. Odkurzacz wodny działa w basenie napełnionym wodą. Dokładnie oczyszcza jego ścianki i dno. Nie ma tu potrzeby wylewania wody. Wystarczy skorzystać z takiego urządzenia.
Usuwaj zanieczyszczenia z powierzchni wody
Jeżeli zauważasz, że zanieczyszczenia unoszą się na powierzchni wody, możesz się ich pozbyć, stosując do tego, np. kijek z siatką z drobnymi oczkami. Innym pomysłem jest użycie w tym przypadku skimmera. Sprzęt w automatyczny sposób zasysa wodę, a filtr wyłapuje wszelkie nieczystości. Oczywiście, jeżeli na powierzchni wody nie zauważasz dużej ilości zanieczyszczeń, możesz je zebrać ręcznie i wyrzucić. Nie musisz wówczas korzystać z dodatkowych urządzeń czy specjalistycznych sprzętów.
Co robić, aby dbać o wodę?
Chcąc zadbać o stan wody, możemy również działać prewencyjnie. Zamiast borykać się z ogromnymi zanieczyszczeniami, możemy pamiętać o tym, by do wody nie wchodzić w makijażu czy z ciałem posmarowanym kremem. Warto także zwracać uwagę, by w wodzie nie pojawiały się listki, kamienie czy inne elementy z naszego ogrodu. Stosuj też pompy filtrujące, by oczyszczać basen. Na noc zakrywaj go specjalną matą.
Dbałość o stan wody w basenie jest bardzo istotna, jeżeli chcemy zachować zdrowie po kąpieli w takim zbiorniku. Czyszczenie basenu nie jest więc już tylko kwestią estetyczną, ale przede wszystkim zdrowotną. Jeżeli chcemy zadbać o bliskich, w tym dzieci, nie pozwalajmy im przebywać w zanieczyszczonym basenie. Może to skutkować pojawieniem się wielu niebezpiecznych chorób.