Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak, czym wyczyścić złoty pierścionek, z kamieniem, z cyrkoniami?

Jeżeli chcemy wyczyścić pierścionek z cyrkoniami, możemy na niego nałożyć pastę do zębów i pozostawić na 15 minut.

Pierścionek to dla wielu osób nie tylko symbol luksusu, ale przede wszystkim więzi z innymi ludźmi. Przypomina o szczęśliwych, ważnych chwilach w życiu. Pewnie dlatego nierzadko ma ogromną wartość sentymentalną, której nie jesteśmy w stanie przełożyć na żadne pieniądze. Wraz z upływem czasu może jednak się przybrudzić. Aby nasza biżuteria zachowała swój blask na dłużej, warto co jakiś czas poddawać ją czyszczeniu. Sprawdzamy, jak wyczyścić złoty pierścionek.

Jak wyczyścić złoty pierścionek?

Czyszczenie złotego pierścionka nie jest trudnym zadaniem.

Czyszczenie złotego pierścionka nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy przemyć go wodą z mydłem. Możemy to zrobić pod koniec dnia lub np. w trakcie kąpieli. W ten sposób pozbędziemy się z jego powierzchni substancji, które mogą na nim osiadać. Zwykle na pierścionkach znaleźć można sól, która wydziela się wraz z potem, a także zabrudzenia mechaniczne. Tych ostatnich możemy pozbyć się, sięgając po płyn do naczyń i starą szczoteczkę do zębów. Wystarczy połączyć wodę z płynem do naczyń i w takim roztworze umieścić na kilka minut naszą biżuterię. Następnie należy lekko potrzeć szczoteczką taki pierścionek, by usunąć z jego powierzchni zabrudzenia. Potem dokładnie wycieramy pierścionek miękką ściereczką.

Pierścionek możemy wyczyścić nacierając go kawałkiem cytryny. Na kilka godzin odkładamy taką biżuterię, a po upływie ustalonego czasu płuczemy. Na koniec wysuszamy za pomocą szmatki.

Czyszczenie starej biżuterii sodą oczyszczoną

Do oczyszczenia bardzo starego pierścionka trzeba użyć innego sposobu. Przygotujmy miskę i wyłóżmy ją folią aluminiową. Należy pamiętać, aby naczynie nie było wykonane z metalu. Następnie tworzymy roztwór z jednej szklanki gorącej wody, dwóch łyżeczek sody oczyszczonej oraz szczypty soli kuchennej. Dokładnie wymieszaną ciecz wlewamy do miski. Umieszczamy w niej naszą biżuterię i zostawiamy nawet na kilka godzin. Po tym czasie pierścionek należy wypłukać zimną wodą i dokładnie wytrzeć.

Czyszczenie złotego pierścionka z kamieniem i cyrkoniami

Nieco większym wyzwaniem może być czyszczenie złotego pierścionka, który ma elementy ozdobne w formie kamieni czy cyrkonii. Wówczas należy zadbać o to, by nie tylko nie uszkodzić złota, ale również dodatków. Złota z kamieniami nie należy zamaczać w wodzie. Pierścionek można za to oczyścić za pomocą wilgotnej szmatki i po prostu przetrzeć. Nie zapomnijmy również o dokładnym osuszeniu takiego pierścionka.

Jeżeli chcemy wyczyścić pierścionek z cyrkoniami, możemy na niego nałożyć pastę do zębów i pozostawić na 15 minut. Pamiętajmy, aby pasta nie zawierała drobinek, które mogą porysować powierzchnię pierścionka. Następnie należy zmyć pastę i wypolerować cyrkonie miękką szmatką.

Wiele osób korzysta również ze specjalistycznych środków chemicznych do czyszczenia złota. W przypadku, gdy pierścionek posiada ozdoby, np. kamienie czy cyrkonie, należy stosować takie substancje bardzo ostrożnie. Okazuje się, że mogą one niekorzystnie wpłynąć na wygląd dodatków.

Metody na zabezpieczanie pierścionków

Jeżeli chcemy utrzymać nasze pierścionki w dobrej kondycji, warto zadbać o ich odpowiednie przechowywanie, które ograniczy dostęp powietrza do przedmiotu. W efekcie, na dobrze zabezpieczonym pierścionku, powstanie mniej przebarwień. Tę złotą biżuterię, której nie nosimy na co dzień, powinniśmy zawinąć w miękką ściereczkę i umieścić w szczelnie zamkniętej torebce. Doskonale sprawdzi się tu torebeczka z foliowym zaciskiem.

Aby nie doprowadzać do powstawania niepotrzebnych zarysowań, powinniśmy również zdejmować pierścionki przed sprzątaniem czy pracą fizyczną. Złoto może łatwo ulec uszkodzeniu albo zabrudzeniu w wyniku uderzenia lub kontaktu ze środkami chemicznymi, np. farbą czy silnymi detergentami.

Dla bezpieczeństwa lepiej więc zrezygnować z pracy z biżuterią na palcu. Warto pamiętać, że podejmując różne fizyczne aktywności można przez nieuwagę zahaczyć o biżuterię, co niekiedy kończy się uszkodzeniem palca oraz wygięciem pierścionka. Konieczne będzie wówczas skorzystanie z pomocy specjalisty, który za pomocą odpowiednich narzędzi przywróci pierścionkowi dawny kształt.

Czyszczenie złotego pierścionka nie jest trudnym zadaniem. W wielu przypadkach możemy zrobić to domowymi sposobami. Jeżeli zabrudzenia są pokaźne, warto oddać biżuterię do jubilera, który bezpiecznymi metodami przywróci pierścionkowi czystość i blask.

Nieco większym wyzwaniem może być czyszczenie złotego pierścionka, który ma elementy ozdobne w formie kamieni czy cyrkonii.