Kostka brukowa to najpopularniejszy sposób na to, by dobrze zaaranżować przestrzeń przed domem – zrobić ścieżki i podjazdy, które będą równe, a przy tym estetyczne i ciekawe. Można bowiem wybrać różne rodzaje kostki, o zróżnicowanych wzorach i kolorach. Niestety, kostka – jak wszystko – po latach traci na swojej idealności, robi się brudna, a spomiędzy niej lubią wyrastać chwasty. Jak wyczyścić kostkę brukową, by długo cieszyła oko, a teren nią wyłożony był piękną wizytówką domu?
Zabrudzenia na kostce brukowej
To naturalne, że każda powierzchnia użytkowa ulega zabrudzeniom. Jeśli chodzi o kostkę brukową – oddziałują na nią zarówno warunki atmosferyczne, jak i codzienna eksploatacja. Pojawiają się więc plamy, odbarwienia, różne smugi i osady, nieraz coś się na nią wyleje. Do tego dochodzi kurz i brud z powietrza, związany z sąsiedztwem np. ulicy czy po prostu – wciąż obecny wokół nas. Słowem – wszędzie tam, gdzie toczy się życie, muszą pojawiać się również niedoskonałości. Do tego dochodzi jeden z najczęstszych problemów z kostką – mech, trawy i porosty między jej szczelinami, które wpływają na estetykę i niszczą wizję idealnego, czystego terenu. Jak się pozbyć problemów? Jak wyczyścić kostkę brukową, aby znów wyglądała jak nowa?
Jak wyczyścić szczeliny w kostce brukowej?
Z naturą się nie wygra, co wie każdy, kto zaaranżował przydomową przestrzeń z pomocą kostki brukowej. Prędzej czy później, nawet po idealnym przygotowaniu podłoża i maksymalnie ciasnym ułożeniu kostki, w jej szczelinach pojawi się niechciana roślinność. Jak wyczyścić kostkę brukową z różnego rodzaju traw i porostów?
Specjalistyczne szczotki do czyszczenia kostki
W sklepach budowlanych i ogrodniczych dostępne są specjale szczotki do czyszczenia przestrzeni w kostce brukowej. Ich końcówka dociera w szczelinę, wyciągając z niej wszelkie chwasty. Należy jednak pamiętać, by nie usunąć nadmiaru spoiny spomiędzy kostek lub też – w razie takiej ewentualności – uzupełnić braki. Specjalna szczotka pozwoli zaoszczędzić czas, może także zadziałać bardziej efektywnie niż gdyby chwasty usuwało się ręcznie.
Ręczne usuwanie chwastów
To, oczywiście, również jest dobrym sposobem na to, jak wyczyścić kostkę brukową, szczególnie jeśli jest nią wyłożona mała powierzchnia. Wówczas bowiem nie ma sensu inwestować w specjalne sprzęty. Wystarczy uzbroić się w cienki, mały nożyk i sumiennie, kostka po kostce, usuwać chwasty wraz z korzeniami. Pojedyncze rośliny warto wyrywać za każdym razem, kiedy się je zauważy, by nie miały szansy rozplenić się dalej. Można także wykorzystać drucianą szczotkę, która „wydrapie” roślinność spomiędzy kostek.
Jak zapobiegać chwastom w kostce?
Cóż, na to niestety nie ma idealnego sposobu. Można jednak co jakiś czas zastosować oprysk z roztworu wody i soli lub zwykły ocet, które zapobiegną wzrostowi roślin i pojawianiu się nowych. Jeśli jednak i to nie zadziała, można sięgnąć po specjalistyczne, chemiczne środki do zwalczania chwastów.
Jak wyczyścić kostkę brukową z oleju?
Warto pamiętać, że plamy z wszelkich olejów – czy to jadalnych czy też silnikowych – warto czyścić od razu po zauważeniu. Im dłużej tłuszcz ma kontakt z kostką, tym bardziej wnika w jej strukturę i istnieje spore prawdopodobieństwo, że pozostawi trwały ślad.
Jednym ze sposobów na to, jak wyczyścić kostkę brukową z trudnych, tłustych plam, jest posypanie ich piaskiem, który wchłonie nadmiar oleju, a następnie mycie ciepłą wodą z detergentem, np. przeznaczonym specjalnie do kostek. Można także dodać do wody piasek i starać się zetrzeć plamę, a także wykorzystać środki odtłuszczające. Niestety, plamy z olejów są najtrudniejsze do usunięcia z kostki, ale można starać się zminimalizować ich widoczność.
Usuwanie osadów z kostki brukowej
Dobrym sposobem na to, jak wyczyścić kostkę brukową, jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej. Jeśli nie zauważyło się żadnych większych plam, a chce się jedynie odświeżyć kostkę z różnego rodzaju nalotów, osadów z liści i roślin, plam wapiennych, umycie jej pod wysokim ciśnieniem może przynieść zadowalające efekty. Warto to robić co jakiś czas, dla odświeżenia i jednoczesnego zabezpieczenia kostki, by plamy nie wnikały głębiej i nie pozostawiły trwałych śladów.
Aby nie zamartwiać się co sezon, jak wyczyścić kostkę brukową, warto zastanowić się nad jej dobrym zaimpregnowaniem, które zabezpieczy jej powierzchnię przed powstawaniem trwałych plam. Na rynku nie brakuje specjalnych środków, które nie tylko pomogą wydobyć całe piękno kostki, podkreślając jej kolor, ale również sprawią, że będzie odporniejsza zarówno na warunki atmosferyczne, jak i plamy wynikające z codziennej eksploatacji.