Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Co to jest kubatura budynku i jak się ją liczy?

Co to jest kubatura? Jest to objętość budynku, znacznie dokładniej wskazująca jego powierzchnię niż powierzchnia użytkowa, określana w metrach sześciennych.

Kubatura budynku to jeden z najważniejszych parametrów technicznych, choć tak naprawdę mało kto zwraca na nią uwagę. Okazuje się jednak, że jest niezbędna do projektowania instalacji, określenia bilansu cieplnego czy też oszacowania kosztów budowy domu, a prawo budowlane wymaga jej podawania. A co to jest kubatura budynku, jak ją obliczyć i dlaczego jest tak ważna? Warto to wiedzieć, szczególnie jeśli planuje się budowę.

Co to jest kubatura budynku?

Obliczanie powierzchni domu jest niezbędnym krokiem do tego, by w ogóle podjąć się budowy.

Mając w planach budowę domu czy też szukając nieruchomości z rynku wtórnego, często można spotkać się określeniami mówiącymi o powierzchni całkowitej i użytkowej, których rozszyfrowanie nie jest trudne. Powierzchnia całkowita to przestrzeń, jaką zajmuje dom liczony po obrysie zewnętrznym, zaś powierzchnia użytkowa oznacza miejsce, które się – po prostu – użytkuje, a więc metraż wszystkich pomieszczeń, z których się korzysta, wyłączając piwnicę, która nie wchodzi w skład powierzchni mieszkalnej. Można się jednak spotkać także z terminem kubatury budynku. 

Co to jest kubatura? Jest to objętość budynku, znacznie dokładniej wskazująca jego powierzchnię niż powierzchnia użytkowa, określana w metrach sześciennych. Wskazuje na faktyczną przestrzeń, którą daje budynek.

Co to jest kubatura netto i brutto?

Można spotkać się z dwoma wskazaniami kubatury – brutto i netto. Co to jest kubatura netto budynku? Jest to objętość wnętrza domu, suma objętości wszystkich osobno mierzonych kondygnacji, od podłogi do dolnej powierzchni stropu. Do kubatury netto zalicza się wszystkie kondygnacje podziemne i naziemne oprócz poddasza nieużytkowego oraz przestrzeni wydzielonych klatkami schodowymi i szybami wind. Liczą się natomiast podcienie, loggie, tarasy i balkony, mierzone do poziomu balustrady.

A co to jest kubatura brutto? To objętość budynku liczona po jego zewnętrznym obrysie. Wlicza się w nią kubatury przejść, prześwitów, werand, ganków, balkonów, loggi i tarasów, a także bram wjazdowych. Pomija się ławy i stropy fundamentowe, kanały, studzienki, a także zewnętrze schody, daszki i ozdobne gzymsy.

Jak obliczyć kubaturę budynku?

Skoro już wiadomo, co to jest kubatura, warto wiedzieć, jak ją obliczyć. Nie ma w tym nic trudnego. Opiera się na prostym mnożeniu i wzorze na objętość prostopadłościanu, czyli mierzy się pole podstawy i mnoży się je przez wysokość. Potrzebne są więc długość, szerokość i wysokość pomieszczeń. 

Do czego potrzeba jest kubatura budynku?

Obliczanie powierzchni domu jest niezbędnym krokiem do tego, by w ogóle podjąć się budowy, to oczywiste. Jednak, do czego potrzebna jest jego objętość? Wiedząc, co to kubatura, a przede wszystkim, ile wynosi, znacznie łatwiej poruszać pewne kwestie oraz związane z nimi koszty. Znajomość kubatury budynku przydaje się m.in. do:

  • Oszacowania kosztorysu budowy. Znając kubaturę budynku, można mniej więcej określić, jaka powierzchnia będzie np. do otynkowania i ocieplenia, a co za tym idzie – ile materiałów będzie potrzebne i ile będą kosztowały. 

  • Zaprojektowania instalacji grzewczej. Wiedząc, jaka jest objętość domu, łatwo oszacować, ile energii będzie potrzeba do jego ogrzania i z jakimi kosztami się to wiąże. Kubatura budynku jest więc potrzebna do wykonywania audytów energetycznych.

  • Do określenia wysokości podatku. Wówczas podaje się kubaturę brutto. 

  • Do planowania klimatyzacji i wentylacji. Odpowiednia wymiana powietrza w budynku jest niezwykle ważna i musi przebiegać według określonych parametrów – tyle samo powietrza musi być dostarczane, ile wyciągane z budynku. Aby dobrze określić zapotrzebowanie na ilość wentylowanego powietrza, niezbędne jest wyliczenie kubatury budynku.

Warto wiedzieć!

Najbardziej oszczędne pod względem ogrzewania są te budynki, których stosunek ich powierzchni do kubatury jest jak najmniejszy. Warto również wybierać takie projekty, które mają jak najmniej wypustów w dachu i elewacji, a liczba i wielkość przeszkleń mają odpowiednią do kierunków świata. Każdy występ – balkon, wykusz, wszelkie załamania bryły wpływają na zwiększenie zapotrzebowania na energię. Warto więc wybierać proste, zwarte projekty, które są po prostu bardziej ekonomiczne. Dlatego też świadomość tego, co to kubatura, jest niezbędna! 

Zanim podejmie się decyzje o budowie, warto jak najlepiej poznać swój przyszły dom, czy to na etapie projektu czy też już istniejącej nieruchomości i wiedzieć, co to kubatura, jak ją obliczyć i zinterpretować. Znacznie łatwiej będzie dopasować dom do własnych potrzeb i sprawić, że będzie w pełni przyjazny, odpowiednio ciepły i wygodny.

Kubatura budynku to jeden z najważniejszych parametrów technicznych.