Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak, czym ocieplać fundamenty w starym domu?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem ocieplenie fundamentu, musisz wybrać materiał, który będzie odporny na napór ziemi, wilgoć, zanieczyszczenia ziemią oraz korzenie roślin.

Izolacja termiczna, czyli ocieplenie fundamentów to jeden z najważniejszych elementów remontu starego domu. Jeśli odpowiednio nie zaizolujesz fundamentów, ciepło będzie uciekać, a Ty – tracić pieniądze i narażać dom na kolejne remonty z powodu narastającej wilgoci. Jak ocieplać fundamenty w starym domu? O czym warto wiedzieć? Przeczytaj!

Dlaczego fundamenty domu trzeba ocieplać?

Do wychładzania domu najczęściej dochodzi w miejscu, gdzie ściana łączy się z podłogą.

Największym problemem przy budowie, a także przy modernizacji już istniejącego domu, są tzw. mostki cieplne, czyli miejsca, przez które ciepło ucieka z domu. Najważniejsza zasada prawidłowego ocieplenia to więc likwidacja mostków cieplnych. Aby się to udało, trzeba zaizolować i ściany, i płyty fundamentowe oraz podłogi, które znajdują się na gruncie.

Dlaczego? Grunt ma temperaturę dodatnią, ale w czasie wysokich mrozów sięga ona poniżej strefy przemarzania. W Polsce jest to od 80 do 140 cm pod powierzchnią. Wszystko, co wyżej, będzie niestety zimą przemarzać. Jeśli nie ocieplisz fundamentów, ciepło z domu zostanie zatrzymane przez izolację elewacji czy przy podłodze, ale powędruje wzdłuż konstrukcji ścian do fundamentów i tam niestety ucieknie do gruntu. To, co zyskasz dobrym dociepleniem ścian, stracisz, nie inwestując w termoizolację fundamentów. 

Do wychładzania domu najczęściej dochodzi w miejscu, gdzie ściana łączy się z podłogą. Para wodna skrapla się tam bardzo szybko, ściana robi się wilgotna, a to już prosta droga do powstawania pleśni. Jeśli ocieplisz fundamenty, dom nie będzie narażony na zawilgocenie i pleśnienie ścian. Jak dobrać izolację fundamentu? Pamiętaj, że w miejscu połączenie podłogi na gruncie z fundamentem współczynnik przenikania ciepła (czyli U) ma wynosić najwyżej 0,25 W/(m2K).

Czym ocieplać fundamenty?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem ocieplenie fundamentu, musisz wybrać materiał, który będzie odporny na napór ziemi, wilgoć, zanieczyszczenia ziemią oraz korzenie roślin. Wytrzymałość to najważniejsza cecha, jaką powinien mieć materiał ocieplający fundament domu.

Najpopularniejszym materiałem do izolowania części podziemnych budynku, są różnego rodzaju styropiany przeznaczone specjalnie do fundamentów. Jest to np. płyta z polistyrenu ekstrudowanego XPS, a tym taka z rowkami drenażowymi, które ułatwiają odprowadzanie wody lub płyty styropianowe EPS. 

Jak ocieplać fundamenty? Płyty styropianowe montuje się do płyty fundamentowej. Wcześniej trzeba ją zaizolować warstwą hydroizolacji. Najczęściej jest to bitumiczna masa dyspersyjna. Płyty styropianowe klei się przy pomocy kleju poliuretanowego. Potem przychodzi czas na kolejny etap. Jest nim zabezpieczenie izolacji termicznej. Służy do tego np. folia kubełkowa lub impregnowane kruszywo keramzytowe wokół fundamentów, które dodatkowo pomaga odprowadzać wodę od ścian budynku. 

Jak ocieplać fundamenty? Ważna jakość materiałów i atesty

Jeśli szukasz materiału do ocieplania fundamentów, sprawdź, czy wybierasz kompletny system ociepleń, który objęty jest dokumentem o nazwie Krajowa Ocena Techniczna i który pochodzi w całości od jednego producenta. To ważne, bo masz wówczas gwarancję, że produkty, których użyjesz do termoizolacji ścian fundamentowych, zostały starannie przebadane, a więc będą trwałe i solidne przez bardzo długi czas użytkowania domu. Liczą się też rekomendacje wydane przez Instytut Techniki Budowlanej, które dodatkowo świadczą o jakości zastosowanych materiałów. 

Jak głęboko docieplać fundamenty?

Jak ocieplać fundamenty, aby termoizolacja była dobrze wykonana? Ważną kwestią jest głębokość układania izolacji. Zazwyczaj fundamenty ociepla się warstwą o jednakowej grubości. Układa się ją na całej wysokości fundamentu. Ocieplenie opiera się o górę ławy. Jeśli Twój dom jest niepodpiwniczony, a parter wyniosłeś powyżej poziomu gruntu, głębokość docieplenia może być niższa. Tak czy owak głębokość izolacji nie powinna być niższa niż 50 cm. 

Jeśli ociepla się dom o ścianach naziemnych dwuwarstwowych, izolację układa się po zewnętrznej stronie muru fundamentowego. Warstwa położona może być niższa, ale dla ekipy wykonawczej na pewno wygodniej i szybciej będzie docieplać fundament warstwą izolacji o takiej samej grubości. 

Najpopularniejszym materiałem do izolowania części podziemnych budynku, są różnego rodzaju styropiany przeznaczone specjalnie do fundamentów.