Zbiornik na deszczówkę to ekologiczne rozwiązanie, po które sięga coraz większa liczba osób. Jest to sposób nie tylko na oszczędność wody, lecz także zmniejszenie rachunków za nią. Decydując się na montaż zbiornika, przed każdym zainteresowaniem pojawia się pytanie – jaki rodzaj wybrać – wykonany z plastiku czy betonowy. Sprawdźmy, jakie są zalety i wady każdej odmiany oraz, na którą warto się zdecydować.
Jak działa i czym jest zbiornik na deszczówkę?
Zbiornik na deszczówkę to po prostu pojemnik, do którego zbierana jest woda pochodząca z opadów deszczu. Rynny dachowe pozwalają zebrać wodę i przetransportować ją wprost do zbiornika. To niezwykle ekologiczne rozwiązanie, które sprzyja naszej planecie. Bez niego woda, najprościej mówiąc, zostałaby zmarnowana. Teraz możemy skorzystać z niej jeszcze raz. Woda jest bardzo cenna i coraz częściej słyszy się, że należy ją oszczędzać. Dzięki temu rozwiązaniu możesz zrobić coś więcej niż zakręcanie wody w kranie podczas codziennego szczotkowania zębów. Jaki zbiornik na deszczówkę będzie najlepszym wyborem?
Co możesz zrobić z zaoszczędzoną wodą?
Aby cieszyć się z nowych możliwości oszczędzania, warto dowiedzieć się, jak można wykorzystać deszczówkę. Najpopularniejszym sposobem jest użycie jej do umycia brudnego samochodu lub podlewania roślin i trawnika w ogrodzie. Woda deszczowa świetnie sprawdzi się również do prania czy spłukiwania toalety w domu. O czym należy pamiętać? Pod żadnym pozorem nie można pić wody deszczowej! Nie nadaje się ona do spożycia, jeśli nie została przebadana, jej wypicie może skutkować nawet wizytą w szpitalu. Warto wspomnieć, że sama jakość danej deszczówki może znacznie różnić się w zależności od miejsca, w którym została zebrana. Wpływa na to również stan rynien dachowych i pokrycia dachowego. Zasada jest taka, że woda będzie dużo bardziej przejrzysta i bez widocznych zanieczyszczeń, jeśli dach domu jest spadzisty. Co jeszcze jest ważne? Nigdy nie zbieraj deszczówki, która spływała po dachu pokrytym płytami wykonanymi z azbestu!
Jakie są wady i zalety zbiornika betonowego na deszczówkę?
Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać? Częstym wyborem osób zainteresowanych ochroną środowiska naturalnego jest zbiornik betonowy – dlaczego? Jest on znacznie tańszy niż jego plastikowy odpowiednik – nawet o 70%. Ponadto, jest wytrzymały, więc z pewnością w dobrym stanie będzie służył przez przynajmniej 10, 15 i więcej lat, czasami jednak może dojść do ukruszenia betonu i uszkodzenia zbiornika. Jest on również ciężki, co ma swoje zalety i wady. Na plus można zaliczyć to, że znacznie obniża napór wód gruntowych, przez co nie zostanie przez nie wypchnięty. Dlatego można umiejscowić go pod chodnikami lub budynkami, np. garażem. Ciężar zbiornika betonowego to natomiast duża wada, w przypadku jego transportu. Jego cena wyniesie dużo więcej, niż transport zbiornika plastikowego.
Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać? Plusy i minusy plastikowego zbiornika
Plastikowy zbiornik na deszczówkę jest niezwykle szczelny, a woda, która do niego wpływa, nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz. Co ciekawe, można w nim przechowywać nie tylko deszczówkę, ale i szambo. To nowoczesne, innowacyjne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej świadomych kupujących. Zaletą plastikowego zbiornika na deszczówkę jest także długa żywotność. Szacuje się, że ten typ zbiornika może spełniać swoje zadanie przez nawet 400 lat. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy jest to na pewno zaleta. Plastik umieszczony w glebie na tak długi czas nie jest obojętny dla środowiska naturalnego.
Plastikowy zbiornik na wodę jest o wiele lżejszy, dlatego sam koszt transportu jest niższy w przeciwieństwie do odmiany betonowej. Niestety, niska waga jest także wadą tego rozwiązania. Plastikowy zbiornik na wodę może być łatwo wypchnięty przez wody gruntowe. Dlatego jego lokalizację trzeba przemyśleć bardzo dokładnie, zanim zdecydujemy się na zakup. Czasami montaż przy danym gospodarstwie domowym może być w ogóle niemożliwy.
Jak widać, zarówno zbiornik betonowy, jak i plastikowy ma swoje wady i zalety. Dlatego wybór konkretnego rodzaju powinien być podyktowany uwarunkowaniami terenu, na którym ma być umieszczony. Najlepiej skonsultować się z firmą zajmującą się rozwiązaniami tego typu.