Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu w bloku, w domu?

Klimatyzacja z całą pewnością ułatwia nasze życie i jest coraz bardziej powszechna.

Jeszcze kilka lat temu na klimatyzację w mieszkaniu czy domu stać było nielicznych. Obecnie staje się ona niemal standardem, jeśli chodzi o nowe budownictwo, a coraz częściej na zamontowanie takiego systemu decydują się mieszkańcy starszych budynków. Warto w tym kontekście poznać najpopularniejsze rodzaje klimatyzatorów, a także dowiedzieć się, z jakim kosztem wiąże się montaż klimatyzacji.

Klimatyzacja z całą pewnością ułatwia nasze życie.

Wiele osób nie lubi upalnych dni i nie ma co się dziwić, ponieważ zbyt wysoka temperatura powoduje złe samopoczucie, spadek koncentracji oraz zmęczenie. Wszystko to prowadzi do spadku produktywności w codziennym życiu. Świetnym rozwiązaniem jest więc klimatyzator, który - w zależności od wybranego modelu - latem skutecznie obniży temperaturę, a zimą jest w stanie dogrzać poszczególne pomieszczenia.

Klimatyzacja - na czym polega jej działanie?

Działanie klimatyzatora pod względem technicznym przypomina to, z którym mamy do czynienia w przypadku lodówki. Klimatyzator składa się z parownika, skraplacza, sprężarki, wentylatorów oraz zaworu rozprężnego. Działanie klimatyzatora sprowadza się więc do tego, że czynnik chłodzący przemieszcza się między parownikiem, w którym odbierane jest ciepło z pomieszczenia, a następnie chłodne powietrze transportowane jest do skraplacza, którego zadaniem jest oddanie go do pomieszczenia. Celem sprężarki oraz zaworu rozprężnego jest zamiana czynnika chłodzącego na ciecz lub gaz. Parownik oraz wentylator są zainstalowane w pomieszczeniu, na zewnątrz pozostaje skraplacz, sprężarka oraz zawór.

Jaka klimatyzacja do mieszkania lub domu?

Można wyróżnić kilka rodzajów klimatyzatorów, a każdy z nich sprawdzi się w nieco innych warunkach. W przypadku mieszkania lub domu najpopularniejszym i najlepszym rozwiązaniem są klimatyzatory typu split, gdzie obie części urządzenia są rozdzielone tak, aby jedna część znajdowała się w pomieszczeniu, a druga poza budynkiem (montaż np. na ścianie lub na balkonie). Jednostka wewnętrzna jest połączona tutaj z jednostką zewnętrzną przy użyciu elastycznych przewodów freonowych, za pomocą którego odprowadzane jest na zewnątrz ciepłe powietrze pobierane z klimatyzowanego pomieszczenia. W sytuacji, gdy planuje się umieszczenie klimatyzacji w wielu pomieszczeniach, idealnie sprawdzą się klimatyzatory typu multi-split, gdzie do jednej sprężarki można podłączyć nawet kilka parowników. Trzecim rodzajem jest klimatyzator typu kompakt, w przypadku którego sprężarka oraz parownik tworzą całość. To rozwiązanie jest wykorzystywane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania systemu split. 

Koszt zakupu i montażu klimatyzacji

Warto stawiać na urządzenia sprawdzonych marek.

Klimatyzacja to niezwykle wygodne rozwiązanie, które niestety wiąże się z określonym kosztem, w tym wydatkiem na samo urządzenie oraz jego montaż. Cena klimatyzatora uzależniona jest w znacznej mierze od jego rodzaju oraz maksymalnej mocy chłodniczej. Jeśli chodzi o klimatyzatory typu split o mocy około 3,5kW trzeba się liczyć z wydatkiem 2000-2500 zł, a w przypadku mocniejszych ceny idą w górę o kolejne kilka tysięcy. Klimatyzator typu multi-split kosztuje natomiast około 5000 zł, choć tutaj także trzeba zwracać uwagę na moc urządzenia, tak, aby udało się schłodzić każde pomieszczenie. Warto stawiać na urządzenia sprawdzonych marek, dzięki czemu zyskuje się gwarancję wysokiej jakości. W przypadku wyceny klimatyzacji nie można zapomnieć o kosztach montażu, które najlepiej zlecić fachowcom specjalizującym się w tym zakresie. Tego typu usługa, w zależności od stopnia skomplikowania, może wynieść kolejne 1500-2000 zł. 

Klimatyzacja w mieszkaniu - czy warto?

Klimatyzacja z całą pewnością ułatwia nasze życie i jest coraz bardziej powszechna. Przed podjęciem decyzji co do zakupu i instalacji klimatyzatora warto dokładnie przeanalizować wszelkie dostępne rozwiązania. Pamiętajmy, że posiadanie klimatyzacji wiąże się nie tylko z jednorazowym wydatkiem, ale stałym kosztem za energię elektryczną, serwisowanie i wszelkie potencjalne naprawy. Dla wielu osób ochłoda, jaką w upalne dni daje domowa klimatyzacja jest jednak warta każdej ceny.

 

Pamiętajmy, że posiadanie klimatyzacji wiąże się nie tylko z jednorazowym wydatkiem.