Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Co na okno w łazience? Jaka folia na okno do łazienki

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym często panuje wysoka temperatura i wilgoć, w związku z czym takie rozwiązania jak firanki, zasłony czy rolety mogą się w niej nie sprawdzać.

Okno to element pożądany w każdym pomieszczeniu w domu. Pozwala rozjaśnić wnętrze naturalnym światłem i wietrzyć je w dowolnym momencie, a przylegający do niego parapet jest praktycznym miejscem na przechowywanie niezbędnych drobiazgów. Zdarza się jednak – szczególnie w łazience – że pragniemy nieco przysłonić okno, by zyskać odrobinę prywatności. Może nam to umożliwić specjalna folia, umieszczana bezpośrednio na szybie. Poniżej podpowiemy jaka folia na okno będzie najlepsza.

Najważniejsze zalety folii na okno

Wzorzyste osłony okien możemy dopasować do elementów dekoracyjnych łazienki.

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym często panuje wysoka temperatura i wilgoć, w związku z czym takie rozwiązania jak firanki, zasłony czy rolety mogą się w niej nie sprawdzać. Alternatywą dla materiałowych elementów przesłaniających okno jest folia odporna na wilgoć i niewchłaniająca wody. 

Folia jest elementem zarówno praktycznym, jak i dekoracyjnym. Skutecznie zasłania powierzchnię okna, zapewniając domownikom prywatność, jednocześnie nie zaciemniając pomieszczenia. Folie mogą być montowane wyłącznie na jednym oknie lub wszystkich oknach w pomieszczeniu, dostępne są modele pokrywające całą powierzchnię szyby lub jedynie jej część. Dzięki folii zakrywającej jedynie połowę okna możemy uzyskać efekt podobny do tego, który dają wieszane w oknie zasłony zazdrostki. 

Obecnie w sklepach budowlanych oraz z akcesoriami do wystroju wnętrz znaleźć możemy wiele najróżniejszych wzorów folii okiennych. Dzięki temu z łatwością możemy dopasować rozmiar, kolor i wzór folii do wystroju i charakteru naszej łazienki. Mogą to być proste folie imitujące mleczne szkło, folie w wybranym kolorze lub wzorzyste modele z motywem kwiatowym czy wybranym krajobrazem. 

Ważną zaletą folii okiennych jest również ich trwałość oraz łatwość montażu. Raz umieszczone na szybie folie pozostaną na swoim miejscu przez długi czas. Ponadto, aby utrzymać je w odpowiedniej czystości, wystarczy jedynie od czasu do czasu przetrzeć je wilgotną ścierką. 

Jaka folia na okno do łazienki?

Wybierając folie na okno do łazienki, warto zdecydować się na model szczególnie odporny na niekorzystne warunki, jakie panują w pomieszczeniu. Wybrana folia powinna więc być wyjątkowo trwała i niepodatna na wilgoć. 

Do wyboru mamy dwa dostępne rodzaje– folię samoprzylepną oraz statyczną. Pierwsze z nich mocowane są na szybie za pomocą samoprzylepnej warstwy umieszczonej na jednej stronie folii. Montaż samoprzylepnych folii jest wyjątkowo prosty, jednak wymaga zachowania odpowiedniej staranności, tak aby efekt końcowy montażu był w pełni estetyczny. 

Folia statyczna to rodzaj okiennej osłony, którą mocuje się wyłącznie za pomocą wody. Statyczna folia jest nie tylko prosta w montażu, ale także wodoodporna, dzięki czemu może być stosowana nawet na oknach bezpośrednio przy prysznicu czy wannie. Ponieważ nie posiadają warstwy kleju, folie statyczne są także proste w demontażu. Ściągnięcie ich z okna jest wyjątkowo łatwe, a po folii na oknie nie pozostają nieestetyczne ślady. 

Montaż folii na oknie

Montaż folii na oknie w łazience jest czynnością wyjątkowo nieskomplikowaną. Prace rozpoczynamy od dokładnego umycia wybranej szyby, tak aby żadne zabrudzenia nie znalazły się pomiędzy szybą, a zamontowaną folią. Następnie starannie przykładamy folię do szyby, sprawdzając czy ma ona odpowiednie wymiary. W przypadku folii samoprzylepnej ściągamy zabezpieczającą klej warstwę. Następnie, przy użyciu wody lub płynu ułatwiającego klejenie zwilżamy folię po jej wewnętrznej stronie i starannie przykładamy do szyby. Teraz za pomocą specjalnej rolki lub zwiniętego ręcznika usuwamy nadmiar płynu oraz bąbelki powietrza, które znalazły się między folią a szybą. Kiedy już mamy pewność, że folia idealnie przylega do szyby, a pomiędzy płaszczyznami nie ma już żadnych bąbelków powietrza, ani nadmiaru płynu, wystarczy jedynie dociąć ewentualne, wystające brzegi osłony i gotowe!

Łatwość w montażu i wyjątkowa trwałość to dwie najważniejsze cechy, które skłaniają do zakupu folii okiennych. Wzorzyste osłony okien możemy dopasować do elementów dekoracyjnych łazienki, tworząc spójną, i estetyczną kompozycję.  

Obecnie w sklepach budowlanych oraz z akcesoriami do wystroju wnętrz znaleźć możemy wiele najróżniejszych wzorów folii okiennych.